NYTT FÖRSLAG: Så ska Storbritannien minska invandringen rejält

2023 03 05

Strömmen av migranter till Storbritannien behöver minska rejält.

Det anser landets nya regeringschef Rishi Sunak som nu går ut med nya förslag för hur åtstramningen ska genomföras.

Betydande stöd

– Alla som anländer på olaglig väg till Storbritannien ska förhindras att stanna kvar [i landet].

Det framhåller premiärminister Sunak i ett uttalande i dag söndag, enligt BBC News.

Att dra ner på invandringen är en av Sunaks fem toppfrågor som han gått ut med som ny ledare för landet. Och han har ett betydande stöd i frågan från högerfalangen i sitt parti De Konservativa.

Storbritannien har haft många illegala invandrare som anländer till landet i småbåtar och som sedan har laglig möjlighet att få sin asylansökan prövad.

Stoppa småbåtarna

Men nu vill Sunak stoppa småbåts-problemet och se till att illegala invandrare inte längre kan få sin ska prövad.

– Vi ska införa nya lagar som stoppar småbåtarna, säger han.

– Kommer du till det här landet illegalt så ska du gripas och snabbt flyttas [tillbaka där du kom ifrån], framhåller premiärministern.

Regeringen Sunak väntas presentera ett nytt lagpaket för minskad invandring under den kommande veckan.

De andra fyra punkterna

Utöver minskad invandring består Rishi Sunaks fem toppfrågor av följande punkter:

- Halvera inflationen under 2023 för att minska folks levnadskostnader

- Stärka ekonomin och skapa bättre betalda jobb

- Minska landets skulder för att säkra välfärdens framtid

- Minska vårdköerna och ge en snabbare vård

Just minskad invandring har länge varit en het fråga i Storbritannien och ex-premiärministern Boris Johnson drev igenom ett förslag som innebär att asylsökare ska skickas till Rwanda.

Förslaget har dock fastnat i diverse domstolsförfaranden.

Ska skickas tillbaka

I fjol kom hela 45 000 asylsökande till Storbritannien, uppger BBC News. Att stoppa alla som kommer med småbåtar från att söka asyl skulle vara en stor förändring avseende migrationen till landet.

– Om folk kommer till det här landet olagligen så ska de skickas tillbaka, säger Rishi Sunaks Nordirlandsminister till Sky News.

Att illegala invandrare snabbt skickas tillbaka väntas leda till att andra som funderar på att ta sig in illegalt i Storbritannien inte ens försöker.

10 främsta länderna

– Enda rutten till Storbritannien ska vara säker och laglig, säger inrikesminister Suella Braverman till The Sun på söndagen.

Här är de främsta nationaliteterna som sökte asyl i Storbritannien 2022:

15 900 Albanien

10 900 Afghanistan

9 900 Iran

6 300 Irak

4 500 Syrien

3 500 Bangladesh

3 300 Eritrea

3 300 Indien

3 200 Sudan

2 600 Pakistan

Källa. Home Offcie UK

Foto: R. Sunak Campaign

Text: Redaktionen


JUST NU: Stort genombrott om postcovid

2025 05 29

Människors olika dna påverkar risken att drabbas av postcovid – det vill säga långvariga symptom efter att ha insjuknat i covid-19.

Det visar en finsk studie som publicerats i den ansedda vetenskapliga tidskriften Nature Genetics.

I studien fastslår forskarna att personer med en riskvariant av genen FOXP4 löper signifikant större risk att drabbas av postcovid.

– Risken för postcovid ökar med ungefär 60 procent jämfört med personer som inte har den genetiska varianten.

Det framhåller Vilma Lammi, postdoktoral forskare vid Helsingfors universitet och huvudförfattare till studien, i en intervju med Yle.

– I vår forskning hittade vi, i samarbete med forskare från flera andra länder, en av de första genetiska riskfaktorerna kopplade till postcovid, konstaterar forskaren.

13 procent i Finland

Studien bygger på data från över 15 000 personer som drabbats av postcovid. Forskarna har jämfört personernas dna med nästan 1,9 miljoner friska personer.

Resultatet visade att höga nivåer av FOXP4 var associerat med ökad risk för postcovid.

FOXP4-genen är kopplad till lungorna och hypotalamus – en viktig del av hjärnan som styr kroppens autonoma funktioner.

I Finland bär 13 procent på riskvarianten av genen, rapporterar Yle.

Vanliga symptom

Långvariga symtom efter covid-19 kallas oftast för postcovid.

Vanliga symptom är huvudvärk, lukt- och smakbortfall, yrsel, trötthet, psykiska symtom eller svårigheter att sova.   

Socialstyrelsen har tagit fram stöd till hälso- och sjukvården för vård av patienter med postcovid.

– Det kan handla om medicinska insatser, men också stöd för att komma tillbaka till jobbet eller skolan, vilka olika typer av uppföljningar som bör erbjudas och hur man på bästa sätt – och gradvis – tar sig tillbaka till vardagen igen, säger Thomas Lindén, avdelningschef på Socialstyrelsen.

Foto: G. Pappas

Text: Redaktionen


Putin nobbar Trump

2025 05 29

Rysslands diktator Vladimir Putin planerar inte att tala med USA:s president Donald Trump.

Det klargör Kremls talesperson Dmitrij Peskov.

– Rysslands president planerar inte att prata med USA:s president Donald Trump, säger Peskov enligt Reuters och tillägger:

– President Putin sätter Rysslands nationella intressen framför allt annat.

Efter verbala attackerna 

Beskedet kommer efter att Trump skruvat upp retoriken mot den ryske diktatorn.

Efter Rysslands senaste terrorbombning av Kyiv kallade Trump den ryske ledaren för ”fullständigt galen”.

Några dagar senare gick Trump till ett nytt angrepp på Truth Social.

– Vad Vladimir Putin inte inser är att om det inte vore för mig, hade mängder av riktigt dåliga saker redan hänt Ryssland, och jag menar RIKTIGT DÅLIGA. Han leker med elden! dundrade presidenten.

Vill träffa Putin

Donald Trump har tidigare framhållit att han och Putin måste träffas för att kriget i Ukraina ska ta slut.

– Jag tror inte att någonting kommer att hända förrän han och jag träffas, sade Trump till BBC i mitten av maj.

Nu verkar Vladimir Putin nobba presidentens förslag.  

Donald Trump har inte kommenterat Kremls uttalande.

Nya förhandlingar nära

I går, onsdag, föreslog Ryssland att ryska och ukrainska delegationer ska träffas för nya ”fredssamtal”.

Kreml föreslår att förhandlingarna återigen ska äga rum i Istanbul, Turkiet.

Ukraina har inte tackat ja till inbjudan. Landets försvarsminister Rustem Umerov kräver att Ryssland ska presentera sina villkor för fred inför ett eventuellt möte, vilket Ukraina redan har gjort.

Ryssland säger nej till ett sådant upplägg.

Dmitrij Peksov kallar kravet för ”olämpligt” och ”icke konstruktivt”.

– Ukraina måste bekräfta om de är redo för fortsatta samtal eller tvärtom, säger han enligt Reuters.

Foto: President of Russia Office resp Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen