FORSKNING: Goda nyheter för alla singlar

2023 03 04

Många forskningsrapporter har länge hävdat att gifta män och kvinnor har bättre chanser till hälsosammare liv.

Bland annat har två nya studier visat att män som ingått äktenskap är mindre benägna att dö i hjärtsjukdom, och kvinnor med “tillfredsställande relationer” lever generellt längre, skriver The Guardian.

Fynden har ofta kompletterats med idén om att singlar därmed skulle ha sämre förutsättningar för ett långt och lyckligt liv.

Felaktigt, kan det visa sig.

– Det är väl etablerat i många studier att gifta människor tenderar att ha bättre hälsa än ogifta människor, säger Kristi Williams, professor vid Ohio State University.

Hon tillägger dock:

– Men jag skulle hävda att det inte alltid är väletablerat att giftermålet har en direkt effekt på hälsan.

Viktiga faktorer utelämnas

En viktig faktor som ofta utelämnas i studier som ovanstående är den hälsobana människor befann sig på innan de inledde en lång relation.

Studierna är i regel också observationsstudier – vilket är ett stort problem enligt Kristi Williams.

Detta eftersom forskarna inte slumpmässigt kan bestämma att någon ska gifta sig och en annan förbli singel, och därefter studera utfallet.

– Vi vet att det det minskar ens chanser att gifta sig genom att vara ohälsosam, säger Williams till The Guardian.

Värre att vara olyckligt gift än singel

Professorn problematiserar även att frånskilda personer ibland ingår i kategorin “ensamstående” i studier som föreslår att singlar skulle vara olyckligare än gifta människor.

– Då har du redan valt ut många av de människor som var mest olyckliga. Du kan inte säga “gift dig så får du samma förmåner”. Det är värre för din hälsa att vara i ett olyckligt, konfliktpräglat äktenskap än att vara ogift, säger Kristi Williams.

"Demonisera inte singelskapet"

Sammantaget är dock forskningen i stort sett överens om att långsiktiga relationer trots allt är fördelaktigt för hälsan.

Så är även förmögenhet, inkomst och social isolering.

Att ha en partner kan göra det senare mindre sannolikt. Men det ska alltså inte tolkas som att singlar därigenom per automatik befinner sig i någon större riskzon.

– Detta betyder inte att det inte finns några positiva saker med att vara singel, jag är helt emot att demonisera singelskapet, säger George Ploubidis, folkhälsoforskare vid University College London.

Män drar flest fördelar

I The Guardians artikel lyfts även fram att det oftast är män som drar flest hälsofördelar av partnerskap, bland annat för att kvinnor i större utsträckning tar större ansvar för sin partners hälsa.

Heterosexuella män har traditionellt också varit sämre än kvinnor på att omge sig av vänner och andra människor när de är inte lever med någon partner.

Studierna som beskrivs i artikeln har huvudsakligen undersökt heterosexuella par och singlar.

Foto: P. Du Preez

Text: Redaktionen


JUST NU: Världsberömd tv-serie gör comeback – efter 15 år

2025 07 11

En av de mest ikoniska tv-serierna i modern tid återvänder.

För 15 år sedan sändes det sista avsnittet av dramakomediserien Scrubs.

Nu kommer serien tillbaka.

Tv-kanalen ABC bekräftar att succéserien är planerad för en omstart redan 2025-26, rapporterar The Variety.

Det kommer dessutom att vara samma skådespelare som medverkar, vilket innebär att originalseriens stjärna Zach Braff, som spelar huvudkaraktären John Dorian, kommer att finnas med.

– Scrubs betyder så oerhört mycket för mig. Jag är så exalterad över att få ihop gänget igen, säger seriens skapare Bill Lawrence enligt samma tidning.

Nominerad till fina priser

Scrubs är en amerikansk serie som utspelar sig på det fiktiva sjukhuset Sacred Heart Hospital.

Serien sändes under nio säsonger där tittarna fick följa en grupp unga läkare under deras första år i yrket och deras professionella som personliga utveckling.

Framför allt följer den John Dorian, J.D., och hans dagdrömmar och fantasier.

Under åren då dramakomedin sändes blev den både nominerad och vann flera Golden Globes, Emmy Awards, Peabody Awards och andra utmärkelser.

LÄS MER: Jättefiasko för nya filmen – “En enorm besvikelse”

Kultstatus

När serien nu ska återvända är det med de gamla Scrubskollegorna Tim Hobert och Aseem Batra som exekutiva producenter.

Redan i december förra året uppgavs serien ha börjat planeras för comeback.

Det var dock först nyligen som det rapporterades om att Zach Braff skulle medverka.

Scrubs sändes under totalt nio säsonger mellan 2001 och 2010. 

I Sverige visades serien initialt på TV3 under namnet “Första hjälpen”. Senare togs komedin över av TV6 som då sände den under dess originalnamn.

På omdömessajten Imdb rankas Scrubs med betyget 8,4 av 10. Den har genom åren byggt upp en lojal tittarbas och kultförklarats av många tittare.

LÄS MER: Nya biofilmen gör braksuccé – tre miljarder kronor första helgen

Foto:

Text: Redaktionen


Stor matkedja förutspås lägga ned – och det är inte Coop

2025 07 11

Krislarmen om Coop har duggat tätt de senaste åren.

Förra veckan framhölls i matjättens årsredovisning att Coop Syd kan gå i konkurs till följd av att förlusterna rasar.

På fredagen är det en annan matkedja som visar röda siffror.

City Gross, som förra året förvärvades av Willyskoncernen Axfood, går minus 45 miljoner kronor i rörelseresultatet.

– Det negativa resultatet förklaras främst av en lägre bruttomarginal som en följd av satsningar på att stärka prispositionen, skriver Axfood i en rapport för årets första kvartal.

Förutspås lägga ned: “varumärket dör”

City Gross tillväxt är blygsam. Den ligger på blott 3 procent jämfört med WIllys 10 procent under årets tre första månader.

Ulf Johansson, handelsprofessor vid Lunds universitet, har nyligen uttryckt att City Gross lever på lånad tid.

Han ser framför sig att matbutikerna kommer lägga ned helt.

– Jag tror inte att City Gross finns så länge till, märket är för okänt och det handlar också om ganska få butiker. Varför kämpa för att bevara ett varumärke när man i koncernen har andra etablerade varumärken? säger Ulf Johansson till Dagligvarunytt.

City Grossbutiker blir Willysbutiker

Professorn förutsåg “varumärkets död” redan vid uppköpet, skriver tidningen.

En faktor är att Axfood börjat göra en vana av att konverter City Grossbutiker till Willysbutiker.

En indikation på att matjätten inte litar på City Gross, enligt Ulf Johansson.

– Varumärket kommer inte att leva vidare, det dog med Bergendahls. Willys är ett mycket starkare varumärke.

LÄS MER: Konkurrenten knappar in på Ica – “Avståndet aldrig varit mindre”

Axfood: lönsamhet först om ett år

I ett uttalande framhäver Axfood att koncernen har “bra momentum i Willys, Hemköp och snabbgross”. Vidare menar matjätten att det arbetas för att fortsätta utveckla City Gross.

City Gross har stor potential och ger Axfood närvaro inom stormarknad, ett attraktivt marknads-segment som koncernen tidigare inte verkat i, låter det i fredagens utskick.

– Innevarande år är ett omställningsår och vi arbetar fokuserat enligt plan för att stärka butikskedjan för framtiden och nå lönsamhet någon gång under andra halvåret 2026.

Förra året pekades City Gross ut av oberoende Matpriskollen som Sveriges dyraste matkejda. I år tog Coop över “förstaplatsen”.

I våras meddelade City Gross att en omfattande prissänkning inleds.

LÄS MER: Anrik kedja går i konkurs – hundratals butiker påverkas

Foto: Axfood

Text: Redaktionen