USA: President Biden opererad för cancer

2023 03 04

Världen mäktigaste person har drabbats av cancer.

Det bekräftar hans läkare doktor Kevin O’Connor i ett meddelande.

Cancervävnad

President Joe Biden har tagit bort en cancervävnad från sitt bröst. Det handlar om basalcellscancer vilket är en vanlig form av hudcancer. 

– All cancervävnad togs framgångsrikt bort, berättar doktor Kevin O’Connor för Vita Husets pressekreterare i ett skriftligt meddelande.

Området där cancervävnaden fanns har läkt fint enligt läkaren.

Tenderar inte sprida sig

– Biden kommer att fortsätta att undersöka sin hud även framöver. Läkaren framhåller samtidigt att ingen ytterligare behandling behövs [avseende den nyligen upptäckta cancern], rapporterar CNN.

Basalcellscancer tenderar inte att sprida sig eller bilda metastaser på samma sätt som andra allvarliga former av hudcancer ofta gör.

Även Jill Biden

Även Joe Bidens hustru, First Lady Jill Biden opererade bort en hudvävnad tidigare i år.

– Jill Biden tog bort en vävnad ovanför hennes högra öga i samband med en rutinkontroll, rapporterar doktor O’Connor.

Vävnaden kunde framgångsrikt opereras bort uppger doktorn.

– I samband med doktorsbesöket upptäcktes även att ett område som bedömdes oroande vänster om Jill Bidens bröst, framhåller CNN.
Även det området opererades.

Fem dagar i veckan

I samband med presidentens hälsoundersökning konstaterades att han är i övrigt vid god hälsa och pigg.

Bland annat undersöktes Joe Bidens näsa, öron, ögon och hals.

Man granskade även extra noga avseende stroke, MS och Parkinson.

– I stånd att framgångsrikt utföra sina uppgifter som president, enligt doktorn.

Joe Biden som är USA:s äldsta president genom tiderna jobbar fem dagar i veckan och bär tidvis kontaktlinser.

Presidentvalet 2024

Han väntas enligt flera bedömare meddela inom kort att han ställer upp i USA:s presidentval 2024.

Foto: Vita Huset

Text: Redaktionen


26 juli 2026

S vill skärpa lagen – ”helt orimligt att tjäna pengar på det”

2026 07 27

Den 13 september är det val i Sverige.

Vallöftena Inför nästa mandatperiod presenteras i en strid ström.

Socialdemokraterna lyfter olika områden där satsningar ska göras, om partiet vinner förtroende i höstens val. Bland annat sjukvården.

Genom massiva satsningar på personalen ska vårdköerna kortas, kontakten med vårdcentralen underlättas och tryggheten återuppbyggas i hela landet, uppger partiet.

Fritt fram för alternativ

En av vårdfrågorna som S siktar in sig på är alternativmedicinska behandlingar, rapporterar SvD.

Idag finns regleringar kring några allvarliga sjukdomar som diabetes, epilepsi och cancer. De får endast legitimerad hälso- och sjukvårdspersonal hantera.

Men i övrigt är det relativt fritt fram för alternativmedicinen, där också tillsynen är relativt liten.

Detta vill S ändra på.

– Sjuka människor ska inte hamna i händerna på oseriösa aktörer. Det riskerar att undergräva tilltron till vården och kan göra att människor avstår behandling med livshotande konsekvenser, säger partiets sjukvårdspolitiska talesperson, Fredrik Lundh Sammeli, till tidningen. 

Läs mer: Bostadspriserna väntas stiga i Sverige

”Helt orimligt att tjäna pengar”

S menar att nuvarande linje är ett hål i lagen, och vill nu skärpa reglerna kring marknadsföring av behandlingar som saknar vetenskaplig grund och stärka patientskyddet.

– Det är helt orimligt att man utan vetenskapligt stöd kan tjäna pengar på människors utsatthet. Lagstiftningen hänger inte med i dagens utveckling, säger Fredrik Lundh Sammeli.

Sjukvårdsminister Elisabeth Lann (KD) utesluter inte att se över lagen kring alternativa medicinska behandlingar, men har under nuvarande mandatperiod prioriterad andra frågor, uppger tidningen.

Fokus på vårdköer

Under de senaste fyra åren har ett av regeringens stora fokus varit att minska vårdköerna. Och enligt siffror som de styrande partierna presenterar har trenden börjat vända neråt.

– Regeringens målmedvetna fokus att korta köerna har tack vare regionernas och framförallt vårdpersonalens arbete gett resultat. Vi fortsätter arbetet för att varje patient ska få vård i tid, säger Elisabet Lann, i ett uttalande.

Läs mer: Matpriserna kan rusa – varnar för ny prischock

Foto: Socialdemokraterna

Text: Redaktionen


26 juli 2026

Viktigt att alltid ha i bilen – kostar 50 kronor på Biltema

2026 07 26

En liten pryl från Biltema kan vara viktig att ha i bilen om olyckan är framme.

Under sommarmånaderna är många svenskar ute och bilar, både i Sverige och utomlands.

Hav och sjöar lockar under varma dagar, och ibland händer det att bilister hamnar i vattnet.

Även om det inte händer så ofta är det viktigt att veta vad man ska göra om olyckan är framme. Då är det viktigt att agera snabbt för att kunna ta sig ut ur bilen och rädda livet.

Testar olika sätt

Den tyska bilorganisationen ADAC har gjort tester på en anläggning som hör till landets försvarsmakt.

Syftet med experimentet var att ta reda på det bästa sättet att ta sig ut ur bilen om den hamnar i vatten. Testpersonen var en utbildad dykare som testade flera olika alternativ.

– En person som är stressad i kallt vatten skulle ha liten chans att överleva under dessa förhållanden, framhåller organisationen i ett uttalande.

LÄS OCKSÅ: Rusning efter populärt fordon

Öppna inte dörren

Att försöka öppna bildörrarna under vatten är inte att rekommendera, enligt testet. Anledningen är det höga trycket.

– Att ta sig ut genom dörren är bekant från actionfilmer, men det är ett scenario som inte kan rekommenderas under några omständigheter, framhåller den tyska organisationen.

– Till en början kunde bilarnas dörrar inte öppnas alls och även efter att trycket jämnats ut under vattnet var detta endast möjligt med största ansträngning.

Öppnar rutorna snabbt 

Testets resultat visar istället att det bästa sättet att ta sig ur, om bilen hamnar i vatten och sjunker, är genom att försöka öppna sidorutorna så snabbt som möjligt. De elektriska fönsterhissarna ska fungera även under vatten.

Om det mot förmodan inte skulle gå rekommenderar ADAC att man har en nödhammare, som bland annat finns att köpa för 50 kronor på Biltema, liggande i bilen. På så sätt kan en ruta krossas vilket skapar en väg ut ur den sjunkande bilen.

– Det kan vara logiskt att placera en bandskärare i kombination med en nödhammare inom räckhåll, framhåller ADAC.

LÄS MER: Billigare elbilar på väg i Europa

Foto: Jeshoots.com

Text: Redaktionen