TURKIET: Glädjebesked för Erdogan

2023 03 03

Turkiska oppositionens stora satsning på att enas mot Erdogan inför turkiska presidentvalet ser ut att slås i tusen bitar.

I flera år har oppositionspartierna i Turkiet framhållit att man måste gå samman för att rösta bort den alltmer auktoritära presidenten från makten.

Högernationalister

Ytterligare en mandatperiod med Erdogan som Turkiets president kan innebära att landet blir en fullfjädrad diktatur befarar oppositionspartier från vänster till höger.

Därför har man investerat mycket tid på att prata ihop sig och även presenterat ett gemensamt politiskt program.

Men nu kommer ett dystert besked för de som hoppas på att Erdogan förlorar valet 14 maj.

– Jag är ledsen att behöva meddela att sexparti-samarbetet har förlorat sin möjlighet att reflektera folkets vilja.

Det säger Turkiets högernationalistiska Goda Partiets ledare Meral Aksener, uppger France 24.

Hon är en av de sex partiledarna som var ytterst nära att enas om en gemensam presidentkandidat mot Erdogan.

Från vänster till höger

Här är de sex partier som hade hoppats på att enas:

- Socialdemokraterna CHP (Turkiets stora sekulära parti)

- Högernationalisterna Goda Partiet

- Islamistiska Felicity Partiet

- Socialliberala Demokrati och Framstegspartiet

- Konservativa Framtidspartiet

- Liberala Demokratiska Partiet

Socialdemokraternas borgmästare

Samtliga sex partier har kommit överens om att föra fram Socialdemokraternas kandidat som gemensam presidentkandidat, uppger France 24.

Men ett av partierna – Goda Partiet – vägrar att gå med på att Socialdemokraternas partiledare Kemal Kilicdaroglu blir den kandidaten.

Högernationalistiska Goda Partiet vill i stället att S framgångsrika borgmästare i Ankara, Mansur Yavas, eller S borgmästare i Istanbul, Ekrem Imamoglu, ska utses till kandidat.

De andra fem partierna säger ja till S-ledaren Kilicdaroglu.

Gåva på silverfat

Goda Partiet vägrar att acceptera Kilicdaroglu.

– Vi böjer oss inte för detta, säger partiledaren Meral Aksener.

Beskedet ger Erdogan stor anledning att jubla.

– Hon ger Erdogan en gåva på silverfat, säger den politiska konsulten Anthony Skinner till AFP.

S-ledaren Kilicdaroglu är dock inte särskilt orolig.

– Var inte bekymrade. Alla pusselbitar kommer att fall på plats, säger han.

Jämna i mätningarna

Turkiets presidentval och parlamentsval ska hållas 14 maj. En seger för oppositionen väntas innebära att Turkiet sätter stopp för Erdogans diktatoriska steg och sätter landet på kurs mot demokrati igen.

Det väntas även innebär en bättre relation med EU och Nato.

I nuläget är det relativt jämnt i opinionsmätningarna men om inte oppositionen är relativt enade får de svårt att vinna valet.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


JUST NU: Rysk minister ger Putin chockbesked

2025 08 28

Den ryska ekonomin står inför en kraftig inbromsning.

Det har landets finansminister  Anton Siluanov meddelat diktatorn Vladimir Putin. Under ett möte med Putin ska Siluanov ha fastslagit att tillväxten väntas minska från 2,5 till 1,5 procent.

Ett hårt slag för Rysslands dopade krigsekonomi, rapporterar oberoende Moscow Times.

– Det är en nästan tre gånger så stor nedgång jämfört med förra årets tillväxt på 4,3 procent, skriver tidningen.

Enligt Siluanov beror avmattningen på den ryska centralbankens "ganska tuffa penningpolitiska villkor". Centralbanken har höjt räntorna för att dämpa inflationen som har skjutit i höjden på grund av Rysslands massiva krigsutgifter.

Tre gånger långsammare än genomsnittet

Den nya siffran innebär att den ryska ekonomin växer tre gånger långsammare än det globala genomsnittet, rapporterar Moscow Times.

– Effekterna av krig, västerländska sanktioner, brist på arbetskraft och höga räntor börjar visa sig, säger Bloombergs Economics analytiker Alex Kokcharov till tidningen.

Han påpekar att det finns flera tecken som tyder på att den ryska ekonomin har börjat stagnera på allvar.

– Kolföretag gör miljardförluster, olje- och gasbolag ser sina vinster rasa kraftigt och bilfabriker tvingas införa förkortad arbetsvecka på grund av den svaga efterfrågan.

LÄS MER: Ryssland har orsakat katastrof – ”situationen är akut” 

”Står på randen till recession”

Sofia Donetsk, chefekonom på investeringsbolaget T-Investments, bedömer att Ryssland ”står på randen till recession”.

– Farhågorna är berättigade. Det är ett oundvikligt scenario, säger hon till Moscow Times.

Recession är ett ekonomiskt tillstånd där tillväxten minskar, arbetslösheten går upp och levnadskostnaderna ökar mer än löneökningarna.

LÄS MER: Jättesmäll för ryska krigskassan

Foto:  President of Russia Office

Text: Redaktionen


Ryanair ändrar regel – alla passagerare varnas

2025 08 28

Låggprisflygbolaget Ryanair ändrar reglerna för handbagage.

I dag får passagerare ta med en väska på 40 x 20 x 25 centimeter med en maxvikt på 10 kilo. Från och med september kommer dock måtten uppdateras till 40 x 30 x 20 centimeter.

Samtidigt skärper Ryanair kontrollen mot resenärer som inte följer reglerna.

Flygbolaget kommer att höja bonusen för anställda som lyckas stoppa passagerare med för stora handbagage. Bonusen höjs från 1,5 euro till 2,5 euro per väska, uppger Ryanairs vd Michael O'Leary.

– Bonusen är till för att avskräcka minoriteten som inte följer storleksgränsen, säger han till BBC.

– Om ni inte följer reglerna och tar med er en väska som är för stor, då kommer vi att fånga er. Jag ser fram emot att belöna och ge bonusar till våra anställda som upptäcker för stora handbagage.

Tvingas böta 1 000 kronor

Passagerare som bryter mot bagagereglerna riskerar böter på uppemot 1 000 kronor.

Michael O'Leary påpekar att omkring 200 000 resenärer årligen betalar extra för större handbagage. Han tycker inte synd om passagerare som tvingas betala böter efter att ha brutit mot reglerna – som många anser är i hårdaste laget. 

– Vi är flygbolaget med de lägsta priserna i Europa. Det är våra regler. Vänligen följ reglerna, vilket 99,9 procent av våra 200 miljoner passagerare gör, så kommer ni inte att ha några problem, säger O'Leary och riktar en uppmaning till alla som planerar att flyga med Ryanair.

– Om ni följer handbagagereglerna kommer alla ombord snabbare. Det leder i sin tur till färre försenade avgångar.

LÄS MER: Ryanair inför omtalad böter – betala 5 000 kronor

FAKTA: Ryanair

- Europas största flygbolagskoncern. Ryanair har flyglinjer till 37 länder och genomför över 3 600 dagliga flygningar

- Varje år transporterar Ryanair cirka 200 miljoner passagerare

- Flottan består av 612 flygplan och ytterligare 340 Boeing 737-plan ska levereras från och med 2027, vilket kommer göra det möjligt för Ryanair att öka trafiken till 300 miljoner passagerare per år. Med anledning av det stigande priserna i USA kan dock beställningen avbrytas.

LÄS MER: Ica slår larm – allvarlig brist på populär produkt

Foto: P. Gravity

Text: Redaktionen