SVERIGE: Polisen har larmats om ufo på himlen

2023 03 01

Under onsdagskvällen har människor ringt polisen för att rapportera in särskilda ljusfenomen på himlen.

Det handlar om två starka ljuspunkter som befinner sig mystiskt nära varandra, rapporterar Expressen.

Tidningen skriver att flera läsare har hört av sig och skickat in bilder på de två tätt sittande ljuskällorna.

– Det är jättekonstigt. De lyser jättestarkt och alldeles vitt, säger exempelvis Ann-Christine Ljungdahl som uppmärksammat ljusen i Vallda.

Hennes man tillägger att de syntes väldigt klart från västkusten i höjd med Kungsbacka.

Även Aftonbladet har talat med vittnen som rapporterar om samma ak.

– Jag tänkte att det kanske var Kina som spionerade på Sverige, säger Filippa Beutler, som även fångade ljusen på bild.

Folk larmar polisen

I norra Sverige larmade folk polisen med anledning av ljusfenomenet.

– På förekommen anledning då ett flertal människor ringt och funderat, skriver polisen i både Jämtland och Västerbotten på sin hemsida och tillägger:

– Polisen har ingen aktivitet i luften för närvarande.

Naturlig förklaring

Mysteriet visade sig dock ha en naturligt förklaring. Och det handlar inte om några besök från yttre rymden.

Svaret är att det är planeterna Jupiter och Venus som syns extra tydligt just ikväll.

– Båda planeterna lyser starkt och kan tas för några landande flygplan. Men Venus lyser sex gånger starkare än Jupiter som befinner sig betydligt längre från solen, framhåller Clas Svahn, journalist och ordförande för UFO-Sverige, i Dagens Nyheter.

Lyser extra starkt

Eric Stempels, forskare vid avdelningen för astronomi och rymdfysik vid Uppsala universitet, har också noterat fenomenet.

Han förklarar att det är den klara vinterkvällen i kombination med att planeterna för tillfället ligger väldigt tätt intill varandra som gör att de lyser så starkt.

– Jupiter och Venus befinner sig i var sin bana men relativt nära jorden. Då syns de lite tydligare. Och både Venus och Jupiter är väldigt ljusstarka planeter., säger han till Expressen.

Upprepas vart tredje år

Fenomenet kan ses över hela landet och upprepas vart tredje år.

Det ser ut som att de nästan är på väg att kollidera, men befinner sig alltså egentligen hundratals miljoner kilometer från varandra.

– Det där ser man ibland på havet. Man kan till exempel se två fartyg på långt avstånd som ser ut att kollidera fast de egentligen ligger långt ifrån varandra, och det bara ser ut som en kollision därifrån man tittar, säger Peter Forkman, astronom vid Onsala rymdobservatorium, till GP.

– Speciellt lurad blir man om fartyget längst bort är större, för då kan de se lika stora ut, vilket förstärker intrycket.

Foto: J. Thomas

Text: Redaktionen


10 juli 2026

Norge vädjar till Sverige – akut brist i hela landet

2026 07 11

Flera svenska företag har blivit kontaktade av aktörer i Norge.

Fotbolls-VM pågår för fullt i Nordamerika.

För det svenska landslaget tog äventyret slut i sextondelsfinal mot Frankrike.

Bättre går det för Sveriges västliga granne Norge. Imorgon ställs norrmännen mot England i kvartsfinal.

Brist i hela landet

Fotbollsfebern i Norge har gjort att det nu råder total brist i landet, när det gäller storbildsskärmar.

– Tack vare landslaget är de här dagarna helt vilda för oss, säger Morten Reffhaug som är vd på företaget To Be More, till NRK.

Norska aktörer gör nu allt i sin makt för att få tag på fler, för att kunna möta folkets längtan efter att samlas och ta del av fotbollsfesten.

– Vi får många förfrågningar från folk som vill hyra en stor skärm för att visa landslaget. Allt från kommuner och företag till privatpersoner som visar matcher, säger Reffhaug.

– Efter att Norge slog Brasilien satt jag i telefon till klockan två på morgonen med potentiella kunder, men nu är det tyvärr tomt.

Vänder sig till Sverige

Norska företag vänder sig nu till grannländerna.

En kommun har hämtat en storbildsskärm från Danmark.

Flera svenska aktörer har också blivit kontaktade, rapporterar SVT.

– Vi har blivit kontaktade av flera bolag som vill hyra skärmar, men vi har inte de specifika skärmarna som efterfrågats i lager, säger Scenkonsults ägare Per Sigvardsson, till kanalen.

Flera har ringt

Företaget Medialed har blivit kontaktat av flera norska aktörer som vill hyra skärmar. Men de flesta är redan uthyrda till andra evenemang.

– Det har redan varit stor efterfrågan i Sverige på grund av fotbolls-VM, säger Gabriel Azizsson, vd i företaget, till kanalen.

LÄS OCKSÅ: Rekordstor svensk förmögenhet i fonder – når 10 biljoner

Blivit partners

De norska aktörerna meddelar nu att det mer eller mindre gett upp på att lösa fler skärmar. Och konkurrensen mellan de olika företagen är som bortblåst.

– Vi lyckades skrapa ihop något i måndags, men nu är det helt tomt. Och nu finns det inte längre någon konkurrens med andra leverantörer. Vi har nästan blivit partners för att kunna täcka behovet av delar till de skärmar vi redan levererat, säger Morten Reffhaug till NRK.

LÄS OCKSÅ: Putins största skräck pekas ut – då kan allt rasa

Foto: M. König resp O. Zarevennyi

Text: Redaktionen


10 juli 2026

Åska och skyfall drar in över Sverige

2026 07 10

Vädret svänger ofta snabbt under den svenska sommaren.

Efter höga temperaturer och sol i stora delar av landet i slutet av juni, har början av juli bjudit på mer varierat väder.

Regn och åska har dragit över Sverige i omgångar. Till helgen är det dags igen.

SMHI går ut med en varning i fyra län inför lördagen.

– Kraftiga regn- eller åskskurar kan ge stora regnmängder på kort tid, varnar väderinstitutet inför helgen.

Fyra län pekas ut

SMHI:s varning omfattar fyra län i de västra delarna av landet. Det är i norra Värmland, nordvästra Dalarna, sydligaste Jämtland och delar av nordvästra Gävleborgs län som det väntas komma mest regn.

Totalt handlar det om mellan 30 och 50 millimeter regn som kan falla under kort tid.

Varningen gäller mellan klockan 12.00 och 21.00 på lördag.

– Översvämningar kan uppstå i till exempel källare och dagvattensystem. Se över om du kan täta din källare, eller flytta på föremål som riskerar att skadas av vatten, råder SMHI.

Påverkar vägarna

Påverkan väntas också på vägarna i området.

– Vägar och viadukter kan översvämmas, undvik att köra genom vattensamlingarna, framhåller SMHI.

– Restider kan bli längre då det kan vara dålig sikt och risk för vattenplaning. Avsätt längre tid för din resa och anpassa hastigheten.

Svalar luft i hela landet

Den kallare luften väntas dra in över större delen av landet under helgen. Anledningen är en kallfront som drar in västerifrån, som bildats över Norra ishavet.

– På lördag får Norrland även skurar, som på söndag flyttar sig söderut ner över Svealand och Götaland, uppger SMHI.

LÄS OCKSÅ: Stekhet marknad – många vill köpa bostad i Spanien

Vänder igen nästa vecka

Efter helgen ser vädret ut att vända igen.

Varmare temperaturer väntas i större delen av Sverige.

– Under början av nästa vecka kommer högtrycksryggen tillbaka och i samband med det strömmar varmare luft åter in från sydväst som ser ut att även kunna nå Norrlands kustlandskap, framhåller väderinstitutet.

LÄS OCKSÅ: Putins största skräck pekas ut – då kan allt rasa

Foto: B. Morgan

Text: Redaktionen