Stor polisjakt – skickade upp helikopter

2023 03 01

En intensiv polisjakt pågick under onsdagseftermiddagen strax norr om Stockholm.

Bakgrunden är ett väpnat rån i en bostad i Bålsta, Håbo kommun, rapporterar Sveriges Radio.

Flera personer ska bland annat ha kapat en bil genom att hota föraren med kniv och tre av fyra misstänkta har gripits, framhåller radiokanalen.

– Personen blir inte fysiskt skadad men gärningsmännen tar en väska och lämnar bostaden, säger Pelle Vamstad, presstalesperson vid region Mitt, till SVT.

20 minuter mellan brotten

Larmet inkom till polisen redan vid 13.30. Enligt Aftonbladet är det fyra personer som ligger bakom rånet.

Brotten skedde i två omgångar – först rånet och sedan bilkapningen. Tidsspannet däremellan var 20 minuter.

– Eftersom vi har resurser i området från det första ärendet skickar vi en patrull som upptäcker det stulna fordonet och följer efter det, säger Pelle Vamstad till tidningen.

Skickade upp helikopter

Jakten på rånarna gick vidare till Sigtuna och då kände sig polisen tvingade att skicka upp en helikopter för att övervaka flykten.

Efter en dramatisk jakt kör föraren av vägen och ut i åkern – men tar sig upp trots att bilen skadats rejält.

Männen väljer dock att överge bilen och fly till fots, men då slår helikopterföraren till.

Polisen i helikoptern får sin på en av männen, landar och griper den misstänkta.

Pågår fortfarande

Enligt Sveriges Radio kunde senare ytterligare tre personer gripas, även det tack vare helikoptern samt en hundpatrull.

Den fjärde personen uppges vara på fortsatt fri fot.

– Polisinsatsen pågår fortfarande för gripande av den fjärde personen som vid halv fyratiden fortfarande inte gripits, rapporterar SR.

Ingen person ska dock ha kommit till fysisk skada vid något av de misstänkta brotten.

Två brottsrubriceringar

I nuläget är samtliga inblandade, som enligt SVT är i 20-årsåldern, misstänkta för rån och tillgripande av fortskaffningsmedel.

– Men det kommer sannolikt förändras, säger Pelle Vamstad till Aftonbladet.

Arkivfoto: N. Jonasson

Text: Redaktionen


JUST NU: Kina skickar styrkor mot amerikansk militär

2025 09 12

Kina meddelar att man skickar styrkor mot amerikansk militär.

Kina har skickat ut både fartyg och stridsflygplan på fredagen.

Det meddelar den kinesiska regimen.

De kinesiska styrkorna skickas till Taiwansundet – där amerikanska och brittiska krigsfartyg passerar.

”Provocerar”

Kina tar hjälp av både fartyg och flygplan för att övervaka krigsfartygen USS Higgins från USA och HMS Richmond från Storbritannien, som passerar i Taiwansundet.

– De provocerar fram problem, hävdar en talesperson för den kinesiska militären, rapporterar Newsweek.

Den kinesiska regimen hävdar att Taiwansundet tillhör Kina, medan Taiwan och dess västerländska allierade menar att det är internationellt vatten.

De kinesiska styrkor som nu skickas ut ska övervaka det amerikanska och det brittiska fartyget, rapporterar tidningen.

Senast förra helgen skedde en liknande incident, då kanadensiska och australiensiska fartyg passerade Taiwansundet.

LÄS OCKSÅ: TRUMP: Mitt tålamod håller på att ta slut

Storbritannien kommenterar

Från amerikansk håll har man inte kommenterat händelsen.

Storbritanniens försvarsdepartement låter dock meddela att operationen, som är ett sätt att hävda navigationsrättigheter, har gjorts "i full överensstämmelse med internationell lag och normer", rapporterar tidningen.

USA och andra västländer skickar krigsfartyg till Taiwansundet med jämna mellanrum för att visa sin styrka, stödja Taiwan och hävda rätten att passera i sundet.

Kina å sin sida hävdar att utländska krigsfartyg måste ha tillstånd från den kinesiska regimen för att få passera i Taiwansundet.

Donald Trumps administration har på senare tid försökt stabilisera relationen till Kina något när det gäller maktkampen i havet, enligt tidningen. Men trots det väljer man nu alltså att skicka krigsfartyg till Taiwansundet.

Den kinesiska regimen utövar ett hårt tryck mot Taiwan, som de anser tillhör Kina. Taiwan stöds emellertid av USA och andra västländer.

LÄS OCKSÅ: Polen markerar - Trump ifrågasätter drönarna

Foto: List of ships of the People's Liberation Army Navy 

Text: Redaktionen


STENHÅRDA KRAVET: Berätta om era pengar

2025 09 12

Nu kommer krav om att partierna ska berätta om sina pengar.

Svenska folket får veta alldeles för lite om riksdagspartiernas finansiering.

Det menar statsvetarna Ann-Kristin Kölln och Jana Schwenk, som är parti- och korruptionsforskare vid Göteborgs universitet.

Nu måste väljarna få veta vem som betalar partinotan, anser debattörerna.

”Skydd för demokratin”

Ann-Kristin Kölln och Jana Schwenk menar att Sverige ligger efter andra länder när det gäller transparens. Det är omöjligt att följa partiernas pengar och veta var de kommer ifrån, menar de i en debattartikel i DN.

– Forskningen visar gång på gång att demokratin bygger på att väljarnas förtroende är förankrat i transparens. Ett starkt skydd för demokratin kräver tydliga regler, skarpa sanktionsmöjligheter och full insyn – också i partiernas finansiering, skriver debattörerna.

När partierna och deras kampanjer delvis finansieras genom privata och ibland anonyma donationer så finns det anledning att ifrågasätta deras oberoende, menar de två statsvetarna.

– När transparensen brister uppstår misstanken att beslut inte fattas på saklig grund, utan på grund av ekonomiskt beroende, skriver Ann-Kristin Kölln och Jana Schwenk i tidningen.

LÄS OCKSÅ: EU:s vändning - ny chans för bensin- och dieselbilar

Vill se förändring

I ett betänkande som presenterades förra sommaren föreslogs en rad åtgärder, bland annat att möjligheten att ge anonyma bidrag till partier ska tas bort, skriver de.

Ett annat förslag är att förbjuda utländsk finansiering.

De två statsvetarna kräver dock mer kraftfulla åtgärder, och vill att frågan ska lyftas upp inför valet 2026.

– Beslutsfattare har nu chansen att täppa till luckorna i lagstiftningen och ta igen det demokratiska försprång som många andra länder redan har, skriver de.

Frågan har tidigare bland annat uppmärksammats i Kalla faktas granskning ”Partiernas hemliga pengar” i samband med förra valet.

Efter det har flera förändringar föreslagits för att öka kontrollen av och insynen i partiernas finansiering.

– Öppenhet och insyn är viktiga inslag i en välfungerande demokrati, har justitieminister Gunnar Strömmer (M) tidigare sagt till TV4.

LÄS OCKSÅ: Bekräftat: Här är svenskarnas favoritglass - hela listan

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet resp Magnus Liljegren Regeringskansliet

Text: Redaktionen