Tiotusentals evakueras i Tyskland

2023 02 28

Närmare 16 000 invånare i den tyska staden Hanau evakueras.

En 250 kilo tung bomb från andra världskriget har hittats i en fabrikslokal i staden.

– Bombtekniker har säkrat platsen. Desarmeringen av bomben kommer att ske tidigast på onsdagen, uppger staden i ett pressmeddelande.

Säkerhetsområde

Ett säkerhetsområde på 750 meter har upprättats runt bombplatsen.

Avspärrningen påverkar centrala delar av Hanau.

– Bland annat måste akutmottagningen evakueras. Även skolor och daghem som befinner sig inom säkerhetsområdet kommer att beröras. Avstängning av gator och en evakuering av boende inom området förbereds, står det i pressmeddelandet.

Totalt måste drygt 16 000 människor evakueras. 

Tåg- och busstrafik kommer även att påverkas.

– Mer information kommer senare under eftermiddagen, framhåller stadens kommunikationsavdelning.

Uppmanar invånare

Organisationen Crisis24 har gått ut med en varning till stadens invånare.

– Välj och sök efter alternativa körvägar för att undvika säkerhetsområdet. Följ de lokala myndigheternas instruktioner, skriver organisationen på sin hemsida.

Kvarlevor från andra världskriget

Det finns av förklarliga skäl en mängd bomber kvar i Tyskland sedan andra världskriget.

De allierade uppges ha släppt fler än fem miljoner bomber över landet. En av tio exploderade inte, enligt den tyska tidningen Der Spiegel.

Bombtekniker riskerar varje år sina liv för att desarmera bomberna.

I snitt hittas 5 000 odetonerade sprängladdningar årligen.

Påverkar tusentals

Vid flera upptäckter måste tusentals människor evakueras.

År 2020 evakuerades omkring 13 000 människor från  Gallus i tyska Frankfurt efter att en bomb från andra världskriget hittats på en byggarbetsplats.

Den största evakueringen genomfördes 2017 i Frankfurt.

Då evakuerades 65 000 människor efter att en brittisk bomb på 1,4 ton hittats i staden.

Tyskland förlorade

Andra världskriget pågick mellan 1939 och 1945. 

Dåvarande Nazityskland besegrades av de allierade och uppdelades i en fransk, brittisk, amerikansk och sovjetisk zon efter krigsslutet. 

Foto: N. Braun

Text: Redaktionen


TYSKLAND HÄVDAR: Stort genombrott i Ukraina – inom två dagar

2025 05 11

Tysklands nya förbundskansler Friedrich Merz tror att en vapenvila i Ukraina kan träda i kraft inom två dagar.

Det rapporterar den tyska Bild.  

– Jag har stort hopp om att det kommer att nås en överenskommelse om eldupphör i Ukraina i helgen, säger Merz enligt tidningen.

– Med tanke på den tre dagar långa vapenvilan som Ryssland utlyst finns det stor chans att den kommer att förlängas till 30 dagar och att förhandlingar om ett fredsavtal sedan kan inledas, fortsätter förbundskanslern.

Vidare meddelar Merz att han skrivit under ett förslag om eldupphör tillsammans med Frankrikes president Emmanuel Macron, Polens premiärminister Donald Tusk och den brittiske premiärministern Keir Starmer.

– Det är i stort sett identiskt med det amerikanska förslaget. Vi hoppas verkligen att detta också kommer att accepteras av den ryska sidan, säger förbundskanslern och tillägger:

– Bollen ligger helt och hållet hos Moskva.

Zelenskyj ger besked om toppmötet

Samtidigt meddelar Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj att Ukraina ska anordna ett toppmöte med flera europeiska ledare på lördag.

– Vi förbereder oss för att träffa ledarna i ”Koalitionen av villiga länder”, säger Zelenskyj i ett uttalande.

Koalitionen består av ett 30-tal länder som arbetar för en hållbar fred i Ukraina. Sverige är ett av flera Natoländer i gruppen. USA tillhör inte koalitionen.

Foto: President of Ukraine

Text: Redaktionen


Varning utfärdas till Swish-användare

2025 05 11

Swish-användare får nya bedrägeri-sms.

Bedrägerivågen fortsätter i Sverige.

Nu utfärdas en varning till Swish-användare.

Meddelanden dyker upp från en avsändare under namnet “Tryggkund” som uppmanar till att uppdatera Swish genom att klicka på en länk.

Det rör sig dock om bedrägeriförsök – och den som får den här typen av sms bör iaktta stor försiktighet och inte följa några uppmaningar eller klicka på länkar, rapporterar Råd & Rön.

Så lyder meddelandet

Så här lyder meddelandet som skickas ut från avsändaren “Tryggkund”:

– Glöm inte att uppdatera din Swish. För att kunna fortsätta använda Swish inom Sverige och Norden, besök (infogad länk).

Länken i fråga leder till “Tryggkunds” sida, där bedragarna sedan försöker komma över det tilltänkta offrets känsliga uppgifter för att lura personen på pengar.

Anmäl, radera

Den som får den här typen av meddelande bör alltså anmäla det direkt.

Om man följt uppmaningar gör man rätt i att direkt ta kontakt med banken och polisen, annars ska meddelandet raderas eller anmälas, och inga uppmaningar ska följas.

Swish varnar

Swish förklarar via sin webbsida att de inte skickar ut några meddelanden av den här sorten.

– Det förekommer bedrägerier i form av mejl och sms där avsändaren utger sig för att vara Swish, förklarar Swish.

– Vi på Swish kontaktar aldrig våra användare via sms, mejl eller telefon. Var vaksamma och klicka aldrig på några länkar. Anmäl händelsen om du har blivit utsatt och kontakta din bank vid frågor.

Kan rapporteras

Bedrägerier är alltjämt ett omfattande problem i Sverige.

Swedbank förklarar att det finns ett nummer som falska sms kan anmälas till.

– Visste du att du kan rapportera fejk-sms? Du gör det genom att vidarebefordra dem till 7726 - ett gemensamt nummer för alla svenska telekomoperatörer, meddelar banken.

– Hjälp dem stoppa bedragarna och att sms:et inte sänds till fler personer.

Bedragarna kommer hela tiden på nya metoder – och privatpersoner gör rätt i att iaktta stor försiktighet vad gäller sms, mejl och samtal från okänd eller suspekt avsändare.

Foto: Swish

Text: Redaktionen