NYA UPPGIFTER: Finland tvärvänder – nytt Natobesked

2023 02 06

Finland är redo att gå med i Nato utan Sverige.

Det rapporterar den finska tidningen Iltalehti med hänvisning till finska utrikes- och säkerhetspolitiska källor. 

Enligt källorna ska Finland vara beredda att gå med i försvarsalliansen om Turkiet och Ungern ratificerar Finlands medlemskap under våren.

– Partiledarna, statsledningen och andra nyckelpolitiker har diskuterat frågan den senaste veckan, skriver Iltalehti.

 Finland kommer att gå med trots att minst ett av länderna fortfarande säger nej till Sverige, uppger tidningens källor.

– Vi måste ta hänsyn till fakta. Vi är Rysslands granne. Sveriges geopolitiska ställning skiljer sig ganska mycket från vår, säger en källa.

Avtal före jul

Vidare uppger tidningens källor att Finlands Natoförhandlare nådde en överenskommelse med Turkiet före jul.

Turkarna uppges då ha sagt att de ”inte har några problem med att godkänna Finlands Natomedlemskap”.

– Turkarna har inga problem med Finlands medlemskap i Nato, bekräftar en utrikes- och säkerhetspolitisk källa för Iltalehti.

Turkiet uppges vara mycket nöjda med Finlands svar på de turkiska kraven som förmedlats till både Sverige och Finland.

Källorna pekar ut flera punkter:

- Finska säkerhetspolisen har samarbetat med den turkiska underrättelsetjänsten i kampen mot terrorism

- Finland och Turkiet har båda starka militära markstyrkor och Finland har öppnat för ett samarbete mellan länderna

- Dessutom har Finland beviljat exporttillstånd för vapen till Turkiet

Tvärvändning

Om uppgifterna är korrekta innebär det en ny vändning i Sveriges och Finlands ansökningsprocess till Nato.

I slutet av förra veckan uttalade sig Finlands statsminister Sanna Marin om den svensk-finska Natoprocessen.

Hon betonade att länderna kommer att gå med tillsammans.

–  Det är i hela alliansens intresse att vi blir medlemmar samtidigt. Vi litar på att alla Natomedlemmar kan ratificera vårt medlemskap snart, sa Sanna Marin och tillade:

– Jag tycker inte om den här atmosfären där Sverige presenteras som bråkmakare. Också Sverige uppfyller alla kriterier för att bli medlem i Nato. Nu väntar vi på att två länder ska ratificera oss och det är i Natos intresse att vi accepteras samtidigt.

Text: Redaktionen


5 juli 2026

Biltema stoppas – får inte öppna

2026 07 05

Biltemas nya etablering har fått nej.

Lågpriskedjan satsar vidare med nya etableringar på flera platser i Sverige.

I maj öppnade Biltemas nyaste varuhus i Säffle.

Samtidigt har nya steg nyligen tagits mot att öppna varuhus i Köping och Falun.

Det goda samarbetet med iblandade parter har varit avgörande när det gäller förarbetet.

– Vi önskar naturligtvis att etableringsprocesser alltid kunde gå lika smidigt som denna, säger Martin Norrman, vd på Biltema Real Estate, i ett uttalande.

Stoppas i norr

Biltema önskar också att öppna ett varuhus i Kiruna.

Men planerna stoppas nu av mark- och miljödomstolen, rapporterar TV4.

Den föreslagna detaljplanen bedöms blockera renar från att röra sig mellan betesområde och kalvningsland.

– Det är inte handelsområdet i sig, utan planläggningen i övrigt som har varit problematisk för oss. Vi ser behov av gröna ventiler i den här staden, att det finns möjlighet för renar, men även andra djur, att kunna passera, säger Lars-Marcus Kuhmunen, ordförande i Gabna sameby, enligt kanalen.

Kommunen vill bygga

Från kommunens håll arbetar man för att få till ett Biltemavaruhus i staden.

Lösningar som stängsel och viadukter kan diskuteras för att få igenom etableringen, menar kommunen.

Men någon annan plats för varuhuset är svår att hitta, hävdar kommunalrådet Mats Taavenikuu (S).

– Marken har varit reserverad för stadsomvandlingen och för nya centrum under en ganska lång tid. Så det är viktigt för oss att vi får Biltema på plats, säger han, till kanalen.

Kommunen har överklagat beslutet till Mark- och miljööverdomstolen.

LÄS MER: 35 000 nya företag – stark vändning i Sverige

2 000 anställda

I Sverige finns det för närvarande 65 Biltemavaruhus, samtidigt som kedjan fortsätter att etablera sig på nya platser.

Antalet anställda är omkring 2 000 personer, på lågpriskedjan som startade i en källarlokal i Linköping redan 1963.

Till en början bestod verksamheten av postorderförsäljning av bildelar och biltillbehör.

1976 öppnade det första varuhuset i Linköping.

Huvudkontoret ligger i Partille i Göteborg.

LÄS OCKSÅ: Stor attack på gång i Europa - USA slår larm

Foto: Biltema

Text: Redaktionen


5 juli 2026

Enormt extremväder breder ut sig

2026 07 05

Utvecklingen är tydlig.

Antalet extremväder blir fler och fler.

Det är inte längesedan en historisk värmebölja låg över Europa, då flera nya värmekord slogs.

Nu breder en gigantisk marin värmebölja ut sig i Stilla havet, rapporterar Washington Post.

– Marina värmeböljor är perioder med ovanligt höga havstemperaturer som hotar livet i havet, förklarar SMHI.

– Dessa extremhändelser har förekommit historiskt, men blir nu allt vanligare på grund av den globala uppvärmningen.

Enormt stor

Den extrema värmen i Stilla havet sträcker sig nu över en yta som är åtta gånger större än USA. Det motsvarar drygt 13 procent av jordens yta, enligt Washington Post.

De ovanligt höga vattentemperaturerna, som väntas få omfattande effekter på vädret under lång tid, når från Peru till Filippinerna.

– Flera månaders värme kan innebära stor påverkan i vinter och vår, säger klimatforskaren Dillon Amaya, till tidningen.

Två anledningar

Bakom de extremt höga temperaturerna ligger två separata värmeböljor. Dels en i södra Stilla havet som tagit form på grund av väderfenomenet El Niño, som är ovanligt stark i år. Dels en värmebölja som vilar över norra Stilla havet.

I närtid väntas de extrema temperaturerna leda till en kraftig tyfon i de västra delarna av Stilla havet.

Dessutom tyder mycket på att en värmekupol är på väg att ta form över västra USA, enligt tidningen.

LÄS OCKSÅ: "Ingen brist på öl" - ryssar hånar Putins Ryssland

Ny värme över Europa

Samtidigt väntas en ny värmebölja över Europa.

I Spanien har de statliga myndigheterna gått ut med en orange varning inför veckan som ligger framför, rapporterar Euronews.

– Varningen gäller stora delar av landet när en andra värmebölja slår till, med temperaturer på uppemot 44 grader, uppger nyhetskanalen.

Östersjön

Det är inte bara världshaven som blir varmare. Samma tendens syns i Sveriges direkta närhet.

– Östersjön, som har värmts upp snabbare än något annat kustnära hav, är särskilt sårbar, uppger SMHI.

– För att skydda de marina miljöerna är det avgörande att minska utsläppen av växthusgaser och stärka skyddet för våra hav.

LÄS OCKSÅ: Stor attack på gång i Europa - USA slår larm

Foto: fiquetdidier1

Text: Redaktionen