JUST NU: En andra spionballong har upptäckts

2023 02 04

USA riktar hård kritik mot Kina efter incidenten med spionballongen – och nu har en andra ballong upptäckts.

USA:s utrikesminister Antony Blinken stoppade i går sitt planerade besök till Kina när det framkom att den utpekade jätteballongen som flyger över USA kommer från Kina.

Möjligen Sydamerika

Och i natt upptäcktes en andra ballong.

– Vi ser rapporter om en ballong på väg mot Latinamerika

Det uppger en talesperson vid USA:s försvarshögkvarter Pentagon till ABC News.

Det är inte klarlagt exakt vart den andra ballongen är på väg att flyga in men det skall vara ett land i Sydamerika eller Nordamerika som inte är USA.

USA:s suveränitet

USA tvekar inte på vem som är ägare av den andra ballongen.

– Vi bedömer den som ytterligare en kinesisk övervakningsballong, uppger Pentagon.

Vita Huset reagerar starkt på de utpekade kinesiska spionballongerna.

Bland annat har de flugit över känsliga amerikanska militäranläggningar i Montana där kärnvapen finns utplacerade.

– Övervakningsballongen är en tydlig överträdelse av USA:s suveränitet, anser USA:s utrikesminister Antony Blinken.

Invaderat USA:s luftrum

Även Republikanerna reagerar starkt.

– Kina har invaderat amerikanskt luftrum, säger den republikanske senatorn Jerry Moran.

Det stoppade toppmötet mellan USA och Kina syftade till att tina upp de frostiga relationerna mellan de båda länderna men i stället har nu läget förvärrats.

USA framhåller dock att man vill att mötet ska kunna äga rum längre fram.

– USA står fast vid diplomatiska förbindelser med Kina, säger Antony Blinken.

– Jag planerar att besöka Kina när förhållandena så tillåter.

Skjuta ned över havet

USA:s myndigheter har valt att inte skjuta ned ballongen eftersom det finns en risk för att den kan falla ned och skada människor på marken i USA.

Amerikansk media spekulerar kring huruvida USA kommer att skjuta ned ballongen när den kommer ut över havet igen.

ANALYS

Kinas utrikespolitik har i årtionden kretsat kring inställningen att inte lägga sig i andra länders interna angelägenheter – för att på så sätt slå ifrån sig kritik kring landets diktatur.

Poängen är att om Kina inte har synpunkter på andra länder så ska omvärlden inte heller ha synpunkter på den kinesiska regimen.

Att Kina så här uppenbart ertappas med spionaktiviteter inom andra länders gränser går helt emot landets egen utrikespolicy.

Det kan ses som en pinsamhet för regimen men kan samtidigt vittna om Kinas ökade aggressiva utrikespolitik.

Foto: Vita Huset

Text: Redaktionen


Efterlängtat besked om Aladdinasken

2025 12 24

Marabous populära chokladaskar Aladdin och Paradis har blivit dyrare och dyrare.

Inför årets jul har askarna både minskat i storlek och ökat i pris.

De populära chokladaskarna har minskat i storlek från 500 till 410 gram. Samtidigt har priset ökat från 119 till 129 kronor.

– Det innebär en prisökning på över 32 procent per 100 gram – trots att förpackningen ser ut ungefär som vanligt, rapporterar sajten Godare som är en del av Aftonbladet.

Annonserar efterlängtad vändning

Nu kommer dock ett efterlängtat besked för alla chokladälskare.

Marabous ägare Mondelez indikerar att en prissänkning är närstående.

Julia Lindberg, vd Mondelez Sverige, hänvisar till att kakaopriserna är på väg ner.

– Vår förhoppning är att kostnadstrycket ska kunna minska, och att detta i sin tur kan komma att märkas även för konsumenterna. Det är dock viktigt att komma ihåg att det alltid är handeln som sätter priserna mot konsument, säger hon till Dagligvarunytt.

Lindberg försvarar samtidigt prishöjningarna inför julen.

– Kakaopriserna har under en längre tid varit rekordhöga och resulterat i kraftigt ökade kostnader för vår produktion i Upplands Väsby. Det är även det som föranledde våra produktjusteringar, säger hon till tidningen.

LÄS MER: Förbud införs för matbutiker – förslaget finns i Sverige

Flera faktorer

Mondelez-chefen har tidigare hänvisat till att priset på kakao ökat dramatiskt på grund av dåliga skördar till följd av extrema väderhändelser.

– Svenska folket ska ha råd att njuta av vår choklad, det har varit vår idé sedan vi grundades för över hundra år sedan. Vi förstår att våra konsumenter inte kommer uppskatta att de får mindre choklad, men vår förhoppning är att konsumenten får tillgång till ett mer överkomligt styckpris beroende på hur handeln väljer att prissätta våra produkter.

– Den här förändringen möjliggör att vi kan fortsätta erbjuda konsumenterna ett varierat utbud, inom ett tillgängligt prisspann och med samma fantastiska smak och kvalitet, sade Lindberg när priserna höjdes.

LÄS OCKSÅ: Raseri mot storkedja – julpyntet var “stötande”

Foto: Mondelez Nordic Press Office

Text: Redaktionen


23 december 2025

Rysslands livsnerv attackerat – se videon som sprids

2025 12 23

Ett ledande ryskt petrokemiskt raffinaderi är under attack.

Ukrainas militära drönare har genomfört en nattlig attack mot det stora petro­kemiska företaget Stavrolen i Budyonnovsk i södra Ryssland.

Detta rapporterar rysk media med hänvisning till sociala medier och lokala myndigheter, uppger Kyiv Independent.

Kraftig eld och explosioner

Enligt ryska Telegram-kanaler har lokalbor delat bilder och videor som sägs föreställa stora flammor och en brand vid Stavrolen-anläggningen efter drönarangreppet.

– Man ser lågor resa sig över fabriksområdet, det är klart att något stort har inträffat, säger en lokalbo till ryska medier.

Stavrolen är ett av Rysslands ledande petrokemiska företag och tillhör den stora olje- och kemi­producenten Lukoil och ett av landets viktigaste industriella anläggningar.

Länk till videon finns längst ner i texten.

LÄS MER: Bekräftat: Bästa bilmärket att äga 2026

 ”Livsnerv” nära fronten

Fabriken ligger på ryskt territorium, ungefär 500 kilometer från Ukrainas östra gräns, och producerar petrokemiska produkter som används i flera delar av industrin och fungerar som en ”livsnerv” till flera olika ryska sektorer.

– Anläggningen tillverkar även komponenter som används i ryskt militärt material, inklusive delar till obemannade drönare och kompositmaterial för militärt bruk, ska Ukrainas generalstab tidigare ha sagt, enligt tidningen.

Ukrainas strategi och rysk respons

Varken Ukrainas militär eller de ryska myndigheterna har hittills officiellt bekräftat attacken, och omfattningen av skadorna är fortfarande oklar.

Kyiv Independent uppger att de självständigt inte kunnat verifiera rapporterna.

Operationen ligger dock i linje med tidigare drönaranfall mot ryska militära och industriella mål.

Ryska myndigheter i Stavropol ska ha varit förberedda på risken.

Stavropol Krais guvernör Vladimir Vladimirovvhar tidigare varnat för en drönarhotbild i regionen innan explosioner och brand rapporterats.

Analytiker bedömer att dessa operationer syftar till att ”sakta ner den ryska militära industrins produktionskapacitet” genom att träffa logistiska och tillverkningsmål långt från frontlinjerna.

Klicka här för att se videon på attacken.

LÄS MER: Ryska soldater rider in på häst – blir fullständigt utslagna

Foto: Sociala medier

Text: Redaktionen