Myndighet varnar: rykten sprids om insekter i svensk mat

2023 01 27

Det cirkulerar falska rykten i Sverige om att vanlig mat innehåller insekter.

Ryktesspridningen har blivit så omfattande att Livsmedelsverket nu måste gå ut och kraftigt dementera innehållet.

– Det sprids rykten, både i Sverige och i andra europeiska länder, att det skulle vara tillåtet att blanda insekter i maten utan att informera konsumenterna, säger Astrid Walles Granberg, rådgivare på Livsmedelsverket, i ett pressmeddelande på fredagen.

Hon tillägger:

– Självklart är det inte så – ingen ska luras att äta insekter utan att man vet om det.

Tillåtet men ovanligt

Det är helt tillåtet att sälja mat med vissa insekter i Sverige och resten av EU sedan ett par år tillbaka. Fenomenet är dock relativt ovanligt och det är dessutom enbart sex arter som är tillåtna.

Myndigheten går inte in i detalj på var ryktesspridningen sker, men betonar att det är allvarligt att lura konsumenter att tro att de äter någonting som de i själva verket inte gör.

– Den som inte vill äta insekter ska naturligtvis inte göra det. Precis som för all mat som säljs måste det vara tydligt i märkningen vilka ingredienser som ingår så att vi kan välja själva om vi vill äta maten eller inte, säger Astrid Walles Granberg.

Måste framgå tydligt

Enligt Livsmedelsverket kan du alltså andas ut om du inte är särskilt sugen på att äta flugor eller maskar.

Det finns inga insekter i din mat så länge du inte kan hitta dem i ingrediensförteckningen.

Myndigheten framhåller att det måste stå tydligt och framgå vilken art det är och att informationen måste vara på svenska.

Högt järninnehåll

För de som dock tycker om insekter finns det fler anledningar än enbart smaken att fortsätta med en sådan diet.

Studier vid Sveriges lantbruksuniversitet, SLU, har kunnat visa att insekter har ett väldigt högt näringsvärde.

– En del insekter har till exempel ett mycket högt järninnehåll och skulle kunna bidra till att motverka järnbrist, vilket är ett problem i Sverige och stora delar av världen, framhåller professorerna Anna Jansson och Åsa Berggren på SLU i en rapport.

Dyngbaggar på nyårsmiddagen 2050

Att det kommer bli allt vanligare att äta insekter i framtiden anses dock vara en vetenskapligt grundad gissning, menar Johan Bergendorff, vetenskapsreporter på SVT.

– Köttet på tallrikarna år 2050 kommer att behöva ersättas med mer vegetariska proteiner – och med insekter, framhöll han till tv-kanalens hemsida vid årsskiftet då han förutspådde innehållet på framtidens nyårssupéer.

– Antingen dyngbaggar, som grävs upp från kornas mockor, eller produceras inomhus i effektiva insektsfabriker och mals till pulver. Det krävs väldigt mycket mindre plats, foder och vatten att producera insektsprotein än kött från kor, får grisar eller kyckling.

Hela listan: dessa insekter är tillåtna

Följande sex insektsarter är enligt Livsmedelsverket tillåtna att finnas i livsmedel i Sverige:

- Mjölmask

- Hussyrsa

- Europeisk vandringsgräshoppa

- Buffalolarv

- Honungsbi, drönarpuppa

- Svart soldatfluga

Foto: O. Mulyadi (Föreställer svart soldatfluga, en av de tillåtna insekterna att sälja som mat i Sverige)

Text: Redaktionen


Mathias Hansson Socialdemokraterna resp Av Bene Riobó - Eget arbete, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=194681805

Uppgifter: Plötslig vändning – nytt besked om V och S

2026 09 27

Stor dramatik har utspelat sig under de senaste dagarna.

Sedan Socialdemokraternas partiledare Magdalena Andersson fick sonderingsuppdraget har fortfarande inte något konkret besked om kommit om en ny regering.

Under de senaste dagarna har uppgifter kommit om tjafs mellan Socialdemokraterna och Vänsterpartiet. Igår ska S ha påstått att V undviker möten.

Men nu kommer andra uppgifter – enligt en källa har ett möte på partiledarnivå planerats in för idag, rapporterar Aftonbladet.

Har kivats

Så sent som igår menade S-källor att partiet försökt få till förhandlingar med Vänsterpartiet utan framgång.

Det stämmer inte, menar en källa från Vänsterpartiet.

– Om det inte skulle bli något så kan de, i och med detta, skylla på Vänsterpartiet, säger personen.

Uppgifter: Möte idag

Nu kommer en plötslig vändning. 

Enligt uppgifter kommer de två partiledarna Magdalena Andersson (S) och Nooshi Dadgostar (V) att mötas på söndagen.

– Nu är det ett möte på partiledarnivå planerat i morgon, sade en högt uppsatt V-källa sent på lördagskvällen.

Läs mer: Rusning till Ica-hyllorna – alla vill ha samma sak

Senaste kommentaren

Samtidigt spelar också Centerpartiet en viktig roll i en potentiell regeringsbildning.

Partiet har inte velat regera tillsammans med Vänsterpartiet, och partiledare Elisabeth Thand Ringqvist säger återigen att det är en mittenpolitik som gäller.

– Vårt fokus är, precis som vi har varit tydliga med under valrörelsen, att vi får genomslag för vår politik, för ett Sverige som kan mer, menar hon enligt Expressen.

Inte mer än så

Några mer djupgående kommentarer från den centerpartistiska partiledaren är inte att vänta i nuläget.

– Jag tänkte faktiskt inte kommentera regeringsförhandlingarna mer än så för jag tycker att det gör man bäst i förhandlingsrummet, säger hon.

Läs mer: Coop tackar för sig – Lidl ersätter

Foto: M. Hansson Socialdemokraterna resp Av Bene Riobó - Eget arbete, CC BY-SA 4.0

Text: Redaktionen


Rusta: Blås aldrig ut lågan när du ska släcka ljuset

2026 09 26

Det blir mörkare och mörkare utomhus, och många svenskar tänder levande ljus.  

När mörkret faller tänder många svenskar ljus för att skapa värme och stämning – både i hemmet och på kyrkogårdar.

När det kommer till levande ljus finns det vissa saker att tänka på, understryker Rusta.

En av dessa saker är att inte blåsa ut lågan när det är dags att släcka ljuset. 

Rusta: Blås inte ut 

En bra regel är att aldrig lämna levande ljus obevakade, någonting som många svenskar vet om.

Men Rusta har även en annan uppmaning till hushållen – att aldrig blåsa ut lågan när det är dags att släcka ljuset.

– Blås inte ut lågan, konstaterar butikskedjan.

Detta eftersom att den heta flytande stearinen kan stänka eller börja rinna.

– Då riskerar du att ljuset droppar eller sotar, och värmeljus kan flamma upp. Kväv lågan i stället med en ljussläckare.

Låt det inte brinna ner

Rusta avråder även från att låta ljusen brinna ner helt. 

– Vid användning av block- och kronljus är det en god idé att släcka ljusen innan de har brunnit ner för långt. Kväv lågan när det är ungefär 2 centimeter kvar till ljushållaren eller ljusstaken, menas det.

Det är också viktigt att inte flytta ett levande ljus. Detta eftersom risken finns att veken ändrar läge och flammar upp.

Läs mer: Rusning till Ica-hyllorna – alla vill ha samma sak

Dödsfall varje år

Varje år omkommer cirka 90 personer av skador orsakade av rök eller värme från en brand. 

Brandskyddsföreningen framhåller att det finns flera saker man kan göra för att förebygga bränder i hemmet.

Viktigast av allt

Främst handlar det om att införskaffa brandvarnare, brandsläckare och brandfilt om det inte redan finns i hemmet.

– Det absolut viktigaste när det handlar om brand är att du blir uppmärksammad i ett tidigt skede så att du hinner agera innan situationen blir farlig, framhåller föreningen.

– Det är när du sover som du är som mest försvarslös mot rök och brand. 

Läs mer: Coop tackar för sig – Lidl ersätter

Foto: Rusta resp D. Tomaseti

Text: Redaktionen