Flera partier i storbråk om inbjudan till Alexander Bard

2023 01 25

Moderaterna, Socialdemokraterna och Vänstern har råkat i luven på varandra om mediaprofilen Alexander Bard.

Bakgrunden är att Bard har bjudits in till Uddevalla kommuns Visionsdagar i februari.

Konspiration och rasism

– Jag tycker att det är uppseendeväckande att man bjuder in den typen av människor, säger Socialdemokraternas Ingemar Samuelsson till SR.

– Ska man ha inspiration då bjuder man inte in en konspirationsteoretiker som står för rasistiska, sexistiska uttalanden, säger han.

Tanken är att Alexander Bard ska föreläsa för Uddevallas toppolitiker på konferensanläggningen Bohusgården.

Bard bäst i Sverige

SD:s Martin Pettersson (SD) är kortfattad när Bohuslänningen frågar om Alexander Bard.

– Min kunskap om Alexander Bard är begränsad till att han var med i Army of Lovers, säger Martin Pettersson och hänvisar till Moderaterna.

Uddevallas kommunalråd Henrik Sundström (M) avvisar kritiken.

Han anser att Alexander Bard är ett bra val.

– Han är ju en internationellt erkänd framtidsspanare och har varit så i 30 år. Han är bäst i Sverige på det här, säger moderaten till SR.

Vill inte ha renhetstest

Sveriges Radio Väst framhåller att Alexander Bard anklagas för rasism efter uttalanden om svarta människor och har gjort kommentarer om att kvinnor ljugit under me too-rörelsen

– Vi kan inte ha nåt slags renhetstest så att vi bara bjuder in folk som säger saker som alla redan håller med om, svarar Henrik Sundström (M)

Vänsterpartiet reagerar starkt på Alexander Bards medverkan.

– Jag smäller av, framför tidigare V-kommunalrådet Ewy Gahnström.

Plågsam död

V:s gruppledare David Höglund Velasquez är också negativ.

– Detta finner jag mycket oroväckande.

– En person som har kallat Kajsa Ekis Ekman för bitch/slyna och Gudrun Schyman för hora.

– Han har även uttryckt att Beatrice Ask är en bitch och att han hoppas att hon dör en långsam och plågsam död.

– Hur kan representanter ur en majoritet tycka det är okej att en sådan person skall inspirera oss när han till och med uttrycker sig så om någon från sitt eget parti, framför han på Facebook.

Är idioter

Sveriges Radio betonar att Alexander Bard nekar till anklagelserna.

– Det där är idioter som inte ens läst min tweet. Att jag anklagas för att vara rasist för att jag uppmanar människor att skaffa ett jobb och göra rätt för sig är bara galet.

– Jag har även twitterhyllat en svart belgisk EU-parlamentariker, sa han till Expressen tidigare.

Foto: F. Foughantin

Text: Redaktionen


”Aldrig sett något liknande” – revolutionerande piller lanseras

2025 09 01

Forskare har tagit fram ett ”superpiller” mot högt blodtryck.

Tabletten beskrivs som en "gamechanger" och en "vetenskaplig triumf", rapporterar The Guardian med hänvisning till den globala studien BaxHTN,  

I dag lider fler än 1,3 miljarder människor av högt blodtryck. Hälften av dem svarar inte på befintliga behandlingar.

Det nya pillret baxdrostat sänker dock blodtrycket avsevärt hos personer som haft kvar farliga nivåer trots att de tar flera läkemedel. Ungefär fyra av tio patienter som tog baxdrostat uppnådde hälsosamma blodtrycksnivåer.

– Jag har aldrig upplevt att ett läkemedel lett till blodtryckssänkningar av denna storleksordning, säger Bryan Williams, chef vid British Heart Foundation och huvudansvarig för studien, till The Guardian.

– Jag tror att detta kan vara revolutionerande för hur vi kan behandla svårkontrollerat blodtryck. Resultaten tyder på att detta läkemedel kan hjälpa upp till en halv miljard människor, fortsätter han.

Därför fungerar det

Det nya läkemedlet stoppar produktionen av hormonet aldosteron. Aldosteron ger en ökad mängd natrium och vatten i blodet som höjer blodtrycket. När produktionen av hormonet stoppas sjunker blodtrycket markant.

– Aldosteron är en välkänd orsak till högt blodtryck, men i årtionden har forskare kämpat för att blockera dess produktion på ett exakt sätt. Baxdrostat är en av de första behandlingarna som gör det, säger Bryan Williams.

– Detta läkemedel är en vetenskaplig triumf.

FAKTA: Högt blodtryck  

- Blodtrycket är det tryck som uppstår i artärerna när blodet pumpas ut från hjärtat. Trycket är som högst när hjärtat drar ihop och tömmer sig (det systoliska trycket) och som lägst när det vilar mellan sammandragningarna (det diastoliska trycket). Normalt blodtryck anses ligga under 140 mmHg för det systoliska trycket och under 90 mmHg för det diastoliska trycket.

- Högt blodtryck ger i allmänhet inga symptom. Det är först vid riktigt högt blodtryck som man kan få tydligare symptom, till exempel kraftig trötthet, illamående, svår huvudvärk och andnöd. Det är därför viktigt att regelbundet låta kontrollera sitt blodtryck.

- Mellan 2004 och 2024 har andelen unga vuxna i åldrarna 16–29 som rapporterar att de har högt blodtryck fördubblats, från 2,7 procent till 5,5 procent Även bland befolkningen i stort har andelen med högt blodtryck stigit de senaste årtiondena. 38 procent av svenskarna har högt blodtryck

- Högt blodtryck är den viktigaste orsaken till död och förlorade levnadsår.

Källa: Hjärt-Lungfonden resp Folkhälsomyndigheten

LÄS MER: USA riskerar jättesmäll – Trumps hot oroar

Foto: N. Dulhiier

Text: Redaktionen


Stor attack – lamslår ryska flygplatser

2025 09 01

Ukraina har genomfört flera attacker mot kritisk rysk infrastruktur under natten till måndag.

Flyglarm har utfärdats i flera regioner i södra och sydvästra Ryssland, rapporterar Kyiv Indepedent med hänvisning till ryska myndigheter.

Attacken har lamslagit flera ryska flygplatser. Samtliga flygningar har stoppats vid flygplatser i Saratov, Volgograd och flera andra städer.

Brand i kraftverk

I staden Kropotkin i den södra Krasnodarregionen har en brand brutit ut i ett kraftverk.

Enligt ryska myndigheter orsakades branden av skräp från en nedskjuten drönare.

– Preliminära rapporter tyder på inga skador, skriver administrationen i Krasnodar i ett inlägg på Telegram.

Strategiskt viktig 

Krasnodar, som ligger öster om den ockuperade Krymhalvön, har på senare tid blivit ett återkommande mål för ukrainska drönarattacker.

– Regionens militära infrastruktur är avgörande för Rysslands luftoperationer i södra Ukraina och över Svarta havet, rapporterar Kyiv Independent.

Putin rasar mot väst

Rysslands diktator Vladimir Putin har inte kommenterat nattens attack.

Putin, som befinner sig på statsbesök i Kina, har dock gjort ett nytt uttalande om kriget.

I ett tal hävdar diktatorn att väst ligger bakom det han beskriver som ”krisen i Ukraina”.

– Västvärldens försök att dra in Ukraina i Nato är en av orsakerna till den nuvarande krisen i Ukraina, säger Putin.

Den ryske diktatorn befinner sig i Kina för ett fyra dagars långt statsbesök. Resan äger rum endast två veckor efter Putins möte med Donald Trump i Alaska.

Ryssland är starkt beroende av sin handel med Kina för att finansiera krigsinsatsen i Ukraina. Under 2024 steg handelsutbytet mellan länderna till rekordhöga 245 miljarder dollar.  

LÄS MER: Ryssland har orsakat katastrof - "situationen är akut"

Foto: Sociala medier resp President of Russia Office

Text: Redaktionen