Bekräftat – då kommer elstödet

2023 01 25

Utbetalningarna av elstödet till hushåll i elområde 3 och 4 kommer att påbörjas den 20 februari.

Det bekräftar Försäkringskassan i ett pressmeddelande.

Pengarna kommer att nå kundernas konto några dagar senare.

– Vi kommer, som det ser ut, att kunna börja med utbetalningarna 20 februari. Det är det datum pengarna lämnar Försäkringskassan. Sedan tar det ytterligare några dagar innan pengarna finns på kundernas konto, säger Nils Öberg, generaldirektör på Försäkringskassan. 

Utbetalningen av det första elstödet omfattar mellan 16 och 17 miljarder kronor till 4,3 miljoner hushåll. Uppgifter från 132 elnätsbolag samlas in under perioden 6–16 februari.

Ett helt nytt betalningssystem har byggts för att betala ut stödet.

Det nya systemet ska inte påverka andra utbetalningar som Försäkringskassan hanterar.

– Vi har lyckats skapa detta på oerhört kort tid. En annan bra sak är att systemet kommer kunna återanvändas, inte bara för nästa utbetalning av elstöd utan även för andra slags krisstöd om det skulle behövas i framtiden, säger Försäkringskassans generaldirektör Nils Öberg.

Registrera bankkonto

För att utbetalningen ska bli så snabb och smidig som möjligt bör den enskilde anmäla sitt bankkonto till Swedbanks kontoregister senast den 13 februari, uppger Försäkringskassan.

Även Swedbanks kunder bör kontrollera att de har ett konto i kontoregistret.

– Det är möjligt att anmäla sitt konto även efter den 13 februari för att snabba på processenen, men då kan utbetalningen dröja ytterligare några dagar. Den som inte anmäler ett konto till Swedbanks system behöver inte vara orolig. Om det inte finns något konto hos Swedbank, ser vi om det finns ett bankkonto registrerat hos oss på Försäkringskassan eller hos Pensionsmyndigheten och betalar elstödet dit, framhåller myndigheten.

Om Försäkringskassan inte identifierar ett utbetalningskonto kommer en utbetalningsavi att skickas till berörda konsumenter.

– Det är kostnadsfritt att lösa in avin online, alternativt löser man in den hos ett ombud mot en avgift.

Varnar för bedrägeri

Försäkringskassan uppmanar personer, som har rätt att ta del av stödet, att vara uppmärksamma på att myndigheten aldrig kommer att kontakta någon via telefon eller mejl och be om specifika uppgifter.  

– Det är viktigt att känna till att varken Försäkringskassan eller banken kommer att kontakta kunder och be dem lämna kontouppgifter eller logga in någonstans. Den som blir kontaktad av en främmande person är utsatt för ett bedrägeriförsök. Sådana kontakter bör avslutas direkt.

Ytterligare elstöd till hela Sverige

Försäkringskassan har även fått i uppdrag att förbereda för utbetalning av ett elstöd till samtliga privatpersoner och företag i Sverige.

Det nya stödet baseras på elförbrukningen under perioden november – december 2022 och betalas ut retroaktivt.

– När och hur dessa utbetalningar kan betalas ut är inte beslutat. Vi kommer att informera på vår webbplats så snart vi har svar på när och hur utbetalningarna av ytterligare elstöd kommer att ske, framhåller myndigheten.

Text: Redaktionen


25dec25

Bilägare förbannade – oväntad faktura skickas hem

2026 02 25

Riksförbundet M Sverige slår larm om “helt onödiga” garantier.

Patent- och marknadsdomstolen håller med M Sverige om att så kallade förlängda fordonsgarantier är “helt onödiga och inte ger konsumenter något skydd”.

Men Patent- och marknadsöverdomstolen har gjort bedömningen att reklamutskicken om garantier inte utgör en affärsmetod som är att anse som otillbörlig marknadsföring.

M Sverige understryker på tisdagsmorgonen att garantierna – som ofta liknar en faktura – är “falska – även om de är lagliga”.

Många förbannade

Det rör sig om “oseriösa företag” som erbjuder bilägare förlängning av bilens fabriksgaranti när den har gått ut. 

– M Sverige har under många år kontaktats av bilägare om allehanda utskick om förlängda garantier, säger M Sveriges jurist Olle Haglund i ett pressmeddelande.

– Många blir förbannade när det framgår att det inte alls är fråga om någon garanti och att villkoren gör stora inskränkningar i vad som omfattas. Det är innehållslösa och ofta helt onödiga garantier som inte ger konsumenter något skydd.

“Viktigt att inte betala”

Riksförbundet understryker att villkoren ofta är komponentstyrda, att bara vissa delar omfattas och att bilisten ibland ska betala ”egen del av kostnaden” vid en skada.

– Om du har fått ett utskick från företaget är det viktigt att inte betala fakturan, fortsätter Haglund.

– Har du redan betalat en gång anses du ha ingått ett avtal med företaget. Säg i så fall upp avtalet senast tre månader innan det löper ut, annars förlängs det med ytterligare ett år.

Läs mer: Åkeri går i konkurs

Har varnat

Konsumentverket har tidigare varnat för bland annat DinBilGaranti och Svenskt Fordonsskydd – och Svenska Garantier har platsat på skamlistan.

Patent- och marknadsöverdomstolen har dock fastslagit att utskick av fakturor eller påminnelser från DinBilGaranti inte ska förbjudas då utskicken inte visats ha utgjort otillbörlig marknadsföring.

“Särskilt viktigt”

Beklagligt, menar Haglund.

– När företag agerar på ett sätt som ligger nära gränsen för vad som kan anses acceptabelt är det särskilt viktigt att konsumentorganisationer som M Sverige och Konsumentverket tydligt informerar om riskerna med de så kallade förlängda garantierna.

Läs mer: Billigaste biltypen att köra i Sverige

Foto: A. Fastovets

Text: Redaktionen


”Det är slutdaltat” – stenhård lag införs i Sverige

2026 02 25

Tidöpartierna föreslår nu ännu hårdare regler.

Beskedet kommer på onsdagseftermiddagen.

Regeringen och Sverigedemokraterna föreslår nu att ännu hårdare regler ska införas i Sverige.

Fler utländska medborgare som begår brott i landet ska dömas till utvisning, rapporterar Aftonbladet.

Stenhårda regler

I dagsläget kan utvisning dömas ut vid minst sex månaders fängelse.

Men regeringen och SD vill nu att en utländsk medborgare ska kunna dömas till utvisning vid brott som ger minst en månads fängelse.

– Sverige har hittills hanterat kriminella med silkesvantar men de silkesvantarna ska nu plockas av, säger Sverigedemokraternas migrationspolitiska talesperson Ludvig Aspling enligt tidningen.

“Det är slutdaltat”

Migrationsminister Johan Forssell (M) menar att de nya reglerna i praktiken kommer att innebära en “avsevärd ökning” av utvisningar av utländska medborgare som begår brott i Sverige.

Uppskattningsvis kommer det att leda till 3 000 utvisningar till år, från 500.

I och med skärpningen ska det bli svårare för kriminella i Sverige att begå upprepade brott, menar migrationsministern.

– Det är helt enkelt slutdaltat. Jag bedömer att Sverige med det här regelverket kommer att få de tuffaste reglerna i Norden, säger han.

Läs mer: Plötsligt besked om elpriserna – nu blir det ännu värre

“Ska bli en självklarhet”

Tidöpartiernas nya förslag utgör en fortsättning av den tuffare migrationspolitiken.

– Sverigedemokraterna och regeringen lägger nu fram lagförslag som tydligt markerar att utvisning inte längre ska vara ett undantag utan en självklarhet, kommenterar Sverigedemokraterna på X.

– Åklagare blir skyldiga att yrka på utvisning och alla brott med högre straff än böter blir utvisningsgrundande.

Ingen kommentar ännu

Det ska enligt Tidöpartierna även rensas upp bland de undantag som görs enligt dagens lagstiftning.

Oppositionen har ännu inte kommenterat det nya lagförslaget.

Advokatsamfundet har dock tidigare riktat kritik mot tuffare regler.

– Utvisning kan onekligen innebära ett mycket stort men för den som utvisas. Det är enligt Advokatsamfundet oskäligt att inte ta hänsyn till ett sådant men vid påföljdsbestämningen.

Läs mer: ”Lägg av, skärp dig” – Sverige dundrar mot Trump

Foto: Regeringskansliet

Text: Redaktionen