OPINION: Betydande motgång för regeringen

2023 01 24

Förtroendet för regeringen rasar bland svenska folket.

Det visar färska siffror från undersökningsföretaget Novus, rapporterar Sveriges Radio Ekot.

Nu i januari uppger 23 procent av de tillfrågade väljarna att man har förtroende för regeringen – en minskning med elva procentenheter sedan motsvarande mätning i oktober.

Över hälften – 53 procent – svarar att de har lite eller ganska lite förtroende för regeringen.

Vallöfte och partipolitiska värderingar

Torbjörn Sjöström, vd för Novus, pekar ut framför allt två faktorer som påverkat väljarna.

– De här diskussionerna kring vallöften och att man kanske framför allt inte lyckats lösa elpriserna har ju skadat förtroendet för regeringen. Men annars är det väldigt mycket partipolitiska värderingar som ligger bakom om man har förtroende eller inte, säger han till Ekot.

"Rejält tapp"

Han konstaterar också att att förtroendetappets storlek är anmärkningsvärt.

– Det är ett rejält tapp. De har inte lyckats bryta det partipolitiska filtret som ligger över dem trots att de är ministrar och ska representera hela landet, säger Torbjörn Sjöström, och tillägger att det ofta är medias rapportering som styr förtroendets utveckling.

Kristersson högsta förtroendet

Novus har även mätt förtroendet för de enskilda ministrarna – och här ligger statsminister Ulf Kristersson (M) i topp. 

Av de tillfrågade svarar 29 procent att de har mycket eller ganska stort förtroende för Kristersson, medan 48 procent uppger att de har mycket eller ganska litet förtroende för statsministern.

Stora skillnader i mätningar

I den senaste väljarmätningen som utfördes av samma företag i december vittnade även den om en mycket tuff start för den sittande regeringen.

Där lyckas inte Liberalerna ta sig över riksdagsspärren vilket innebär att M, KD, SD och L tillsammans skulle nå 156 mandat jämfört med 193 stycken för S, V, MP och C.

Andra mätningar, exempelvis Aftonbladet/Demoskop har visat betydligt jämnare siffror mellan blocken då även Miljöpartiet hamnat under spärren.

100 första dagarna

På regeringens hemsida sammanfattades igår de första 100 dagarna vid makten enligt följande:

– Tillväxt och hushållsekonomi är ett prioriterat område för regeringen. Området är också ett av de samarbetsprojekt som regeringspartierna har med samarbetspartiet Sverigedemokraterna för att lösa Sveriges viktigaste samhällsproblem. Till grund för samarbetet ligger Tidöavtalet. När de första 100 dagarna nu har gått är en hel del åtgärder inom området gjorda, och fler är på gång.

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


Här är nya prislappen på kaffe

2026 03 27

Den 1 april väntas matpriserna sjunka i hela Sverige.

Detta eftersom momsen på mat halveras från 12 till 6 procent.

Sveriges matjättar har garanterat att prissänkningarna kommer att märkas.

Men Karin Brynell, vd för Svensk dagligvaruhandel, tror att många konsumenter har för höga förväntningar.

– Man kan ha högre förväntningar på momssänkningen än vad den kommer leverera, säger hon till TV4.

Hon hänvisar till den nya prislappen på kaffe som snart kommer att dyka upp i butikerna. Om ett kaffepaket kostar 90 kronor är tio kronor moms. När momsen halveras kommer kaffepaketet kosta 85 kronor.

– Priserna har ju gått upp mycket, men om man tänker på alla steg i kalkylen så är det viktigt att förstå att varje kategori har sin logik, säger Brynel till tv-kanalen.

Bönderna slår larm

Samtidigt flaggar Sveriges bönder för nya prishöjningar på grund av kriget i Mellanöstern.

– Samtidigt som staten sänker momsen gör världsläget att det finns ett stort behov av att höja priserna för att kompensera bönderna, säger Palle Borgström ordförande på Lantbrukarnas Riksförbund, till EFN.

”Stort behov av prishöjning”

Palle Borgström hänvisar till att böndernas kostnader har ökat kraftig på grund av prishöjningar på drivmedel, gödsel och el.

Samtidigt har regeringen tillsatt en matpriskommission som ska säkerställa att den tillfälliga sänkningen av matmomsen leder till billigare livsmedelspriser.

– Nu är vi dock i ett läge med stort behov av prishöjning för att kompensera för ökade kostnader. När prishöjningen slår mot hela energisidan drabbar det också förädlingssidan och detaljhandeln, säger Borgström till kanalen.

LÄS MER: S och SD stoppar löneregel för anställda 

Matpriskommissionens uppdrag

Konsumentverket och Konjunkturinstitutet ansvarar för den så kallade matpriskommissionen. De ska bland annat:  

  • Följa och analysera livsmedelsprisernas utveckling.
  • Analysera om den tillfälliga momssänkningen på livsmedel får fullt genomslag på livsmedelspriserna.
  • Bedöma i vilken utsträckning andra faktorer har bidragit till prisutvecklingen.

LÄS OCKSÅ: Två produkter ”flyger av hyllorna” – anstormning till Power 

Foto: J. Schnobrich

Text: Redaktionen


26 mars 2026

Begränsning införs för Androidanvändare

2026 03 27

En restriktion införs för alla med Androidtelefon.

Android‑användare får nu en ny funktion.

Men den innebär också en begränsning för hur appar får komma åt kontakter, rapporterar Tech Advisor.

Ger bättre sekretess

Med lanseringen av Android 17 kommer Google att införa en ny kontaktväljare som förändrar hur appar får tillgång till dina kontakter.

Funktionen har länge efterfrågats av användare som har kritiserat överdrivna app-behörigheter.

– Syftet är inte bara att öka säkerheten, utan också att stärka användarnas förtroende, uppger Google om den nya funktionen.

LÄS MER: Två produkter ”flyger av hyllorna” – anstormning till Power

Så fungerar funktionen

I dag krävs det i många appar tillgång till hela kontaktlistan för att appen ska kunna föreslå personer att dela med eller ringa.

Med Android 17 ändras detta.

När en app vill komma åt kontakter visas en kontaktväljare där användaren själv får markera exakt vilka kontakter som ska göras tillgängliga för just den appen.

Tech Advisor förklarar att kontaktväljaren fungerar som en “filterfunktion”, där användaren kan “plocka ut” de kontakter som ska vara åtkomliga, istället för att dela hela adressboken med appen.

– Detta innebär en begränsning av apparnas möjligheter, men ger samtidigt användaren större kontroll, skriver Tech Advisor om förändringen.

Reaktioner från användare

Flera Android‑användare har välkomnat nyheten som ett viktigt steg för ökad integritet.

På forum och på sociala medier uttrycker många att de länge känt sig osäkra på hur appar använder deras kontaktdata.

– Jag vill inte att varje app ska ha tillgång till min fullständiga kontaktlista, säger en Android‑användare på Reddit.

Utvecklare har i större utsträckning också kommenterat förändringen.

Vissa ser det som en nödvändig uppdatering som ger användarna makt, medan andra uttrycker oro för att vissa funktioner i appar kan bli mer komplicerade att implementera.

Så påverkas användare

För vanliga Android‑användare innebär den nya kontaktväljaren en aktiv begränsning av appars tillgång till information.

Du kommer fortfarande kunna använda funktioner som att dela kontakter eller starta samtal, men det kräver att du specifikt väljer de kontakter som ska användas i varje enskild app.

Funktionen rullas ut med Android 17 och förväntas bli tillgänglig i uppdateringar till en rad Android‑enheter under året.

LÄS MER: S och SD stoppar löneregel för anställda

Foto: A Nhat

Text: Redaktionen