ANALYS: Två stora vinnare på Paludans koranbränning

2023 01 23

Rasmus Paludans resa från Danmark till Sverige för att elda upp koranen har resulterat i två stora vinnare i världspolitiken.

Köpenhamnsbon Paludan själv är överraskad över utvecklingen och uppståndelsen efter hans koranbränning utanför Turkiets ambassad i Stockholm.

– Det blev inte som jag tänkt mig, säger Paludan till Expressen. 

Men hans eldande har nu lett till stora politiska effekter i världspolitiken.

Effekterna påverkar till och med Sveriges Natoansökan.

ANALYS

På den stora internationella politiska scenen finns det två klara vinnare efter att Paludans koranbränning kablats ut i media världen över.

Vinnare nr 1 – Erdogan

Turkiets islamistiska och auktoritära ledare Erdogan har återigen hittat nya absurda svepskäl för att motsätta sig att Sverige ska få bli medlem i Nato.

I praktiken vinner Turkiet på att Nato blir starkare och får med sig Sverige och Finland men för Erdogan är det viktigare försöka plocka poäng på hemmaplan.

- Att pressa Sverige och Finland till att gå med på saker som vapenförsäljning till Turkiet.

- Att öka förföljelsen av kurder genom att försöka pressa Sverige att lämna ut personer som Sverige säger nej till att lämna ut.

- Att pressa USA till att sälja stridsplan som USA sagt nej till då Turkiet brutit mot allt vad Nato står för genom att köpa vapen av Rysslands diktator.

Paludans koranbränning gör nu Erdogan till en stor vinnare då Erdogan återigen hittat ett skäl att stoppa Sverige och att kräva ännu mer för att säga ja.

Hans stora mål är att piska upp nationalistiska stämningar för att vinna presidentvalet i vår.

Vinnare nr 2 – Putin

Rysslands diktator Putin är den andra stora vinnaren i världspolitiken på Paludans koranbränning.

Putins mål är att splittra Europa och att krossa Ukraina. Att självständiga länder i Väst går samman i Nato för att öka sitt försvar och sin säkerhet är inget den ryska regimen gillar.

Natos paroll om säkerhet och trygghet är ju precis motsatsen till vad Putin står för.

Massmördande, massvåldtäkter och tortyr är istället vad Putin ägnar sig åt i Ukraina och han vill inte att Nato – som står för demokrati, mänskliga rättigheter och fred – utvidgas med ytterligare två länder i form av Sverige och Finland.

Paludans agerande gör därmed både Erdogan och Putin till vinnare.

Ytterligare en vinnare

En tredje aktör som i alla fall för tillfället är något av en vinnare finns på hemmaplan i Sverige. Och det är de som är motståndare till svenskt medlemskap i Nato.

Min prognos är dock fortsatt att Sverige kommer med i Nato. Alldeles oavsett hur mycket Erdogan skriker.

När allt kommer kring är det Joe Biden som bestämmer.

Foto: N Vorobeyv, Stram Kurs, J Dik

Text: Redaktionen


Efterlängtat besked om Aladdinasken

2025 12 23

Marabous populära chokladaskar Aladdin och Paradis har blivit dyrare och dyrare.

Inför årets jul har askarna både minskat i storlek och ökat i pris.

De populära chokladaskarna har minskat i storlek från 500 till 410 gram. Samtidigt har priset ökat från 119 till 129 kronor.

– Det innebär en prisökning på över 32 procent per 100 gram – trots att förpackningen ser ut ungefär som vanligt, rapporterar sajten Godare som är en del av Aftonbladet.

Annonserar efterlängtad vändning

Nu kommer dock ett efterlängtat besked för alla chokladälskare.

Marabous ägare Mondelez indikerar att en prissänkning är närstående.

Julia Lindberg, vd Mondelez Sverige, hänvisar till att kakaopriserna är på väg ner.

– Vår förhoppning är att kostnadstrycket ska kunna minska, och att detta i sin tur kan komma att märkas även för konsumenterna. Det är dock viktigt att komma ihåg att det alltid är handeln som sätter priserna mot konsument, säger hon till Dagligvarunytt.

Lindberg försvarar samtidigt prishöjningarna inför julen.

– Kakaopriserna har under en längre tid varit rekordhöga och resulterat i kraftigt ökade kostnader för vår produktion i Upplands Väsby. Det är även det som föranledde våra produktjusteringar, säger hon till tidningen.

LÄS MER: Förbud införs för matbutiker – förslaget finns i Sverige

Flera faktorer

Mondelez-chefen har tidigare hänvisat till att priset på kakao ökat dramatiskt på grund av dåliga skördar till följd av extrema väderhändelser.

– Svenska folket ska ha råd att njuta av vår choklad, det har varit vår idé sedan vi grundades för över hundra år sedan. Vi förstår att våra konsumenter inte kommer uppskatta att de får mindre choklad, men vår förhoppning är att konsumenten får tillgång till ett mer överkomligt styckpris beroende på hur handeln väljer att prissätta våra produkter.

– Den här förändringen möjliggör att vi kan fortsätta erbjuda konsumenterna ett varierat utbud, inom ett tillgängligt prisspann och med samma fantastiska smak och kvalitet, sade Lindberg när priserna höjdes.

LÄS OCKSÅ: Raseri mot storkedja – julpyntet var “stötande”

Foto: Mondelez Nordic Press Office

Text: Redaktionen


23 dec 2025

Massiv attack – Natoländer i blixtaktion

2025 12 23

Flera Natoländer har på tisdagsmorgonen aktiverat sina stridsflyg.

Det bekräftar Polens operativa ledning för de väpnade styrkorna.

Skälet är det massiva anfall som Ryssland i natt riktat mot Ukraina och som även riskerar att äventyra säkerheten i polskt luftrum.

– Stridsflygplan utplacerades och markbaserade luftförsvars- och radarspaningssytem sattes i ökad beredskap, framhåller den polska militären enligt Reuters.

Ett flertal länder deltog

Flera Natoallierade ska ha ingått i den blixtinkallade insatsen.

– Åtgärderna är av förebyggande karaktär och är avsedd att säkra och skydda luftrummet, särskilt i områden som gränsar till de hotade regionerna, meddelar Polens operativa ledning vidare.

Enligt ukrainska medier har Ryssland under natten inlett storskaliga missil- och drönarattacker mot ett flertal städer i Ukraina.

I synnerhet riktas attackerna mot landets infrastruktur. Explosioner har bland annat hörts i delar av västra Ukraina, bland annat staden Rivne. 

Även Kyiv är under kraftig attack och flera delar av huvudstaden har förlorat strömmen.

Tymor Tkachenko, som leder Kyivs militära administration, uppmanar folk att söka skydd.

– Var snäll och stanna i skyddsrummen tills faran är över, varnar han enligt Reuters.

LÄS MER: Motståndsgrupp slår till i Ryssland

Varnat för julattacker

Det ryska anfallet kommer strax efter att Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj varnat för att Ryssland planerar storskaliga anfall mot landet just under julhelgen.

– Det ligger i (ryssarnas) natur att göra någon form av massiv anfall under vår jul. Vi tar återigen upp frågan om luftförsvar och skyddet av våra samhällen, särskilt den 23, 24 och 25 december, sade Zelenskyj häromdagen enligt Kyiv Independent.

Ryssland har tidigare sagt nej till vapenvila över jul med motiveringen att det skulle ge Ukraina “respit”, enligt Kremls talesperson Dmitrij Peskov.

Förr har Ryssland initierat partiella vapenvilor under religiösa helgdagar, men konsekvent brutit mot dem.

LÄS MER: Fler ryska stridsflyg förstörda – två attacker på två dagar

Arkivfoto: G. Croisiaux

Text: Redaktionen