JUST NU: Bränner svenska flaggan – finns spridningsrisk

2023 01 22

Demonstrationer har brutit ut mot Sverige på flera platser i Turkiet. Flera länder fördömer koranbränningen i Sverige och det finns risk för en allt allvarligare utveckling.

Efter att högerextremisten Rasmus Paludan eldat upp en koran utanför Turkiets ambassad i Stockholm förvärras nu situationen.

Stampar på flaggan

Demonstrationer mot Sverige har ägt rum både i Turkiets huvudstad Ankara och i landets största stad Istanbul som har 16 miljoner invånare.

På TV-bilder ses hur personer stampar på den svenska flaggan.

I samband med de antisvenska demonstrationerna sätter man även eld på den svenska fanan och bränner upp den.

– De skanderade slagord mot Sverige, rapporterar TV4.

I ledande turkiska tidningar som Sabah och Hurriyet är koranbränningen toppnyhet och det handlar om en ytterst negativ Sverigebild som sprids i landet.

Pekas ut som oacceptabelt

Protesterna mot Sverige har ägt rum utanför Sveriges generalkonsulat i Istanbul och utanför Sveriges ambassad i Ankara.

– Att svenska myndigheter tillåter så här provocerande aktioner, och dessutom utanför en ambassad, är helt oacceptabelt, säger en upprörd Mesut Emre Balci till TV4.

Han fanns på plats vid en av demonstrationerna mot Sverige.

Kuwait och Jordanien

Han indikerar även att missnöjet mot Sverige är omfattande.

– De här aktionerna kommer att reta upp alla muslimer världen över, säger Mesut Emre Balci.

Expressen rapporterar att det nu kommer fördömanden mot Sverige från flera andra länder:

- Kuwaits utrikesdepartement

- Jordaniens utrikesdepartement

Rasmus Paludans koranbränning följdes av Natokritiska demonstrationer där kritik riktades både mot Sveriges regering och mot Turkiets auktoritära ledare Erdogan.

ANALYS

Det kan inte uteslutas att protesterna mot Sverige i Turkiet får ytterligare spridning.

De danska Muhammedbilderna som publicerades i Jyllands-Posten 2005 ledde till omfattande protester och våldsamheter i en rad länder.

Bland annat sattes Sveriges och Danmarks ambassader i brand i Syrien.

Förhoppningsvis lugnar situationen ned sig men det finns anledning till vaksamhet och fortsatt bevakning av situationen.

Det hela sammanfaller med Sveriges Natoansökan som nu befinner sig i ett kritiskt skede.

Text: Redaktionen


Nato går ut med skarpt direktiv till Sverige

2025 06 25

Natos generalsekreterare Mark Rutte går ut med en glasklar uppmaning till Sverige.

Militäralliansens årliga toppmöte är i gång.

I dagarna väntas medlemmarna formellt klubba igenom det nya budgetmålet om att fem procent av ländernas respektive BNP ska läggas på försvaret. Idag är målet två procent.

Fem procent motsvarar lika mycket som det varje år läggs på att hålla igång grundskolan i Sverige enligt SVT.

Men det är helt nödvändigt och inte bara någonting som USA:s president Donald Trump krävt, betonar Mark Rutte.

– Till stor del tack vare president Donald Trump enas vi nu om att anslå fem procent i försvarsutgifter, men inte för hans skull, säger Natochefen i en intervju med samma tv-kanal.

Han går samtidigt ut med en direkt uppmaning.

– Om ni inte gör det blir mitt råd att lära ut ryska i svenska grundskolor för då måste ni lära er ryska snabbt. Vi gör det här för vår egen säkerhet.

Samtliga står bakom

Alla partier i riksdagen står bakom femprocentsmålet.

Förra veckan presenterades således en historisk satsning på försvaret värd 300 miljarder kronor.

Då talade regeringen i liknande termer som Rutte.

– För att tala klarspråk, det handlar om att våra barn och barnbarn inte ska behöva lära sig prata ryska, sade finansminister Elisabeth Svantesson på en pressträff vid tillfället.

"Kan anfalla inom fem år"

Nato och Mark Rutte har nyligen varnat för att Ryssland kan anfalla militäralliansen inom fem år.

– Låt oss inte lura oss själva. Vi befinner oss på östra flanken nu. Den nya generationen ryska missiler färdas många gånger snabbare än ljudet. Avståndet mellan europeiska huvudstäder är bara en fråga om minuter. Det finns inte längre öst eller väst, det finns bara Nato, sade Rutte i ett tal vid tankesmedjan Chatham House tidigare i juni.

– När det gäller ammunition producerar Ryssland på tre månader vad hela Nato producerar på ett år. Och dess försvarsindustriella bas förväntas rulla ut 1 500 stridsvagnar, 3 000 bepansrade fordon och 2 000 Iskandermissiler bara i år.

Foto: Nato

Text: Redaktionen


Regeringen totalnobbas – omdiskuterad ändring för hushållen slås ned

2025 06 24

Svenska kraftnät utreder för närvarande möjligheten att minska antalet elprisområden i Sverige.

Detta efter att myndigheten förra månaden fick uppdraget från regeringen.

Energi- och näringsminister Ebba Busch (KD) kallade då utredningen “det första steget för att Sverige på sikt ska bli ett enda elområde”.

Regeringen arbetar aktivt för att minska prisskillnaderna mellan elområdena, och de senaste åren kan vi också se att de har minskat, sade ministern på en pressträff då.

Nobbas helt från Norrland

Nu kommer ett svar på förslaget från norra Sverige.

Det totalnobbas.

Bakom motståndet står Sundsvalls kommun, en av de större kommunerna i Norrland, som skickat in en skrivelse till regeringen där man säger nej till att minska antalet elprisområden.

Enligt Lisa Tynnemark (S), vice ordförande i kommunstyrelsen, talar Sundsvall för en större del av Norrland med sitt besked.

– Det här handlar om förutsättningarna för vår del av landet. Jag hoppas att regeringen lyssnar och ser att det finns ett brett stöd för att behålla nuvarande system, men också att det gör att fler aktörer i vår region kliver fram och säger att det här kommer inte att bli bra, säger hon till SR.

"Vi ska inte betala"

Lisa Tynnemark medger att frågan är komplicerad. Hon anser inte att idén om att jämna ut elpriserna mellan norra och södra landet är fel i sig, särskilt mot bakgrund av de tidvis höga elpriserna i det sydligaste elprisområdet.

Men enligt den norrländska kommunen baseras inte förslaget på ökad produktion eller förstärkt elnät. 

Och det kommer slå orättvist hårt mot Norrland som får betala, argumenterar Lisa Tynnemark.

– Det är en jättesvår situation för invånare och företag. Det är något som regeringen kommer behöva hantera, men lösningen kan inte vara att det är norra Sverige som ska betala för Sveriges brister utan de behöver ha lösningar där.

LÄS MER: Nya regler för föräldraledighet och sjukpenning – det här gäller

Tidöpartierna: en fråga om rättvisa

Sverige har idag fyra elprisområden. Svenska kraftnät har tidigare i år rekommenderat att Sverige behåller den nuvarande indelningen.

Enligt Tidöpartierna handlar förslaget dock om just rättvisefrågan. En förnyad analys bedöms nödvändigt för att få “någorlunda lika elpriser över landet”, framhåller Tobias Andersson (SD), näringsutskottets ordförande.

Att södra Sveriges elpriser påverkas så negativt av andra länders elpris aktualiserar även frågan om särskilda elområden för export varför vi ser positivt på att detta också analyseras, sade han pressträffen då förslaget lades fram.

LÄS MER: Swedbank varnar Sveriges hushåll – “omedelbara effekter”

Foto: Ninni Andersson/Regeringskansliet

Text: Redaktionen