JUST NU: Svensk framgång i Turkiet

2023 01 19

Efter en känslig vecka för Sveriges Natoförhandlingar kommer nu ett framgångsbesked för den svenska regeringen.

Försvarsminister Pål Jonsson (M) har nämligen personligen bjudits in av Erdoğans regering att åka och besöka ministrarna i Turkiet.

Det bekräftar han för SVT på torsdagen vid lunchtid.

– Jag har fått en förfrågan från den turkiska försvarsministern att åka ner till Ankara och har för avsikt att göra det i slutet av nästa vecka, säger Pål Jonsson.

Första mötet efter krisen

Det är det första mötet som kommer att äga rum mellan svenska och turkiska regeringsföreträdare sedan dockan av Erdoğan utanför Stockholms stadshus förra veckan utlöste en diplomatisk kris mellan länderna.

– Terrorister tillåts fortsätta sin verksamhet i Sverige, sade utrikesministern Mevlüt Cavusoglu på en pressträff dagen efter dockupphängningen.

Ställde in besök

Dockan fick också Turkiet att ställa in det besök som riksdagens talman Andreas Norlén hade för avsikt att göra i landet.

– Bakgrunden är förstås händelsen i Stockholm igår, sade talmannen till Dagens Nyheter i fredags.

– Man bedömde att de väldigt starka reaktionerna som har uppstått i Turkiet skulle överskugga hela besöket. Då var deras bedömning att det var bättre att skjuta upp besöket.

Äventyrade Natomedlemskapet

Både statsminister Ulf Kristersson (M) och utrikesminister Tobias Billström (M) var inne på att aktionen äventyrade hela Natoprocessen.

– Det är ägnat som ett sabotage mot den svenska Natoansökan. Det är farligt för svensk säkerhet att agera på det sättet, sade Kristersson till TV4.

– Denna skamlösa handling riskerar nu att försvåra och försena den process där Sverige och vår blivande allierade Turkiet steg för steg byggt förtroende för varandra, kommenterade Billström till SVT.

"Gör stora framsteg"

Men nu ser alltså regeringen ett ljus i tunneln. 

Enligt Pål Jonsson går Natoprocessen bra trots aktionen i Stockholm förra veckan, och länderna kommer allt närmare varandra.

– Ja, vi gör stora framsteg kopplat till både verkställandet implementeringen av det trilaterala avtalet med Turkiet, framhåller försvarsministern till SVT.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


JUST NU: Kalabalik i Turkiet – regimen slår till stenhårt

2025 07 01

Turkiska myndigheter har slagit till mot hundratals personer, inklusive flera oppositionspolitiker.

Flera politiska motståndare till regimen har gripits i staden Izmir, rapporterar turkiska medier. 

Bland de arresterade finns Izmirs tidigare borgmästare Tunc Soyer och den lokala ordföranden för oppositionspartiet CHP, Senol Aslanoglu.

Åklagarmyndigheten i Izmir har beordrat gripandena. Izmir styrs av Republikanska folkpartiet (CHP) – regeringspartiets AKP:s största motståndare.

”Kommer inte att vika oss”

Oppositionsledaren Senol Aslanoglu bekräftar uppgifterna i ett inlägg på X.  

– Vi kommer inte att vika oss för de som försöker tysta våra röster. I dag och imorgon kommer vi att fortsätta att försvara folkets vilja och vaka över demokratin runt om i landet, skriver han.

Flera räder mot oppositionen

Tisdagens massarresteringar är en del av en större operation i Turkiet.

CPH anklagas för utbredd korruption. I flera CPH-styrda kommuner har polisen slagit till mot oppositionella efter anklagelser om korruption.

Flera av partiets toppföredträdare har gripits, inklusive Istanbuls borgmästare Ekrem İmamoğlu.

İmamoğlu ses som en framtida presidentkandidat i Turkiet och har ofta beskrivits som president Erdogans främsta politiska rival. 

Kritiker menar att hans gripande är politiskt motiverat. Flera västländer har fördömt arresteringen och hundratusentals människor har protesterat på gatorna i Turkiet.

Erdogan: ”Oförenligt med ett demokratiskt samhälle”

President Erdogan fortsätter att rikta korruptionsanklagelser mot CPH.

– Situationen för det största oppositionspartiet – som hålls i ett järngrepp av en handfull banditer i Istanbul – är oförenligt med ett demokratiskt samhälle och hör inte hemma i turkisk politik, sade Erdogan i ett tal den 18 juni.

CPH förnekar alla anklagelser om korruption. Partiet menar att massarresteringarna är politiskt motiverade.

Foto: Ö. Avşar resp M. Reding

Text: Redaktionen


JUST NU: Virusvarning på Liseberg

2025 07 01

Liseberg möts av skarp kritik och Göteborgs kommun larmar om allvarliga avvikelse i nöjesparkens livsmedelshantering.

Det var i förra veckan som miljöförvaltningen utförde en kontroll på Lisebergsbyn, nöjesparkens boendeanläggning.

Kommunens inspektörer larmar nu om allvarliga avvikelser i mathanteringen i en av anläggningens serveringar, rapporterar Expressen.

Myndighet varnar

Det är vid boendets frukostbuffé som bristerna uppmärksammats, och nu varnar myndigheten och kräver omedelbara åtgärder.

– Livsmedelssäkerheten hanteras inte på ett bra sätt, uppger kommunens inspektörer enligt tidningen.

Risk för magsjuka

Det är bland bären på frukostbuffén som risken har uppmärksammats.

Miljöförvaltningen kritiserar livsmedelshanteringen och menar att personalen inte säkerhetsställer gästernas säkerhet, eftersom de inte kokar bären innan de serveras.

Detta ska, enligt uttalandet, göra att det finns en risk att bären innehåller norovirus och hepatit A och riskerar att de som tar del av frukostbuffén kan blir allvarligt sjuka.

– Den som blir sjuk av norovirus kan bland annat drabbas av illamående, kräkningar, diarré och feber, uppger 1177.

– De första symtomen på hepatit A påminner om influensa. Vanliga besvär är huvudvärk, feber, trötthet, ont i kroppen och minskad matlust.

– Du kan även må illa och kräkas. En del får ont i lederna och klåda.

Snabba åtgärder

Göteborgs kommun kräver nu att Liseberg handlar skyndsamt för att säkerhetsställa sina gästers hälsa och säkerhet.

– Dessa virus är farliga även i små mängder så det är viktigt att ni kan garantera att de bär ni använder inte gör era gäster sjuka, skriver miljöförvaltningen.

Bedömningen är att avvikelserna är så pass allvarliga att Liseberg måste följa kravet från kommunen omgående, oavsett om man avser att överklaga beslutet eller ej.

Ytterligare åtgärder kan sättas in ifall nöjesparken inte följer de nya riktlinjerna.

Liseberg har inte kommenterat inspektörernas rapporter.

– Vi på Liseberg vill alltid göra ditt besök så lyckat som möjligt, oavsett vad det gäller, framhåller nöjesparken på sin hemsida.

Foto: Stefan Karlberg, Liseberg

Text: Redaktionen