Nya risker upptäckta om graviditet kopplat till covid-19

2023 01 17

Graviditet ökar risken för att drabbas av allvarlig covid-19.

Samtidigt kan viruset också orsaka andra hälsorisker både för kvinnan och barnet, rapporterar bland annat Sveriges Radio och internationella medier.

Detta enligt en en helt ny studie på över 13 000 gravida och ovaccinerade kvinnor över hela världen.

– Det är väldigt tydligt och till och med konsekvent, oavsett om vi pratar om Sverige där vi generellt har väldigt goda utfall av graviditet eller andra länder som har större problem med mödrasjuklighet och dödlighet, säger Emily Smith, biträdande professor i global hälsa vid George Washington University, enligt CNN.

Fyra gånger större risk för intensivvård

Studien har bland annat undersökt frekvensen av intensivvård för gravida.

Det visade sig då att det var fyra gånger vanligare att gravida med covid-19 behövde intensivvård, jämfört med icke-smittade kvinnor som befann sig i samma ålder.

– Vi upptäckte också att för mammor som hade covid under graviditeten var det mer sannolikt att deras barn föds för tidigt och att barnen hade en ökad risk att hamna på neonatal intensivvårdsavdelning, säger Emily Smith till The Guardian.

Blodproppar och lunginflammatiom

Forskarna har även kunnat peka ut en ökad risk för smittade gravida att drabbas av allvarliga blodproppar – hela fem gånger större risk jämfört med gravida kvinnor som inte smittats av viruset.

Infektionen är också kopplad till en högre dödlighet. 

I de analyserade studierna dog sju procent av de gravida kvinnorna med covid-19, jämfört med blott en procent av de som inte smittats. 

En dryg femtedel av de covidsmittade gravida kvinnorna utvecklade även lunginflammation – vilket gör diagnosen 23 gånger vanligare än hos icke-infekterade kvinnor.

– Konsekvenserna här är att det är väldigt viktigt om du är gravid, eller om du funderar på att bli gravid, att bli vaccinerad. Detta kan verkligen minska risken för att få några av dessa dåliga följder för både mamma och bebis, säger Emily Smith.

Rekommenderar vaccinering

I Sverige rekommenderas alla gravida att vaccinera sig.

– Gravida har en något högre risk för att bli allvarligt sjuka i covid-19 och det är viktigt att vara frisk inför sin förlossning, framhåller Folkhälsomyndigheten på sin hemsida.

– Därför är det extra viktigt för dig som är gravid att vaccinera dig eller att undvika att bli smittad om du inte har vaccinerat dig

Sedan tidigare är det även känt att allvarlig covid-19 under senare delen av graviditeten ökar risken för tidig förlossning, enligt bedömningar från Socialstyrelsen.

– Därför räknas gravida efter vecka 20 som en riskgrupp, framhäver Folkhälsomyndigheten.

Foto: Freestocks

Text: Redaktionen


Skräckolyckan: 50-åring började brinna på flygplats

2025 11 08

En 50-årig resenär började brinna på flygplatsen i Melbourne.

Uppgifterna om den skakande olyckan kommer på lördagen.

Qantas affärslounge på Melbournes flygplats i Australien fick evakueras på torsdagen efter att en passagerares powerbank fattat eld och gett honom brännskador, rapporterar The Independent.

Började brinna

Den 50-årige mannen väntade i loungen när enheten, som drevs av ett litiumbatteri, antändes i hans byxficka. 

Personalen dirigerade omedelbart in mannen i en dusch och skyndade ut cirka 150 passagerare ur loungen.

Passagerare som befann sig i loungen uppger att de hörde skrik och såg enheten explodera och skicka "batterisyra flygande överallt".

– De evakuerade oss eftersom röken och lukten var så stark, men jag hoppas verkligen att killen mår bra, säger en person.

Oklart skadeläge

Mannen som började brinna ska ha allvarliga brännskador på ett ben och händerna.

– När du just har bevittnat hur ett mobilbatteri börjar brinna i Qantas-loungen i Melbourne, skriver en person som bevittnade händelsen på sociala medier.

– Hoppas att mannen som fattade eld när han höll i det mår bra. Snabbt agerande av mannen som hoppade in för att hjälpa till och personalen som fick in honom i duschen och alla andra ut ur loungen.

Läs mer: Svensk fotbollsklubb går mot konkurs – efter 119 år

MSB:s uppmaningar

MSB – Myndigheten för samhällsskydd och beredskap – har en rad uppmaningar för hur man bör hantera litiumbatterier.

- Var uppmärksam på skador på batterier – ett skadat batteri har en större risk att börja brinna.

- Ladda på hårt underlag med avsedd och CE-märkt laddare. Ladda inte i till exempel sängen eller nära liknande, brännbara material.

Undvik hallen

MSB:s råd fortsätter.

- Byt ut elektrisk utrustning som har synliga skador, luktar bränt eller låter konstigt. Exempelvis trasiga elkontakter eller klämda sladdar.

- Undvik laddning i hallen. Hallen är oftast en utrymningsväg. Den bör inte blockeras.

Läs mer: “Kan kosta över 4 500 kronor” – viktig uppmaning till bolånetagare

Foto: J. Withers

Text: Redaktionen


Flera döda – rysk helikopter har kraschat

2025 11 08

Flera personer har dött i en helikopterkrasch i Ryssland.

Olyckan ska ha inträffat i Dagestan – en rysk delrepublik i norra Kaukasien.

Fyra personer dog och tre personer skadades i helikopterkraschen som just nu utreds, rapporterar oberoende Moscow Times.

Fyra döda

Fyra personer dödades och tre andra har fått allvarliga brännskador efter att en privat helikopter kraschade i Rysslands nordkaukasiska republik Dagestan, enligt myndigheterna.

Helikoptern flög från en stad i Dagestan till en annan när den störtade nära kusten vid Kaspiska havet, enligt ett uttalande från ministeriet för nödsituationer. 

Flygplanet träffade ett obebott privat hus, vilket förstördes i den efterföljande branden.

Ka-226

Källor identifierade flygplanet som transporthelikoptern Ka-226, som drevs av Kizlyar Electromechanical Plant.

Personerna på helikoptern ska ha varit anställda på företaget.

Ryska utredare har inlett en brottsutredning gällande kraschen, misstänkta för brott mot bestämmelserna om flygsäkerhet. 

Myndigheterna undersöker tekniskt fel som en potentiell orsak, samtidigt som andra förklaringar också övervägs.

Läs mer: Nytt Tomahawk-besked – direkt från Zelenskyj

Bredare problem

Det är i nuläget oklart exakt vad det var som orsakade kraschen.

Allt fler frågetecken har dock lyfts gällande flygsäkerheten i Ryssland under de senaste åren i samband med västerländska sanktioner.

“Kränker rätten”

Ryssland uppmanade flygledare som möttes i Montreal i september att häva sanktionerna mot reservdelar till flygplan och restriktioner för överflygningar med hänvisning till oro för flygsäkerheten.

– Olagliga tvångsåtgärder kränker den mänskliga rätten till fri rörlighet oavsett nationalitet och medborgarskap, framhöll ryssarna då enligt Kyiv Post.

– ICAO – International Civil Aviation Organization – är skyldigt att vidta alla praktiska åtgärder för att hindra stater från att tillämpa politiskt partiska, diskriminerande och tvångsinriktade åtgärder inom den internationella civila luftfarten.

Läs mer: Sverige har bidragit till attacker mot Ryssland

Foto: By Igor Dvurekov - commons file, CC BY-SA 3.0,

Text: Redaktionen