JUST NU: Sverige och USA nära nytt samarbete

2023 01 09

Ett fördjupat militärt samarbete mellan Sverige och USA kan snart blir verklighet.

Flera saker diskuteras.

Bland annat ska USA få tillåtelse att lagra försvarsmateriel i Sverige i fredstid.

Samtidigt ska amerikanska förstärkningar snabbare kunna sättas in i Sverige vid en kris eller ett krig.

Det uppger försvarsminister Pål Jonson i en intervju med DN.

– Vi har nyligen inlett förhandlingar om detta med USA. I och med att vi fått status som inbjudet till Nato går vi ju från att vara nära partners till allierade. Syftet är att få effektivare och snabbare stöd av USA vid kris- eller krigssituationer, säger  han till tidningen.

Natomedlemskapet har skapat nya möjligheter

Sveriges framtida Natomedlemskap är grundläggande för det nya avtalet med USA.

För närvarande har Sverige ett värdlandsavtal med Nato. 

– Syftet med avtalet är att kunna lämna effektivt stöd för militär verksamhet på det egna territoriet i samband med övningar, krishanteringsinsatser eller andra insatser, uppger Folk och Försvar. 

Det nya avtalet kommer att underlätta det militära samarbetet.

Ett svenskt Natomedlemskap ger nya möjligheter. 

– Det handlar om amerikanska soldaters juridiska status i Sverige, om förhandslagring av försvarsmateriel och investeringar i infrastruktur som är viktiga för att Sverige som värdland ska kunna ge stöd, förklarar Pål Jonson för DN.

Sätter press på Turkiet

Men två länder fortsätter att förhala Sveriges ansökningsprocess. 

Turkiet och Ungern har fortfarande inte godkänt Sveriges Natoansökan.

Försvarsalliansens generalsekreterare Jens Stoltenberg har börjat tröttna på den utdragna processen.

I en intervju med SVT Nyheter sätter han press på länderna som säger nej – i synnerhet Turkiet.

– Jag anser att man nu bör godkänna ansökan och har uttryckt det i Istanbul i samtal med presidenten och ledarskapet där, säger Stoltenberg till SVT Nyheter och betonar att både Sverige och Finland har uppfyllt de avtal som länderna undertecknade med Turkiet under sommarens Natotoppmöte i Madrid.

Utlovar säkerhetsgarantier

Natochefen betonar dock att Sverige, trots en utdragen ansökningsprocess, är ett tryggare land i dag än innan ansökan.

– Nato har ökat sin närvaro i området och Sverige integreras allt mer i försvarsalliansens civila och militära samarbete, uppger Stoltenberg enligt SVT.

Att Sverige inte skulle få hjälp vid en rysk invasion är otänkbart.

–  Sverige har fått bilaterala säkerhetsgarantier från USA, Storbritannien och många andra Natoländer som en del av medlemskapsprocessen, säger Jens Stoltenberg till SVT.

Foto: J. Smith 

Text: Redaktionen


08 okt 26

Jimmie Åkesson öppnar för oväntat samarbete

2026 10 08

Sverigedemokraternas partiledare Jimmie Åkesson har länge förespråkat ett konservativt block i svensk politik.

Redan 2018 pekade SD-ledare ut KD och M som tänkbara samarbetspartners.

Åtta år senare gick SD till val tillsammans med M, KD och L.

Nu kan dock Tidösamarbetet vara på väg att upplösas. Det antyder Jimmie Åkesson i en debattartikel i Expressen.

SD-ledaren öppnar för nya samarbeten, både till vänster och höger.

I artikeln framhåller Åkesson att Sverigedemokraterna inte tillhör något av de traditionella blocken. Han betonar att SD inte är ett borgerligt parti och inte har några röda linjer mot något av riksdagens övriga partier.

– Vi kan samarbeta åt båda håll utifrån vad som ger oss störst möjlighet att få igenom vår politik. Under den här mandatperioden kommer vi att återta den positionen, skriver Åkesson.

”Sverigedemokraterna efter Tidö”

Enligt Åkesson inleds nu en helt ny period för SD. Han beskriver den som tiden efter Tidösamarbetet.

– Nu rivstartar vi ett omfattande arbete med ”Sverigedemokraterna efter Tidö”, inför partiets landsdagar nästa höst. Redan nu lägger vi grunden och förbereder oss för att ta nästa stora steg. 

Andra läser: Matjätte i botten – dyrast av alla 

Stänger dörren

Att agera stödparti till en borgerlig regering finns inte på bordet, enligt Åkesson.

– ”Sverigedemokraterna kommer efter valet 2026 att antingen ingå i en regering eller vara i opposition.” Detta har jag sagt i flera år och det gäller fortfarande, skriver han på X.

– Vi har inga röda linjer eller håller oss med sandlådefasoner, vi har ett legitimt krav att sitta med i en regering som vi ger våra röster. Inga konstigheter. Att trycka annat än rött för en statsminister som avser bilda regering utan sverigedemokratiska ministrar finns inte på kartan, fortsätter Åkesson.

Läs också: Turkiet står redo – Erdogan ger besked 

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


Vänsterpartiet dumpas

2026 10 08

Ett styre bestående av Socialdemokraterna, Miljöpartiet och Centerpartiet med stöd från Vänsterpartiet.

Så har den styrande koalitionen sett ut i Region Stockholm de senaste fyra åren.

Nu sker en tvärvändning.

Socialdemokraterna dumpar Vänsterpartiet för att istället försöka nå en oväntad majoritet bestående av S, MP, C, KD och L.

–  Sedan valdagen har det förts konstruktiva samtal mellan flera olika partier. Socialdemokraterna, Miljöpartiet, Kristdemokraterna, Centerpartiet och Liberalerna har nu inlett förhandlingar för ett robust majoritetsstyre som kan ta ansvar för Region Stockholm under den kommande mandatperioden, framhåller S i Region Stockholm i ett uttalande.

M: "Historiskt svek av KD och L"

Som motivering anger S att Stockholm "behöver ett styre som tar ansvar för ekonomin, sjukvården och kollektivtrafiken”.

Vänsterpartiet har hittills inte kommenterat beskedet från Socialdemokraterna och de övriga partierna.

Det har däremot Moderaterna gjort.

Och de är inte glada. Gruppledaren Axel Conradi (M) kallar det för ett “historiskt svek mot väljarna” om L och KD om de “fullbordar sin vänstersväng”.

– KD och L lovade väljarna att stoppa Socialdemokraterna. Nu erbjuder de sig att bli deras stödhjul, säger han till lokaltidningen Mitt i.

Läs mer: Superlaser rullas ut – nu kommer bilister inte undan längre

Fick rekordmånga röster

Centerpartiets gruppledare Michaela Haga har uttalat sig om den nya konstellationen.

– Det är glädjande att vi nu har fem partier i mitten som är redo att sätta sig ner och inleda fördjupade samtal om hur vi gemensamt kan ta ansvar för och utveckla Region Stockholm, framhåller hon till samma lokaltidning.

I Stockholms regionval fick Vänsterpartiet 11,9 procent avv rösterna, vilket var partiets högsta siffra någonsin i såväl Region Stockholm som ett tidigare landsting. V får därmed 18 av 149 stolar i kommunfullmäktige.

– Det är ett tydligt besked från väljarna: de vill ha mer vänsterpolitik, inte mindre. Vi kommer alltid att prioritera en behovsstyrd vård före dyra marknadslösningar och vill fortsätta jobba för en billig och stark kollektivtrafik, sade Anna Sehlin (V), förstanamn på Vänsterpartiets lista i regionvalet, i ett uttalande efter valet.

Läs mer: Coop-butik läggs ner – efter 107 år

Text: Redaktionen