– Det är hotfullt och torde utgöra olaga hot, enl Fotbollsförbundet

2021 06 15

Det var inte bara otäckt hat utan även vad som misstänks vara olaga hot mot anfallaren Marcus Berg efter EM-matchen mot Spanien och nu polisanmäler Svenska Fotbollsförbundet händelsen.

– Vi har bestämt att vi kommer gå vidare med en polisanmälan och den ska upprättas inom den närmsta timmen, säger säkerhetschef Martin Fredman till SVT.

Direkt efter matchen vällde det in hat mot Berg på sociala medier och inte minst på Instagram. Det avser två olika typer av kommentarer förklarar Fredman för SVT.

– Rena kränkningar, förolämpningar och förtalsdelar som kanske inte anmäls med de brottsrubriceringarna men som är personpåhopp grova ord, könsord och så vidare.

Den andra delen bedöms vara brottsliga kommentarer.

– Det är hotfullt och torde utgöra olaga hot, minst. Sammantaget både hot och allvarliga påhopp som är direkt obehagliga.

– Jag vill påstå att det är omfattande och väldigt styrt i tid till själva händelsen och strax därefter. Det indikerar att det är skrivet i affekt och då använder folk tyvärr inte det man har huvudet till. Det är nog många som vaknar upp idag och ångrar det man skrev igår. Men man kanske får ett samtal från polisen istället och vi hoppas att man med viss framgång kan bedriva en förundersökning, säger Fredman.

Han klargör även att Marcus Berg är med på att Fredman står för anmälan och att Marcus är brottsoffret, rapporterar SVT.

ANALYS

Mycket bra att Svenska Fotbollsförbundet tar detta på fullaste allvar och går vidare med polisanmälan. Det är viktigt att hela samhället tar näthat och näthot på allvar och agerar och våra svenska fotbollsspelare och fotbollsförbundet är aktörer som inte minst många ungdomar ser upp till.

[yop_poll id="201"]

JUST NU: Vladimir Putin förnedrar Dmitrij Medvedev

2025 09 16

Rysslands ledare Vladimir Putin har förnedrat landets ex-president Dmitrij Medvedev.

Det uppger Alexandr Nevzorov, tidigare rysk parlamentsledamot och numera en av flera ryska journalister som lever i exil.

Förödmjukelse inträffade i helgen när Medvedev firade sin 60-årsdag. Den tidigare presidenten, numera vice ordförande i Rysslands säkerhetsråd, hade förväntat sig att Putin skulle hedra honom med Rysslands mest prestigefyllda utmärkelse – Sankt Andreasorden.

Putin har tidigare gett utmärkelsen till Kinas diktator Xi Jinping, Indiens premiärminister Narendra Modi och Rysslands utrikesminister Sergej Lavrov.

Dmitrij Medvedev fick dock nöja sig med lägsta möjliga utmärkelse, den så kallade IV-ordern för att ”förtjänstfullt ha tjänat fosterlandet”.

En total förnedring, enligt Alexandr Nevzorov.

– Denna lilla prydnadssak brukar ges till alla småaktiga politiker, skriver han på Telegram.

– Om någon hade spottat snabbnudlar i ansiktet på honom hade det upplevts som mindre kränkande.

”En mardröm”

Nevzorov påpekar att Medvedev tidigare har tilldelats betydligt högre utmärkelser. Att han nu får en orden i den lägsta klassen beskriver journalisten som en ”mardröm” för den ryske ex-presidenten.

– Det är tydligt att ryska säkerhetsrådets vice ordförande har förnedrats.

LÄS MER: EU bromsar – skjuter upp sanktioner mot Ryssland

Propagandarör

Dmitrij Medvedev var Rysslands president mellan 2008 och 2012.

Efter invasionen av Ukraina har Medvedev tagit rollen som en av Kremls flitigaste propagandister. Han har gjort flera uppmärksammade uttalande. Senast anklagade Mevedev Finland för att planera ett aggressivt krig mot Ryssland

LÄS MER HÄR: Ryssland riktar dramatisk anklagelse mot Finland

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


16 september 2025

Prata inte om glass och hamburgare – diktator inför förbud

2025 09 16

Nordkoreas diktator Kim Jong-un går fram med flera udda förbud.

Diktatorn har beslutat sig att förbjuda flera ord som upplevs som ”västerländska”. Bland annat förbjuds samtal om hamburgare, glass och karaoke, rapporterar nyhetsbyrån Daily NK.

Nordkoreanska reseguider har fått tydliga instruktioner om att orden numera är förbjudna.

– Målet är att lära ut det nordkoreanska ordförrådet samtidigt som man uppmanas undvika sydkoreanska uttryck och utländska lånord, rapporterar nyhetsbyrån.

I stället för hamburgare instrueras guiderna att säga ”dajin-gogi gyeopppang” som kan översättas till ”dubbelt bröd med nötfärs”.

Frustrerade reseguider

Regimen i Pyongyang vill premiera nordkoreanska uttryck för att förhindra att västerländsk ideologi och kultur får fäste i landet, uppger en källa för Daily NK.

Reseguider utrycker frustration över förbuden.

– Vi skulle förmodligen behöva använda främmande ord för att utländska turister ska förstå oss, säger en guide till nyhetsbyrån.

Samma guide befarar att han kommer bli av med jobbet vid minsta felsägning.

– Om man säger fel blir man utsparkad direkt.

LÄS MER: Trump riktar uppmaning till Zelenskyj – och hela Europa

Enormt hårda lagar

Nordkorea har redan implementerat mycket stränga lagar mot utländskt inflytande.  

Det är sedan tidigare förbjudet att titta på utländska filmer och lyssna på musik från väst. Den som bryter mot förbuden riskerar dödstraff.  

Ingen frihet

Nordkorea är världens mest slutna land. Invånarna är strängt övervakade och saknar all form av frihet.

– Ekonomisk kollaps har lett till svält och desperation. All opposition har krossats med arbetsläger och avrättningar, skriver Utrikespolitiska institutet om diktaturen.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Nordkorea lovar att stödja nytt storkrig

Foto: I. Dooley resp D. Foodphototasty

Text: Redaktionen