SVERIGE: 165 000 höns ska avlivas

2023 01 04

Efter flera larm om salmonella har Jordbruksverket beslutat att 165 000 höns ska avlivas i Sverige.

Beslutet fattas efter att Axfood och Coop återkallat stora mängder ägg efter flera larm om salmonella.

Leverantören av äggen upptäckte salmonella i stallmiljön i ett av de stall där äggen har värpt.

Utbrottet skedde på Sveriges största äggproducent i Mönsterås, rapporterar DN.

Får stora effekter

Eftersom smittan har upptäckts hos Sveriges största äggproducent får det stora effekter.

Hönsen är friska. De smittas väldigt sällan av salmonella.

Men trots det måste hönsen avlivas. Det krävs för att få bort smittan.

–  Det går inte att sanera på annat sätt än att man tömmer stallarna på djur och på gödsel och så vidare, och så kommer det att ske en sanering av de drabbade avdelningarna. Gödseln måste tas om hand på ett särskilt sätt, säger Katharina Gielen, smittskyddschef på Jordbruksverket, till DN.

Upptäcktes innan nyår

Smittan upptäcktes den 27 december i ett prov på sköljvattnet i packeriet på en av avdelningarna.

–  Då gick man genast ut och provtog djuren. När de provsvaren var klara i måndags spärrade vi av gården, säger Katharina Gielen till DN.

Enligt Jordbruksverket har salmonellautbrottet hanterats rutinmässigt.

Det som utmärker fallet är att det gäller väldigt stora mängder ägg och höns.

Coop och Axfood

I dag återkallade Axfood Garant ägg, frigående inomhus XL, 6-pack, med bäst före datum 2023-01-26. 

Anledningen till återkallelsen är att äggen kan innehålla salmonella.

–  Den återkallade produkten har i begränsad omfattning sålts i flera av Axfoods butiker och är nu stoppad. Varorna kan innebära en hälsofara, men vid upphettning till 70 grader dör salmonellabakterien, skriver företaget.

Under gårdagen återkallade Coop tre äggförpackningar efter ett larm om salmonella.

Följande produkter återkallades:

- Coop Ägg Frigående inomhus, 12-pack, storlek ML, bäst före-datum 2023-01-26, 2023-01-27, 2023-01-28.

- Coop Ägg Frigående inomhus, 24-pack, storlek M, bäst före-datum 2023-01-26, 2023-01-27, 2023-01-28.

- Xtra Ägg Frigående inomhus, 15-pack, storlek S, bäst före-datum 2023-01-26, 2023-01-27, 2023-01-28.

Text: Redaktionen


Sverige och USA inleder stort samarbete

2026 03 18

Sverige blir en del av ett storskaligt amerikanskt samarbete.

Det bekräftar utrikesminister Maria Malmer Stenergard (M).

Under tisdagen har hon undertecknat en deklaration om det amerikanska samarbetsinitiativet Pax Silica i samband ett besök i Houston, Texas.

Samarbetet omfattar ledande tekniknationer och syftar till att stärka samarbetet för att säkra leveranskedjor för framväxande teknik. Utöver Sverige har ett tiotal länder anslutit sig till initiativet – bland annat Australien, Förenade arabemiraten, Indien, Japan och Storbritannien.

– Sverige är ett ledande innovationsland med stark forskningsbas och världsledande företag. Detta samarbete bidrar till att stärka vår konkurrenskraft och vässa vår tekniska spjutspetskompetens, säger Malmer Stenergard.

”Centralt för Sverige”

Länderna kommer bland annat att samarbeta inom områden för AI-utveckling.

– Samarbete med USA och andra ledande länder inom AI och framväxande teknik är centralt för Sverige som exportinriktat innovationsland. Sveriges säkerhet och välstånd gynnas av nära samarbete med andra länder, säger Maria Malmer Stenergard.

Europas mest innovativa land

Sverige har utsetts till Europas mest innovativa land av EU-kommissionen. I kommissionens årliga rapport om innovation i EU knep Sverige förstaplatsen, tätt följt av Belgien, Nederländerna, Danmark och Finland.

– Det här är ett styrkebesked från det svenska innovationssystemet, både på nationell och regional nivå. Det är också ett kvitto på att långsiktiga satsningar lönar sig, kommenterade energi- och näringsminister Ebba Busch (KD).

LÄS MER: Solcellsjätte i konkurs

FAKTA: Pax Silicia-samarbetet

- Pax Silica innebär ett närmare samarbete mellan länder som har kompletterande resurser och förmågor.

- Det handlar exempelvis om konnektivitet, kritiska mineral, halvledare och energi, vilka är avgörande för fortsatt utveckling av bland annat AI-teknik och säker digital infrastruktur.

- Genom initiativet kan kapital och investeringar mobiliseras för att stärka den industriella kapaciteten och säkra leveranskedjor med likasinnade länder.

Källa: Regeringskansliet

LÄS OCKSÅ: Regeringen sänker bidrag – inför nytt tak 

Foto: C. Robert resp Caisa Rasmussen Utrikesdepartementet

Text: Redaktionen


17 mars 2026

Var tredje person missar regeln – körkortet ryker direkt

2026 03 17

Transportstyrelsen återkallade nästan 40 000 körkort under fjolåret.

Totalt fattade myndigheten beslut om att dra kortet 39 949 gånger, visar ny statistik som släpps på tisdagen.

Det är den högsta siffran någonsin, med undantag för pandemiåren, och en ökning med 3,2 procent jämfört med 2024.

– Antalet körkortsåterkallelser på grund av allvarliga trafikförseelser ökar. Det handlar vanligtvis om grova fortkörningar men kan också bero på exempelvis att man kört mot rött ljus eller inte hållit tillräcklig avstånd till framförvarande fordon, säger Benny Carlstedt-Duke, verksamhetsspecialist på Transportstyrelsen, i en kommentar.

"Blir av med körkortet direkt"

När det gäller den sistnämnda regeln om att inte hålla avstånd är det många som gör sig skyldiga. 

Faktum är att var tredje bilist bryter mot den, enligt en stickprovsundersökning som gjordes av TV4 och trafikpolisen i somras.

– Han där blir av med körkortet direkt, förklarar trafikpolisen Joakim Abrahamsson för kanalen när han visar ett klipp med en förare som inte håller avstånd.

Hade kunnat ta hundratals varje dag

Undersökningen genomfördes på E6:an utanför Helsingborg. Av 100 förare höll 34, alltså drygt var tredje bilist, för kort avstånd till bilen framför.

– Hade vi haft resurser så hade det varit hundratals bilister per dag bara här på E6:an som vi hade kunnat både bötfälla och omhänderta körkortet ifrån, sade Joakim Abrahamsson i samband med kartläggningen.

LÄS MER: Åkeri i konkurs

Borde dubblas på vintern

Den så kallade tresekundersregeln används för att bedöma om man har tillräckligt stort avstånd till fordonet framför.

Man väljer ut en punkt, exempelvis en vägstolpe, och räknar sekunder från att fordonet framför passerar punkten, till att man själv passerar den. Avståndet bör vara minst tre sekunder, enligt den traditionella rekommendationen.

På vintern bör den dock dubblas, enligt riskexperten Magnus Holmberg på Umeå Trafiksäkerhetscenter.

– Tresekundersregeln håller inte på vinter, ta ut det dubbla kanske. Ta ut tillräckligt avstånd, har han sagt till SR.

LÄS OCKSÅ: Nytt rekord idag måndag – nya prislappen vid pump

Foto: K. Eliason

Text. Redaktionen