SVERIGE: Tråkiga nyheter om Kalle Anka på julafton

2022 12 27

Intresset sjunker för "Kalle Anka och hans vänner önskar god jul".

Det står klart efter att tittarsiffrorna på julafton nu har räknats klart och redovisats. 

I år bänkade sig 300 000 färre tittare än fjolåret för att se klassikern som sänts varje år sedan 1960, rapporterar Dagens Nyheter med hänvisning till mätföretaget MMS.

Årets siffra är dessutom den näst sämsta sett över de fem senaste åren.

Långt från rekordet

Totalt såg 3 411 000 personer på Kalle Anka – långt från det rekord som sattes 2020 när coronaviruset härjade som värst i Sverige. Det året sågs programmet av över 4,5 miljoner tittare.

– I år har många inte kunnat fira julafton med nära och kära som de brukar. Då blir tv:n extra viktig som sällskap och hopp, förklarade SVT:s vd Hanna Stjärne den höga tittarsiffran för två år sedan, enligt samma kanal.

Effekt avtagit

Även om pandemieffekten alltså har avtagit är dock de goda nyheterna för alla Disney-älskare att Kalle Anka utan konkurrens var det överlägset mest sedda programmet på hela julafton. Så har det också varit sedan 1995.

Därför hann säkert en och annan blekingebo känna paniken stegra när tv-apparaterna slocknade i 2 707 hushåll strax efter klockan 15 samma dag på grund av ett strömavbrott.

– Babben hann säga: “Nu ska vi träffa Kalle…” sedan dog strömmen, rapporterade Blekinge Läns Tidning.

"Babben" tvåa

Tvåa på listan över de mest sedda programmen på julafton var årets julvärd Babben Larsson, dels klockan 15 och sedan strax efter 16 när Kalle Anka var slut, med över två miljoner tittare.

Klassikern Karl-Bertil Jonssons julafton drog strax över en miljon och Svensson Svensson lite under miljonen.

Hela listan

Nedan ser du hela topplistan för Sveriges mest sedda tv-program den 24 december.

1. Kalle Anka och hans vänner önskar god jul: 3 411 000

2.Julvärd (15.00): 2 863 000

3. Julvärd (16.12): 2 082 000

4. Kan du vissla, Johanna?: 1 190 000

5. Karl-Bertil Jonssons julafton: 1 143 000

6. Julkalendern: Kronprinsen som försvann: 934 000

7. Svensson Svensson: 923 000

8. Julvärd (17.16): 922 000

9. Rapport (19.31): 919 000

10. Julvärd (18.31): 868 000 

Kalle Ankas tittarsiffror senaste fem åren

2022: 3 411 000

2021: 3 760 000

2020: 4 519 000

2019: 3 340 000

2018: 3 775 000

Källa: MMS

Foto: Clément M resp K. Li

Text: Redaktionen


Chockfilm till Netflix – 100 personer gick ut vid premiären

2025 12 04

En film som vissa tycker “aldrig borde ha gjorts” finns nu på Netflix.

Det rör sig om den omskrivna regissören Lars von Triers seriemördar-drama från 2018, “The House That Jack Built”.

Filmen har nått ett betyg på 6,8 på IMDB – och har sedan den släpptes varit ett omdebatterat fenomen i filmvärlden.

Nu finns filmen att se på Netflix.

Nu på Netflix

Matt Dillon, Bruno Ganz och Uma Thurman finns med bland huvudrollerna i filmen.

– En seriemördare – och frustrerad arkitekt – är på väg till helvetet och försöker jämföra sina brutala och bisarra mord med konst.

Så nöjer sig Netflix med att beskriva filmen för den som funderar på att titta.

100 gick ut

Mer djupgående beskrivningar stod en rad personer som sett filmen för strax efter den släpptes år 2018 för.

Ett konto på sociala medier menade att denne lämnade biografen och skrev att det var en “vidrig film”, att den “aldrig skulle ha gjorts” och att skådespelarna är “medskyldiga”.

Faktum är att över 100 personer lämnade salongen när filmen hade premiär vid Cannes filmfestival, uppger Sky News.

Läs mer: Dryckesbolag på väg att kastas ut från börsen

“Rimligt”

Lars von Trier själv tog inte kritiken på allt för stort allvar.

– Ja. För, du vet, om man ställer sig upp och går ut så har man haft en tankeprocess under lång tid innan, man tänker, “Jag tänker inte acceptera det här” eller “Jag klarar inte av det här”, eller vad det nu är. Så allt som får folk att tänka, anser jag är sunt, sade han.

“Kan den vara både och?”

Brian Tallerico vid den välrenommerade recensionssajten Roger Ebert gav filmen två och en halv av fyra stjärnor.

– Kan en film vara både frånstötande och fängslande? Filmens "enfant terrible", Lars von Trier, är tillbaka med en av sina mest utmanande och konfrontativa filmer under en karriär som knappast är känd för att spela säkert, skrev Tallerico.

Läs mer: EBBA BUSCH: ”Jag är upprörd – rättare sagt förbannad”

Foto: M. Sivaram

Text: Redaktionen


04dec25

Svenskt larm om Kina – varnar hela Europa

2025 12 04

Europeiska länder, inklusive Sverige, riskerar att hamna i en beroendeställning till kommunistdiktaturen Kina.

Det varnar den svenska myndigheten Kommerskollegium för i en ny analys.

Enligt analysen fortsätter Kina att stärka sitt grepp om flera viktiga marknader – bland annat artificiell intelligens, telekommunikation och kritiska råvaror som kobolt och grafit.

– De kinesiska företagen får mycket stöd från staten för att kunna driva på teknikutvecklingen och påverka arbetet i de internationella standardiseringsorganen, säger Anna Sabelström, utredare på Kommerskollegium. 

– Det sker på ett strategiskt sätt där staten har prioriterat vilka områden som är viktiga och därefter gett aktuella aktörer starka incitament för att få inflytande inom dessa områden. Framför allt handlar det om AI, telekommunikation och kritiska råvaror som kobolt och grafit, tillägger hon.

Uppmaningen: Måste agera nu

Kommerskollegium uppmanar Sverige och andra västländer att agera skyndsamt. Myndigheten pekar särskilt ut behovet av att reformera systemet med internationella standarder – det vill säga de regelverk som styr produkter, tjänster och system i hela världen.

Syftet med standarderna är att upprätta riktlinjer och specifikationer som säkerställer att produkter, tjänster och system är säkra, pålitliga och av god kvalitet.

– EU behöver stärka transparensen för att skydda systemet. Det behövs också en uppföljning av vad som sker med olika förslag. Annars finns det risk att de återkommer och till sist blir godkända i någon form, framhåller Kommerskollegium.

LÄS MER: Lyxbilar har slocknat över hela Ryssland

”Det är avgörande”

Anna Sabelström betonar att Sverige alltid varit ledande inom standardisering.

– Det är viktigt att vi inte halkar efter nu. Det är avgörande att vi satsar på kompetens och utbildning så att vi får en tillväxt av experter som kan delta i det internationella arbetet på sikt. Vi måste skicka fler experter till de tekniska kommittéerna och fler måste fortsätta vilja ha ledande positioner. Vi kan inte beklaga att Kina blir mäktigt om vi inte själva vill investera tid och personal i systemet, säger hon.

LÄS OCKSÅ: F16-plan har kraschat

Foto: President of Russia Office resp A. Luengo

Text: Redaktionen