Regeringens beslut sågas – “valt att strunta i det”

2022 12 26

Hård kritik riktas mot regeringens hantering av elstödet.

Det generella elprisstödet till företag som drabbats hårt av elkrisen har tillfälligt dragits tillbaka av regeringen.

Detta då regeringen bedömer att EU-kommissionen inte kommer att godkänna stödet.

Nu rasar organisationen Företagarna som menar att det nu finns en ökad risk för konkurser och uppsägningar, rapporterar Svenska Dagbladet.

– Vi har påpekat att stöd måste komma snabbt. När inte det går, så måste man hitta ett annat sätt. Använd finanspolitiken. Det går att göra, men regeringen har valt att strunta i det, säger Johan Grip, chefekonom hos organisationen Företagarna.

“Kan inte gå vidare”

De höga elpriserna har gjort det svårt för många svenska företag och regeringen har utlovat ett elstöd till företagen.

Regeringen har på nytt gett Svenska kraftnät i uppdrag att ta fram en ny ansökan efter att det tidigare elstödsförslaget dragits tillbaka.

Sverige kan inte gå vidare med det stöd som Svenska kraftnät föreslog. Svenska kraftnät ska inkomma med sin ansökan till Energimarknadsinspektionen senast den 4 januari 2023, säger Ebba Busch (KD) enligt Expressen.

Finns risker

Besked om såväl elstödets utformning som när det kommer är fortfarande oklart och skapar frustration bland företagare.

Hos organisationen Företagarnas medlemmar finns oroligheter om stödet kommer för sent eller inte alls.

– Osäkerhet är svår att hantera, då utgår man från det värsta. Risk finns att man överväger att lägga ned i förtid eller att man säger upp personal i onödan, säger Johan Grip.

Är kritiska

Företagarna är mycket kritiska till hur regeringen har hanterat det viktiga elstödet.

Ett problem för många företag är likviditet, och stödets dröjsmål gör det svårt för flera aktörer.

Allt från företag inom detaljhandel och restauranger till gjuterier och stålverk drabbas hårt av krisen, uppger SvD.

Kraftigt fall

Under måndagen föll elpriset i samtliga fyra elprisområden kraftigt.

Dagspriset sjönk till nivåer som inte skådats sedan den 16 november.

Foto: Wu Yi resp Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


19 februari 2026

Skatt sänks från 1 juli

2026 02 20

Regeringen går vidare med ytterligare en skattesänkning.

I somras sänktes alkoholskatten för öl från oberoende småbryggerier.

Nu tar regeringen nästa steg.

– Nu tar vi ytterligare ett steg mot ett friare och företagarvänligare Sverige. Genom att sänka alkoholskatten stärker vi småproducenters möjligheter att växa och bidra till ett levande och varierat näringsliv, säger finansminister Elisabeth Svantesson (M), i ett uttalande.

Skattesänkningen utökas

Den tidigare sänkningen för öl kommer från den 1 juli 2026 att gälla för fler drycker, enligt regeringens förslag.

– Nu föreslås att även andra alkoholdrycker omfattas av skattelättnader. I lagrådsremissen föreslås att sänkt alkoholskatt ska gälla för vissa typer av jästa drycker som exempelvis cider och mjöd, vin, sprit samt mellanklassprodukter som portvin och sherry, uppger regeringen.

Satsar på dryckeskultur

Satsningen syftar till att öka förutsättningar för mindre aktörer inom dryckesindustrin och är en av Tidöpartiernas satsningar för att gynna svensk företagsamhet.

– Med denna satsning stärker vi svensk dryckeskultur och, tillsammans med gårdsförsäljning, även svensk besöksnäring, säger Oscar Sjöstedt, ekonomiskpolitisk talesperson för Sverigedemokraterna.

Upptill 50 procent

Producentens storlek ska avgöra skattenedsättningen.

För de riktigt små producenterna ska skatten sänkas med uppemot 50 procent, medan lite större producenter kan få nöja sig med en mindre sänkning.

– Nu blir det billigare att driva bryggeri, vineri eller destilleri. Det är ett viktigt steg för att stärka svenskt entreprenörskap, skapa en mer levande landsbygd och ge den lokala dryckeskulturen möjlighet att växa, säger Cecilia Rönn, ekonomisk-politisk talesperson för Liberalerna.

LÄS MER: ”Sämsta någonsin” – stort larm om vindkraften 

Oberoende småbryggeri

För att ett ölbryggeri ska anses vara ett oberoende småbryggeri, vilket är en förutsättning för att få ta del av skattesänkningen, krävs att de:

- är juridiskt och ekonomiskt oberoende av andra bryggerier.

- använder lokaler som är fysiskt åtskilda från lokaler som används av andra bryggerier.

- inte producerar på licens.

- producera som mest 3 000 000 liter öl per år.

Källa: Skatteverket

LÄS OCKSÅ: Pensionsmyndigheten varnar Sveriges pensionärer

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


18feb26

Pensionärer vallfärdar till Willys – här är anledningen

2026 02 18

Sveriges pensionärer har en tydlig favorit bland Sveriges matbutiker.

Bland personer över 60 år är lågprisjätten dominerar Willys. Det visar en färsk undersökning från marknadsundersökningsföretaget Yougov.

Willys når ”överlägset flest köpare” i kundgruppen, rapporterar Dagligvarunytt som tagit del av undersökningen.

Hela 62,3 procent av svenskarna som är 60 år eller äldre har handlat hos Willys minst en gång under mätperioden oktober-december 2025. Siffran innebär att Willys toppar mätningen i överlägsens stil. Tvåa på listan hamnar Lidl med 48,5 procent.

Här är anledningen

Enligt Yougovs analytiker Fredrik Bendz finns en tydlig förklaring till varför Willys är populärast bland pensionärer: kedjan har en stark lågprisprofil, vilket lockar äldre kunder.

– Drygt var tredje ”60-plussare” är starkt prismedveten, säger Bendz till Dagligvarunytt.

– Konsumenterna har generellt varit väldigt priskänsliga sedan inflationsåren och ”60-plussarna” har ett snarlikt inköpsbeteende, fortsätter han.

Viktig kundgrupp

Personer över 60 år är en viktig kundgrupp för livsmedelskedjorna. Gruppen utgör 38 procent av hushållen, enligt Yougovs mätning.

LÄS MER: Arlas besked till hushållen – prisförändring i butikerna

Billigare än Willys

Willys har i flera undersökningar pekats ut som Sveriges billigaste matkedja. Men i slutet av januari fick kedjan se sig besegrad av Lidl.

Enligt en undersökning från Pensionärernas riksorganisation, PRO, har Lidl den billigaste matkassen.

Den tyska lågprisjätten kunde erbjuda en matkasse på 1 082 kronor medan Willys låg på 1 088 kronor, vilket visserligen var billigast bland de större kedjorna. Ica Maxi Stormarknad var hack i häl med en matkasse på 1 090 kronor.

– Vi vill ha koll på matpriserna, helt enkelt. Årets resultat blir också en bra utgångspunkt för att se effekterna av den sänkta matmomsen i april, sade Åsa Lindestam, ordförande i PRO, i en kommentar.

LÄS OCKSÅ: Bilägare varnas – viktig del av bilen försvinner 

Foto: Willys Axfood

Text: Redaktionen