JUST NU: Svarar på SD:s inbjudan

2022 12 26

Sverigedemokraterna har öppnat för att samarbeta med Socialdemokraterna för att få igenom flera viktiga förslag.

– Jag ligger bakom konstruktionen med fördelningen av platserna i riksdagens utskott, så att vi har majoritet tillsammans med (S) i tolv av sexton utskott. Syftet är att vi ska kunna ta ett förslag från ax till limpa tillsammans med Socialdemokraterna i utskottet och få stöd för det i kammaren, sa SD:s partisekreterare Henrik Vinge nyligen i en intervju med Svenska Dagbladet.

Vidare betonade SD-toppen att han är övertygad om att Sverigedemokraterna kommer att söka stöd av Socialdemokraterna för att få igenom ett antal frågor som inte ingår i Tidöavtalet.

– Jag är helt övertygad om att det kommer att hända. Det är en del av överenskommelsen att båda sidor är fria att göra upp med andra på områden som inte är reglerade i avtalet, sa Henrik Vinge till SvD och tillade att det gäller att ”hitta en balans i samarbetet”.

Magdalena Andersson svarar

Nu svarar Socialdemokraterna.

– Det är en väldigt hypotetisk fråga. Gång på gång så uppdagas företrädare med nazistiska åsikter, de hotar organisationer, och använder hat och hot som politisk metod. Ett parti som använder hat och hot som politisk metod är inte ett parti som Socialdemokraterna skulle kunna samarbeta med, för det kväver ju i grunden det politiska samtalet, säger partiledare Magdalena Andersson (S) till Aftonbladet angående ett potentiellt samarbetet med SD.

”Inte ett parti som alla andra”

Magdalena Andersson håller inte igen i kritiken mot Sverigedemokraterna.

– Det är bara att se vad som händer när de är i maktposition, de hotar organisationer som kritiserar Tidöavtalet med indragna bidrag, se hur de behandlat Moderaterna i Sölvesborg när M valde att samarbeta med Socialdemokraterna i stället, säger S-ledaren till Aftonbladet och tillägger: 

– De är inte ett parti som alla andra, och dessutom är vi deras främsta huvudmotståndare, vilket de väldigt tydligt uttalat.

Tidöavtalets regler

Tidöavtalet mellan regeringen och SD tillåter parterna att samarbeta med andra partier i frågor som inte ingår i avtalet.

– I ärenden som faller inom ramen för samarbetsprojekten ska formell samordning i Regeringskansliet ske på samma sätt mellan alla samarbetspartier. Samarbetet innebär också att de ingående partierna inte ensidigt samverkar med andra partier i riksdagen i de frågor som direktiven till samarbetsprojekten omfattar, står det i Tidöavtalet.

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet 

Text: Redaktionen


JUST NU: Sverige stoppar bistånd till diktatur

2025 07 01

Regeringen fortsätter att förändra det svenska biståndet.

Nu meddelar bistånds- och utrikeshandelsminister Benjamin Dousa (M) att det långsiktiga utvecklingsbiståndet till Afghanistan kommer att dras in. Sverige kommer dock fortsätta att bidra med humanitärt stöd till diktaturen, som styrs av den islamistiska talibanregimen.

– Sverige har bidragit med både utvecklingsbistånd och humanitärt stöd till Afghanistan under många år, men just nu finns begränsade möjligheter att långsiktigt fortsätta med utvecklingsbiståndet, säger Benjamin Dousa.

– Däremot ser vi ett stort behov av humanitärt stöd som Sverige kommer att fortsätta ge. Kvinnors och flickors situation i Afghanistan är fortsatt en viktig fråga för regeringen.

Det regionala utvecklingssamarbetet med Asien och Oceanien kommer också att fasas ut. Regeringen vill i stället öka handeln i regionen, meddelar Dousa.

Mer pengar till Ukraina

Omprioriteringarna i biståndsbudgeten frigör 1,7 miljarder kronor – medel som ska användas både till stöd för Ukraina och till livräddande insatser runt om i världen. 

– Stödet till Ukraina och närområdet är existentiellt för Europa. Ukraina är Sveriges främsta biståndspolitiska och utrikespolitiska prioritering, säger Benjamin Dousa.

– För att kunna stå emot ett Ryssland som inte drar sig för att beskjuta lekplatser, sjukhus, skolor och hem krävs ett ökat stöd. Ukraina slåss inte bara för sin frihet, utan även för Europas.

Inget stöd till Unwra

Trots påtryckningar från oppositionen kommer regeringen inte att återuppta stödet till Unwra – FN:s hjälporgan för palestinska flyktingar.

Flera människorättsorganisationer har kritiserat den svenska hållningen. De menar att Unrwa är avgörande för nödhjälp till Gaza.

Benjamin Dousa delar inte bedömningen. Han hänvisar till att Israel har förbjudit organisationen, vilket enligt honom omöjliggör ett effektivt samarbete.

– Det blir mycket svårt och kanske till och med omöjligt för Unrwa att bedriva effektivt biståndsarbete i Gaza, har ministern sagt till SVT Nyheter.

Foto:

Text: Redaktionen


JUST NU: Kalabalik i Turkiet – regimen slår till stenhårt

2025 07 01

Turkiska myndigheter har slagit till mot hundratals personer, inklusive flera oppositionspolitiker.

Flera politiska motståndare till regimen har gripits i staden Izmir, rapporterar turkiska medier. 

Bland de arresterade finns Izmirs tidigare borgmästare Tunc Soyer och den lokala ordföranden för oppositionspartiet CHP, Senol Aslanoglu.

Åklagarmyndigheten i Izmir har beordrat gripandena. Izmir styrs av Republikanska folkpartiet (CHP) – regeringspartiets AKP:s största motståndare.

”Kommer inte att vika oss”

Oppositionsledaren Senol Aslanoglu bekräftar uppgifterna i ett inlägg på X.  

– Vi kommer inte att vika oss för de som försöker tysta våra röster. I dag och imorgon kommer vi att fortsätta att försvara folkets vilja och vaka över demokratin runt om i landet, skriver han.

Flera räder mot oppositionen

Tisdagens massarresteringar är en del av en större operation i Turkiet.

CPH anklagas för utbredd korruption. I flera CPH-styrda kommuner har polisen slagit till mot oppositionella efter anklagelser om korruption.

Flera av partiets toppföredträdare har gripits, inklusive Istanbuls borgmästare Ekrem İmamoğlu.

İmamoğlu ses som en framtida presidentkandidat i Turkiet och har ofta beskrivits som president Erdogans främsta politiska rival. 

Kritiker menar att hans gripande är politiskt motiverat. Flera västländer har fördömt arresteringen och hundratusentals människor har protesterat på gatorna i Turkiet.

Erdogan: ”Oförenligt med ett demokratiskt samhälle”

President Erdogan fortsätter att rikta korruptionsanklagelser mot CPH.

– Situationen för det största oppositionspartiet – som hålls i ett järngrepp av en handfull banditer i Istanbul – är oförenligt med ett demokratiskt samhälle och hör inte hemma i turkisk politik, sade Erdogan i ett tal den 18 juni.

CPH förnekar alla anklagelser om korruption. Partiet menar att massarresteringarna är politiskt motiverade.

Foto: Ö. Avşar resp M. Reding

Text: Redaktionen