UTRIKES: Svenska turister drabbade av maskerad rånare

2022 12 26

Två svenska turister har utsatts för ett obehagligt rån i New York i USA.

Rånet ägde rum i en av landets allra populäraste städer bland turister – New York City.

Väntade på tunnelbanan

De två svenskarna befann sig i New Yorks tunnelbanesystem när de drabbades.

– De utsatta är en 30-årig kvinna och en 31-årig man, rapporterar New York  Post.

De befann sig i stadsdelen Brooklyn, som är New Yorks folkrikaste stadsdel och som ligger söder om Manhattan.

Klockan var omkring halvtio på morgonen när rånaren kom fram till dem.

Mer exakt stod de vid 25:e gatan; 25th Street vid Sunset Park vid R-plattformen för tunnelbanetågen som går söderut.

Såg ut som eldhandvapen

– En manlig gangster närmade sig och höll i vad som såg ut som ett eldhandvapen, uppger New York Police Department.

Brottslingen genomfördes sedan sitt rån med hjälp av det uppfattade vapenhotet.

– Han krävde att det svenska paret lämnade över sin värdesaker, rapporterar New Yorks Poliskår.

Svenskarna tvingades ge upp följande artiklar som de hade med sig:

- Båda personernas mobiltelefoner

- Plånböckerna

- Kontanter

- En väska

En svart ansiktsmask

Efter att det svenska paret givit ifrån sig sina saker gav sig rånaren ifrån platsen.

– Rånare bar en svart ansiktsmask, berättar New York Police Department.

Svenskarna har kunnat lämna ett tydligt signalement på rånarens klädsel.

– Den misstänkte hade på sig orangea träningsskor, en grå kappa och blå jeans, klargör polisen.

Dessutom hade han med sig en ryggsäck av märket Adidas.

Rånet utfördes på självaste julaftonsmorgonen.

Två pojkar

Några timmar tidigare på morgonen genomfördes ett annat rån på Upper West Side i Manhattan, enligt polisen.

– I det fallet blev en man från stadsdelen Queens bestulen på sin mobiltelefon av märket iPhone, berättar polisen.

Det står klart att det inte rör sig om samma gärningsman.

Manhattanrånet utfördes nämligen av två 16-åriga pojkar.

Likhet med svensk-rånet

Det finns emellertid en slående likhet mellan rånet som drabbade det svenska paret och rånet som drabbade mannen från Queens.

I båda fallen var offren stillastående och befann sig på en tunnelbanplattform för att invänta ett kommande tåg.

– Offret väntade på ett södergående tåg vid West 72nd Street och Broadway, uppger polismyndigheten.

Pojkarna greps av polisen och nu väntar åtal.

Text: Redaktionen


Efterlängtat besked om Aladdinasken

2025 12 23

Marabous populära chokladaskar Aladdin och Paradis har blivit dyrare och dyrare.

Inför årets jul har askarna både minskat i storlek och ökat i pris.

De populära chokladaskarna har minskat i storlek från 500 till 410 gram. Samtidigt har priset ökat från 119 till 129 kronor.

– Det innebär en prisökning på över 32 procent per 100 gram – trots att förpackningen ser ut ungefär som vanligt, rapporterar sajten Godare som är en del av Aftonbladet.

Annonserar efterlängtad vändning

Nu kommer dock ett efterlängtat besked för alla chokladälskare.

Marabous ägare Mondelez indikerar att en prissänkning är närstående.

Julia Lindberg, vd Mondelez Sverige, hänvisar till att kakaopriserna är på väg ner.

– Vår förhoppning är att kostnadstrycket ska kunna minska, och att detta i sin tur kan komma att märkas även för konsumenterna. Det är dock viktigt att komma ihåg att det alltid är handeln som sätter priserna mot konsument, säger hon till Dagligvarunytt.

Lindberg försvarar samtidigt prishöjningarna inför julen.

– Kakaopriserna har under en längre tid varit rekordhöga och resulterat i kraftigt ökade kostnader för vår produktion i Upplands Väsby. Det är även det som föranledde våra produktjusteringar, säger hon till tidningen.

LÄS MER: Förbud införs för matbutiker – förslaget finns i Sverige

Flera faktorer

Mondelez-chefen har tidigare hänvisat till att priset på kakao ökat dramatiskt på grund av dåliga skördar till följd av extrema väderhändelser.

– Svenska folket ska ha råd att njuta av vår choklad, det har varit vår idé sedan vi grundades för över hundra år sedan. Vi förstår att våra konsumenter inte kommer uppskatta att de får mindre choklad, men vår förhoppning är att konsumenten får tillgång till ett mer överkomligt styckpris beroende på hur handeln väljer att prissätta våra produkter.

– Den här förändringen möjliggör att vi kan fortsätta erbjuda konsumenterna ett varierat utbud, inom ett tillgängligt prisspann och med samma fantastiska smak och kvalitet, sade Lindberg när priserna höjdes.

LÄS OCKSÅ: Raseri mot storkedja – julpyntet var “stötande”

Foto: Mondelez Nordic Press Office

Text: Redaktionen


23 dec 2025

Massiv attack – Natoländer i blixtaktion

2025 12 23

Flera Natoländer har på tisdagsmorgonen aktiverat sina stridsflyg.

Det bekräftar Polens operativa ledning för de väpnade styrkorna.

Skälet är det massiva anfall som Ryssland i natt riktat mot Ukraina och som även riskerar att äventyra säkerheten i polskt luftrum.

– Stridsflygplan utplacerades och markbaserade luftförsvars- och radarspaningssytem sattes i ökad beredskap, framhåller den polska militären enligt Reuters.

Ett flertal länder deltog

Flera Natoallierade ska ha ingått i den blixtinkallade insatsen.

– Åtgärderna är av förebyggande karaktär och är avsedd att säkra och skydda luftrummet, särskilt i områden som gränsar till de hotade regionerna, meddelar Polens operativa ledning vidare.

Enligt ukrainska medier har Ryssland under natten inlett storskaliga missil- och drönarattacker mot ett flertal städer i Ukraina.

I synnerhet riktas attackerna mot landets infrastruktur. Explosioner har bland annat hörts i delar av västra Ukraina, bland annat staden Rivne. 

Även Kyiv är under kraftig attack och flera delar av huvudstaden har förlorat strömmen.

Tymor Tkachenko, som leder Kyivs militära administration, uppmanar folk att söka skydd.

– Var snäll och stanna i skyddsrummen tills faran är över, varnar han enligt Reuters.

LÄS MER: Motståndsgrupp slår till i Ryssland

Varnat för julattacker

Det ryska anfallet kommer strax efter att Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj varnat för att Ryssland planerar storskaliga anfall mot landet just under julhelgen.

– Det ligger i (ryssarnas) natur att göra någon form av massiv anfall under vår jul. Vi tar återigen upp frågan om luftförsvar och skyddet av våra samhällen, särskilt den 23, 24 och 25 december, sade Zelenskyj häromdagen enligt Kyiv Independent.

Ryssland har tidigare sagt nej till vapenvila över jul med motiveringen att det skulle ge Ukraina “respit”, enligt Kremls talesperson Dmitrij Peskov.

Förr har Ryssland initierat partiella vapenvilor under religiösa helgdagar, men konsekvent brutit mot dem.

LÄS MER: Fler ryska stridsflyg förstörda – två attacker på två dagar

Arkivfoto: G. Croisiaux

Text: Redaktionen