UTRIKES: Svenska turister drabbade av maskerad rånare

2022 12 26

Två svenska turister har utsatts för ett obehagligt rån i New York i USA.

Rånet ägde rum i en av landets allra populäraste städer bland turister – New York City.

Väntade på tunnelbanan

De två svenskarna befann sig i New Yorks tunnelbanesystem när de drabbades.

– De utsatta är en 30-årig kvinna och en 31-årig man, rapporterar New York  Post.

De befann sig i stadsdelen Brooklyn, som är New Yorks folkrikaste stadsdel och som ligger söder om Manhattan.

Klockan var omkring halvtio på morgonen när rånaren kom fram till dem.

Mer exakt stod de vid 25:e gatan; 25th Street vid Sunset Park vid R-plattformen för tunnelbanetågen som går söderut.

Såg ut som eldhandvapen

– En manlig gangster närmade sig och höll i vad som såg ut som ett eldhandvapen, uppger New York Police Department.

Brottslingen genomfördes sedan sitt rån med hjälp av det uppfattade vapenhotet.

– Han krävde att det svenska paret lämnade över sin värdesaker, rapporterar New Yorks Poliskår.

Svenskarna tvingades ge upp följande artiklar som de hade med sig:

- Båda personernas mobiltelefoner

- Plånböckerna

- Kontanter

- En väska

En svart ansiktsmask

Efter att det svenska paret givit ifrån sig sina saker gav sig rånaren ifrån platsen.

– Rånare bar en svart ansiktsmask, berättar New York Police Department.

Svenskarna har kunnat lämna ett tydligt signalement på rånarens klädsel.

– Den misstänkte hade på sig orangea träningsskor, en grå kappa och blå jeans, klargör polisen.

Dessutom hade han med sig en ryggsäck av märket Adidas.

Rånet utfördes på självaste julaftonsmorgonen.

Två pojkar

Några timmar tidigare på morgonen genomfördes ett annat rån på Upper West Side i Manhattan, enligt polisen.

– I det fallet blev en man från stadsdelen Queens bestulen på sin mobiltelefon av märket iPhone, berättar polisen.

Det står klart att det inte rör sig om samma gärningsman.

Manhattanrånet utfördes nämligen av två 16-åriga pojkar.

Likhet med svensk-rånet

Det finns emellertid en slående likhet mellan rånet som drabbade det svenska paret och rånet som drabbade mannen från Queens.

I båda fallen var offren stillastående och befann sig på en tunnelbanplattform för att invänta ett kommande tåg.

– Offret väntade på ett södergående tåg vid West 72nd Street och Broadway, uppger polismyndigheten.

Pojkarna greps av polisen och nu väntar åtal.

Text: Redaktionen


Klassisk dryck plockas bort – butikskedjor säger nej

2025 05 09

Sveriges kanske mest klassiska läsk är numera en utmaning att hitta i butikerna.

Detta trots ett kraftigt uppsving för intresset de senaste månaderna.

"Valt att plocka bort"

Drycken det handlar om är Cuba Cola, klassikern från 1953 som även var Sveriges första cola på läskmarknaden. Först efter lanseringen kom den amerikanska bjässen Coca-Cola till svenska butiker.

Men idag är det få som erbjuder Cuba Cola i sortimentet.

Flera butiker har plockat bort kultläsken, rapporterar Dagligvarunytt.

– Vi gör allt vi kan för att hjälpa konsumenter att hitta Cuba Cola i butik. Dock har flera dagligvarukedjor valt att plocka bort Cuba Cola ur sortimentet på grund av tidigare låg rotation för Cuba Cola, säger Annika Svensson, chef för externa relationer på Spendrups som tog över läsken 2020, till tidningen.

Hon tillägger att man på grund av ovanstående behövt skära ned på sortimentsbredden.

– Cuba Cola finns i dag inte alltid i handeln i de förpackningar som konsumenter önskar – vilket såklart är beklagligt. Får vi förbättrade listningar hos kedjorna så har vi kapaciteten att lösa det. 

Vanlig missuppfattning

Trots sitt namn har Cuba Cola ingenting med landet Kuba att göra.

Syftet när läsken kom fram på 50-talet var att ge varumärket “en exotisk och internationell känsla”.

Det kändes trist med svensk cola, trots att den alltså är svensk. Borås Cola låter till exempel lite mindre spännande än Cuba Cola, framhåller företaget om namnet.

En annan vanlig missuppfattning är att drycken skulle ha kopplingar till vänsterpolitik.

– Nej, varumärket har inga kopplingar till politik oavsett läger. Däremot sägs det att många trodde att varumärket hade vänstersympatier under 70-talet med tanke på landet Kuba och dess politik, förklarar Cuba Cola.

Hade höga ambitioner

För fem år sedan köptes Cuba Cola upp av Spendrups. Ambitionen var då att “skaka om den svenska läskmarknaden och pigga upp svenska konsumenter”.

Cuba Cola är ett varumärke med stor potential, många känner till varumärket men få kanske vet att det var Sveriges första cola. I och med köpet av Cuba Cola vill vi varsamt förädla och utveckla denna nationalklenod till en modern klassiker, sade Anna-Stina Hallberg, då marknadschef och numera marknadsdirektör på Spendrups, i ett uttalande i samband med uppköpet 2020.

I samband med att bojkotter mot amerikanska varor fått uppmärksamhet under våren har ett nyfunnet intresse visat sig för drycken.

Läs mer här: “Explosionsartat intresse" för Cuba Cola – istället för Coca-Cola och Pepsi

Foto V. Caricatte resp S. Hamal

Text: Redaktionen


Nytt system för kortbetalning införs i Sverige

2025 05 09

Ett nytt bankkortssystem ska införas i hela landet.

Endast tio procent av svenska folket betalar med kontanter i butik, enligt en rapport från Riksbanken.

Swish pekas ut som en av de främsta anledningarna till den dalande kontantanvändningen.

– De kontanta betalningarna mellan privatpersoner har i många fall ersatts av tjänsten. Swish lanserades i slutet av 2012 och antalet betalningar via tjänsten har ökat mycket sedan dess, framhåller Riksbanken.

Majoriteten av betalningarna i Sverige sker dock med fysiska bankkort, även om den metoden också minskar i konkurrens med digitala alternativ. 

Och nu ska ett helt nytt system för betalning med kort införas, rapporterar DN.

Ska fungera utan internet

Det handlar om ett reservsystem som ska kunna vara i bruk även om nätet slås ut, en farhåga som ökat bland annat efter de upprepade kabelbrotten i Östersjön.

Det pågår ett krig i Europa, och i samband med det kriget finns alla möjliga typer av hybridpåverkan och trakasserier, som kan innebära att man stör eller klipper av kommunikationer, säger Tuomas Välimäki, styrelseledamot i Finlands centralbank, till tidningen.

Systemet ska göra det möjligt med så kallade offlinebetalningar, i det här fallet att betala med kort under avbrott på uppemot sju dagar. Liknande system finns redan i Norge och Danmark.

Just beroendet av kortbetalningar har visat sig i skarpt läge flera gånger, bland annat när kortsystemet havererade på Ica i hela Sverige vid tillfällen både under 2023 och 2024.

Riksbankens förhoppning är att det ska kunna införas i Sverige 1 juli nästa år, erfar DN.

LÄS MER: Alla tar det för givet – kan försvinna helt från matbutikerna

Varnar för nedstängning

Tidigare under våren har danska experter, däribland Jacob Herbst, chef för regeringens CyberSecurity Council, varnat för att risken ökar att USA stänger ned Danmark.

Han har uppmanat danska myndigheter och företag att göra sig oberoende av amerikansk teknik och infrastruktur.

Det kommer att bli riktigt, riktigt svårt att frigöra oss från de amerikanska teknikjättarna, säger Herbst till Politiken.

LÄS MER: Akut uppmaning till Danmark – fruktar direkt order från Trump

Överväger digital valuta

Tuomas Välimäki är av liknande åsikt.

– Vi kan inte utesluta att någon en natt på Truth social får idén att använda betalningssystemet som ett påtryckningsmedel.

Utöver ett reservsystem som inte är beroende av exempelvis Mastercard eller Visa tittar Sverige även på att införa en digital valuta, så kallad E-krona, enligt DN.

EU undersöker samma sak gällande euron.

Foto: Axfood resp J. Leupe

Text: Redaktionen