JULDAGEN: Halkvarning i 13 landskap – Svarthalka

2022 12 25

SMHI går nu ut och varnar för plötslig ishalka under juldagen.

Det blir förrädiskt väglag på många håll i Sverige i samband med den trafiktunga julhelgen.

Väglaget förvärras snabbt

Många resenärer är på väg till eller från olika former av julfirande samtidigt som väglaget snabbt kommer att förvärras under söndagen konstaterar SMHI.

– Regn och snöfall som övergår i regn drar in söderifrån samtidigt som vägytorna håller minusgrader.

– Risk att det snabbt fryser till på kalla vägar med ishalka som följd, uppger SMHI.

Prognosen gäller Gästrikland och ett bälte hela vägen från Värmland över södra Dalarna, Örebro, Västmanland och in i Uppland och Södermanland.

Blötsnö i flera landskap

Ishalkan sträcker sig ned över Svealand och in över Götaland.

Bohuslän, Halland och Västergötland väntas drabbas av blötsnö.

– Söndag eftermiddag rör sig regn och blötsnö in västerifrån som kan falla på kalla vägar och snabbt frysa till.

– Risk för ishalka och således trafikproblem, uppger SMHI.

Även Småland och Östergötland berörs av ishalkan.

Varning i 13 landskap

SMHI går ut med varning för plötslig ishalka i inte mindre än 13 olika landskap.

Småland – Jönköpings län

Östergötland

Västra Götaland – Halland

Västra Götaland – Västergötland

Västra Götaland – Bohuslän

Västra Götaland – Dalsland

Södermanland

Uppsala – Uppland

Västmanland

Örebro

Värmland

Gävleborg – Gästrikland

Dalarna

Förrädisk svarhalka

Att halkan väntas bli extra förrädisk beror på att det handlar om så kallad svarthalka.

– Det är inte säkert att det syns när det fryser på, säger meteorolog Lars Knutsson till SVT.

– Kan vara det som kallas svarthalka – att det blir halt fast det inte går att se.

Är man ute och kör i de där områdena och det börjar regna får man nog se upp, varnar han.

SMHI utfärdar så kallad gul varningsnivå i de aktuella områdena.

Trafikverkets tips

Inför julen gick Trafikverket ut med ett tips till alla trafikanter

Det handlar om hur man kan agera i händelse av ishalka eller snöoväder.

Tipset är att välja att köra bil på de stora vägarna då de är mycket säkrare. Trafikverket åtgärdar nämligen stora vägar först.

De stora vägarna är även säkrare med anledning av mitträcken och fartkameror understryker Trafikverket.

Foto: D. Smith

Text: Redaktionen


22 jan 2026

BEKRÄFTAT: Sveriges billigaste matkedja – lägre priser än Willys

2026 01 22

När oberoende jämförelsesajten Matpriskollen har jämfört landets matkedjor har Willys återkommande pekats ut som den billigaste.

– Vi har gjort vår stora prisundersökning på de allra största butikerna i många år och fortfarande är det Willys som har de lägsta ordinarie butikspriserna, oavsett vilket område och vilka hushållstyper vi undersökt, har Matpriskollnes grundare och vd Ulf Mazur tidigare sagt vid en av utnämningarna.

I Matpriskollens undersökningar har dock kedjor som exempelvis Lidl och Hemköp inte ingått. Enligt Ulf Mazur beror det på att sortimentbreddden och djupet varierar för mycket, vilket omöjliggör relevanta jämförelser.

Här finns kedjorna med

Men i den undersökning som nu slutförts av Pensionärernas riksorganisation, PRO, finns både Lidl och Hemköp med.

Och då kommer man fram till en annan slutsats än Matpriskollen. Lidl har den billigaste matkassen, om än på håret, enligt PRO.

Den tyska lågprisjätten kunde erbjuda en matkasse på 1 082 kronor medan Willys låg på 1 088 kronor, vilket visserligen var billigast bland de större kedjorna. Ica Maxi Stormarknad var hack i häl med en matkasse på 1 090 kronor.

– Vi vill ha koll på matpriserna, helt enkelt. Årets resultat blir också en bra utgångspunkt för att se effekterna av den sänkta matmomsen i april, säger Åsa Lindestam, ordförande i PRO, i en kommentar.

LÄS MER: Stort besked om svenska kronan – inte hänt på fyra år

Anklagats för prisfusk

Årets PRO-undersökning fick i slutet av förra året stor uppmärksamhet då kedjor som Willys och Ica anklagades för att tillfälligt sänka sina priser under den period som PRO genomförde sin granskning.

Priskriget har inte gått organisationen obemärkt förbi och ett 50-tal butiker som uppvisade stora prisvariationer plockades därför bort i undersökningen.

Vi använder bara ordinarie priser i undersökningen. Tillfälliga sänkningar, kampanjer och extrapriser räknas inte med. Vi har arbetat länge med ett kontrollsystem som fångar upp alltför stora avvikelser, säger Ola Nilsson, sakkunnig på PRO.

LÄS MER: Swedbank varnar – ”Risken har stigit markant”

Foto: Axfood

Text: Redaktionen


Mette Frederiksen läxar upp Mark Rutte

2026 01 22

USA:s president Donald Trump och Natos generalsekreterare Mark Rutte uppger att de enats om ett ramavtal för Grönland.

Exakt vad avtalet innehåller är oklart, men enligt Rutte handlar det bland annat om att Natoallierade ska intensifiera sitt säkerhetsarbete i Arktis.

Trump hävdar i sin tur att USA kommer få exklusiv tillgång till investeringar i Grönlands mineralresurser. Det har även rapporterats att Danmark och USA ska omförhandla försvarsavtalet om Grönland från 1951, vilket kan innebära att USA får kontroll över begränsade landområden på Grönland.

Läxar upp Natochefen

Nu svarar Danmarks statsminister Mette Frederiksen.

Hon vänder sig direkt till Natochefen Mark Rutte.

– Natos generalsekreterare har inte mandat att förhandla på Grönlands vägnar. Han har inte heller mandat att förhandla på Danmarks vägnar, säger hon till TV2.

Frederiksen understryker att Danmarks och Grönlands röda linjer kvarstår. Grönlands framtid kan endast definieras av Grönland, betonar hon.

– Vi har sagt från början att Konungariket Danmark kommer att bestå – även efter detta. Vi har aldrig övergett våra åsikter kring det. Så ingenting har förändrats i den danska positionen eller i den grönländska positionen, säger Mette Frederiksen.

LÄS MER: Busch läxar upp Trump – i amerikansk media

Påverkar Sverige

Det påstådda avtalet om Grönland kommer att påverka Sverige, enligt uppgifter till den finska tidningen Iltalehti.

Enligt tidningens uppgifter ska de nordliga Natoländerna, inklusive Sverige, delta i att utveckla ett stärkt robot- och luftförsvar för den arktiska regionen. Det nya avtalet omfattar även rymdkapacitet, i syfte att förhindra att Kina och Ryssland avfyrar robotar från rymden.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: USA ska störta regering ”innan årsskiftet”

Foto: Nato

Text: Redaktionen