Jättekrasch i Danmark – flera döda

2022 12 15

En person är allvarligt skadad och minst två är döda efter en stor trafikolycka i Nordjylland, Danmark.

Trafikolyckan involverade nästan 40 bilar, varav flera lastbilar, uppger DN med hänvisning till danska medier.

Två personer har bekräftats döda. Flera är skadade, rapporterar Danmarks radio.

Uppgifterna bekräftas av vice polischef Henrik Skals, som är ansvarig för räddningsinsatsen.

– Det vi vet just nu är att två personer tyvärr dog i olyckan och en person skadades allvarligt. Vi arbetar på plats, och det kommer vi att göra i flera timmar till, säger Henrik Skals till radiokanalen.

Polischefen tillägger att flera personer har skadats lindrigt.

Vägen är avstängd

– I dag, den 15 december, vid 10:30-tiden inträffade en allvarlig trafikolycka på motorväg E 45 mellan avfarterna 37 och 38 nära Fårup, söder om Hobro, bekräftar Nordjyllands polis i ett pressmeddelande.

– Alla bilister uppmanas att hitta alternativa vägar då vägen kommer att vara avstängd under en längre tid, tillägger polisen.

Enligt Nordjyllands polis inträffade först en olycka i södergående körfält, varefter en olycka inträffade i norrgående körfält strax efter.

”Extremt allvarlig olycka”

 Vice polischef Henrik Skals kallar trafikolyckan för ”extremt allvarlig”.

Vi arbetar just nu på platsen och flera polis-, ambulans- och räddningspatruller anländer kontinuerligt, säger han i pressmeddelandet.  

Till följd av olyckan är motorvägen runt olycksplatsen avstängd i båda riktningar och kommer att förbli så under en längre tid när räddningsarbetet pågår.

– Vid sidan av räddningsinsatserna arbetar vi med polisförhör av vittnen och trafikanter och utreder omständigheterna på plats, så att vi kan bilda oss en uppfattning över orsaken, men det arbetet kommer att ta lång tid, säger Henrik Skals.

Informationsläget är oklart

Polisen uppmanar trafikanter att ta alternativa vägar till följd av olyckan.

Vidare uppger Nordjyllandspolisen att de kommer underrätta allmänheten med mer information när de fått klarhet över händelseförloppet.

En evakuerings- och anhörigcentral har inrättats på polisstationen i Hobro. 

Arbetet med att underrätta anhöriga pågår.

Text: Redaktionen


17 aug 26

Polismeddelande till alla som kör bil – gäller hela veckan

2026 08 18

Räkna med fler poliser längs vägarna under veckan.

Från måndag till söndag genomför polisen en nationell trafikvecka med extra fokus på hastighetskontroller.

Insatsen genomförs i hela landet och sammanfaller med att många återvänder till jobbet och skolan efter sommaren.  

– Vi riktar särskilt fokus på miljöer där många människor rör sig – inte minst utanför skolor, förskolor och dagis. Många barn börjar gå och cykla till och från skolan i tidig ålder och det borde vara mycket angeläget för alla bilister att skapa en trygg och säker trafikmiljö för dem, säger Ursula Edström, trafikstrateg på polisen.

Helt avgörande

Att hålla rätt hastighet kan rädda liv. Fordonets hastighet har ofta en avgörande betydelse för utgången av en olycka – även i områden där hastighetsgränsen är relativt låg, exempelvis utanför skolor.

– Stoppsträckan mer än fördubblas redan vid 50 km/h. Att som fotgängare eller cyklist bli påkörd i 50 km/h kan jämföras med ett fall från tredje våningen, säger Ursula Edström.

Många struntar i hastighetsskylten

I dag kör mer än var tredje bilist för fort utanför grundskolor.

Hela 35 procent har kört fortare än 30 kilometer i timmen utanför skolor, enligt en nationell undersökning från Riksförbundet M Sverige.

– Skolor ska vara några av de tryggaste platserna i trafiken. När mer än var tredje bilist kör fortare än 30 km/tim innebär det att många barn utsätts för onödiga risker varje skoldag, säger Jacob Sidenvall, trafiksäkerhetsexpert Riksförbundet M Sverige.

ANDRA LÄSER: Putin sätter deadline – har ett år på sig

”Måste respekteras”

Undersökningen bygger på data från 7 659 fordon under morgontimmarna när barn anländer till skolan.

Risken för olyckor är extra stor när barnen återvänder till skolan. Under 2024 skadades 2 000 barn i trafiken i samband med höstterminens start, uppger Trafikverket.

Nu uppmanar M Sverige till kraftfulla insatser

– Vi vill bland annat se återkommande hastighetskontroller, fler hastighetsdämpande åtgärder och en regelbunden uppföljning av hastigheterna utanför skolor, säger Jacob Sidenvall.

Samtidigt vädjar han till bilister att respektera hastighetsgränserna.

– Hastighetsgränsen på 30 km/tim är inte satt för att underlätta trafikflödet utan för att skydda barn. Den måste respekteras.

LÄS OCKSÅ: Bekräftat: Bästa kommunen för äldre att bo i 

Foto: Polisen

Text: Redaktionen


18 aug 2026

Jätteökning för ett parti – ny mätning är här

2026 08 18

I Demoskops senaste mätning minskade gapet mellan oppositionen och regeringen  från 7,6 till 3,7 procentenheter.

– Det är en väldig skillnad psykologiskt, i alla fall för partierna, om det är runt 8 eller 4 procentenheters skillnad mellan blocken, konstaterade Demoskops opinionschef Johan Martinsson i en kommentar till SvD.

Nu ökar gapet igen.

Och det med råge.

I en ny mätning från SVT/Verian  får oppositionen (S, MP, C och V) 53,9 procent, jämfört med Tidöpartiernas (M, SD, KD och L) 43,9 procent.

Oppositionens ledning uppgår därmed till hela tio procentenheter.

Rusar i opinionen

Ett parti utmärker sig i mätningen.

Det handlar om Centerpartiet som noterar sitt högsta stöd sedan november 2021. Partiet får 8,0 procent – en ökning med 2,6 procentenheter jämfört med Verians mätning i juli.

– Centerpartiet är sommarens stora vinnare. 2,6 procentenheter är en tydlig ökning och de tar väljare från flera håll. Framför allt från Socialdemokraterna men även från Liberalerna, säger Verians opinionschef Per Söderpalm till SVT.

Han bedömer att C-ledaren Elisabeth Thand Ringqvist har lyckats hamra in budskapet att Centerpartiet är garanten för att en S-regering inte lutar för långt åt vänster.

– Budskapet om att de vill vara oppositionens borgerliga röst har kanske gått hem hos en viss typ av mittenväljare.

LÄS OCKSÅ: Natoland kraftigt manipulerat av annat land 

Hela mätningen

Här är SVT/Verians nya mätning uppdaterad 18 augusti jämfört med juni.

🔴Vänsterpartiet                    7,7         -1,0
🔴Socialdemokraterna     30,5         -1,1
🟢Miljöpartiet                          7,7         -0,1
🟢Centern                                  8,0         +2,6
🔵Liberalerna                           1,9          -0,1
🔵Moderaterna                     17,3        +0,2
🔵Kristdemokraterna           6,2        +0,2
🔵Sverigedemokraterna   18,5        -0,4
 
🔴🟢 S+V+MP+C                  53,9      
🔵🔵 M+KD+SD+L              43,9*     
 
*Liberalerna ligger under riksdagsspärren i denna mätning.
 

Foto: 

Text: Redaktionen