Putin ställer in för första gången på 17 år

2022 12 13

Diktatorns återkommande och uppmärksammade nyårskonferens ställs oförklarligt in.

Varje år i december inför nyår håller Rysslands diktator Vladimir Putin en lång presskonferens, ofta flera timmar, inför hårt kontrollerad media i landet.

Det har han gjort ända sedan 2001, med undantag för premiärministeråren 2008-2011 samt 2005.

Men inte i år. Det här året ställs den in, rapporterar bland annat Sky News och BBC.

Och Kreml vägrar svara på varför.

– När det gäller den årliga presskonferensen, ja, det kommer inte bli någon före nyår, men vi förväntar oss att presidenten fortfarande kommer att hitta en möjlighet att prata med reportrar, som han gör regelbundet, inklusive under sina utlandsbesök, säger Kremls talesperson Dmitrij Peskov.

Jämförs med cirkus

Nyårskonferensen är ett uppstyrt spektakel där Putin får möjlighet att putsa på sin image på bästa möjliga sändningstid. Förra året pågick den i fyra timmar.

Enligt New York Times beskrivs tillställningen som en “delvis koreograferad show av öppenhet” och jämförs med en cirkus.

Hundratals reportrar närvarar. Även utländska journalister brukar delta, men på villkoret att de först redogör för vilka frågor de tänker ställa.

Spekulationer tar fart

När Kreml inte kan svara på varför årets presskonferens ställs in har spekulationerna satt fart, inte minst på grund av att den ryska ledaren vid flera tillfällen oförklarligt försvunnit från offentligheten under långa perioder.

Flera experter har teorier om vad det beror på.

New York Times reporter Neil MacFarquhar tror att de inställda planerna handlar om risken att Putin kan få generande frågor om kriget, då det ryska missnöjet med konflikten börjat vädras allt mer.

"Psykologisk ovilja"

Enligt Tatiana Tanovaja, politisk analytiker, kan skälet dock vara så enkelt som att diktatorn tycker att det är slöseri med tid.

– Jag tror inte Putin har något att säga, särskilt inte som han har sagt så mycket nyligen. Det är mer troligt att han har en psykologisk ovilja att “förklara sig ” än att svara på tråkiga och rutinmässiga frågor, att slösa tid på förberedelser, spela rollen som den snälla pappan och så vidare, säger hon till The Guardian.

Hon tillägger:

– För den utländska publiken kan han säga allt han anser nödvändigt, han kommer att hitta ett tillfälle. När det gäller den inhemska publiken ser han inte poängen. Låt hans underordnade hantera det.

Ställt in flera evenemang

Decembertalet är inte den första tillställning som diktatorn ställt in under året.

I juni sköt Kreml även upp det årliga så kallade "maratonsamtalet" med allmänheten som sänds i nationell tv, men satte inget nytt datum för det.

Enligt den ryska konstitutionen är presidenten skyldig att hålla ett tal till nationen i slutet av året. En fråga som Peskov nu säger att Kreml ser över, enligt BBC.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


Jättesmäll i Sverige – hundratusentals jobb i fara

2025 12 25

Elprisklyftorna fortsätter att öka.

Under årets första elva månader har de genomsnittliga spottpriserna i södra Sverige varit fyra gånger så höga som i norra delen av landet, rapporterar SVT. 

I det sydligaste elområdet E4 ligger snittspotpriset på 67,43 öre per kilowattimme. Det kan jämföras med 17,25 respektive 17,02 öre per kilowattimme i de norra elområdena E1 och E2.

Prisskillnaderna har ökat kraftigt under 2025.

– De senaste åren har vi haft ungefär dubbelt så höga priser i södra Sverige som i norra och det är det vi ser framför oss också. Men i år ser det ut att bli ännu större skillnader, säger Christian Holtz, elmarknadsanalytikern vid analysfirman Merlin & Metis, till tv-kanalen.

Larmet: Hundratusentals jobb i fara

Johan Eklund, vd för Sydsvenska handelskammaren, varnar för att de höga elpriserna kan få ödesdigra konsekvenser för företag i södra Sverige.

I ett värsta scenario kan hundratusentals jobb gå förlorade, varnar Eklund.

– Om vi inte löser situationen så kommer vi att tappa, i värsta fall, 200 000 sysselsättningstillfällen i elprisområde 3 och 4 på grund av höga och volatila elpriser, säger han till SVT.

"Väldigt skadligt"

Redan i dag syns konsekvenserna av de stora elprisskillnaderna. Många företag i södra Sverige väljer att flytta investeringar norrut, där elpriserna är lägre.

– Det är effekter av att man flyttar produktion och anställning över gränserna för att utnyttja prisskillnaderna. Det är väldigt skadligt och innebär samhällsekonomiska förluster, har Johan Eklund berättat för Affärsvärlden.  

Roger Bergström, vd på pappersbruket Hylte Papers, påpekar att en stor del av Sveriges industri finns i de södra elområdena SE3 och SE4. Dessutom slår de höga elpriserna också mot svenska företag på den internationella marknaden, enligt Bergström. 

– Elpriset slår hårt mot hela industrin. Både mot de som är små, och de som är stora, har han sagt till Affärsvärlden.

LÄS MER: Här är tre skatteförändringar som sker 2026

FAKTA: Elprisskillnaderna i Sverige

- Sverige består av fyra elområden:

  • Elområde Luleå SE 1
  • Elområde Sundsvall SE 2
  • Elområde Stockholm SE 3
  • Elområde Malmö SE 4

- Syftet med indelningen i olika elområden är att tydliggöra var i Sverige det finns behov av att förstärka elnätet och var det finns behov av ökad elproduktion.

- Elkunder i södra Sverige får tidvis betala ett högre pris jämfört med elkunder i norra Sverige. Orsaken till prisskillnaderna är att det normalt sett finns mer och billigare el att tillgå i norra Sverige. Hur mycket och hur ofta priserna kommer att skilja mellan norr och söder är svårt att förutsäga

Källa: Energimarknadsinspektionen

LÄS OCKSÅ: Clas Ohlson slår rekord – dyraste enskilda produkten någonsin 

Foto: Arniii

Text: Redaktionen


Tung dag för Zelenskyj – besked på julafton

2025 12 25

Zelenskyj riskerar en stor personlig förlust.

En ny ukrainsk opinionsundersökning visar att president Volodymyr Zelenskyj sannolikt skulle förlora presidentvalet om det hölls i dag.

Detta trots ett jämnt utgångsläge i den första valomgången, rapporterar Kyiv Independent.

Jämnt läge

Mätningen, som publicerats idag, julafton, har genomförts av det ukrainska opinionsinstitutet SOCIS och omfattar deltagare från hela landet.

Mätningen visar att Zelenskyj skulle få cirka 22 procent av rösterna i en första valomgång.

Den tidigare överbefälhavaren Valerii Zaluzjnyj ligger strax bakom med 21 procent.

Undersökningen bygger på personliga intervjuer och är utformad för att spegla olika regioner och grupper av befolkningen.

Samtidigt uppger drygt 24 procent av de tillfrågade att de ännu inte bestämt sig.

– Det finns en tydlig osäkerhet bland väljarna kring framtida ledarskap, konstaterar SOCIS i sin analys.

LÄS MER: Ukrainska stridsflyg har genomfört attack

Tydlig förlust

När de svarande fick ta ställning till en hypotetisk andra valomgång mellan Zelenskyj och Zaluzjnyj blev resultatet betydligt mer entydigt.

Enligt mätningen skulle Zaluzjnyj vinna med 64 procent av rösterna, medan Zelenskyj stannar på 36 procent.

Resultatet pekar på att Zelenskyj, trots sin roll som krigspresident, har ett svagare stöd i ett direkt möte med den tidigare militärledaren.

– Zaluzjnyj uppfattas av många som ett alternativt ledarskap i krigstid, uppger SOCIS i sin sammanfattning av mätningen.

Undersökningen visar även att Zelenskyj skulle förlora mot andra profiler med militär bakgrund.

I ett scenario där underrättelsechefen Kyrylo Budanov ställs mot Zelenskyj vinner Budanov med 56 procent mot 44.

Inget val under krig

Trots siffrorna är ett presidentval i nuläget inte möjligt.

Ukrainas lag förbjuder val under rådande krigstillstånd, och miljontals ukrainare befinner sig dessutom utomlands eller är internflyktingar.

Presidenten har tidigare sagt att val endast kan hållas om säkerheten kan garanteras.

– Vi kan inte hålla val när människor strider vid fronten eller lever under ständig beskjutning, sade han vid ett tidigare tillfälle.

LÄS MER: Ukraina varnas – ”Det är en trojansk häst”

Foto: President of Ukraine Office

Text: Redaktionen