NY MÄTNING: Stora förändringar för flera partier

2022 12 04

Socialdemokraterna ökar nu mycket kraftigt jämfört med valresultatet.

Det framgår av Novus nya mätning för december månad som presenteras i dag.

Magdalena Andersson poppis

Magdalena Anderssons (S) parti klättrar upp till hela 34,2 procent och är därmed 14,5 procentenheter större än näst största partiet som är Moderaterna.

Enligt Novus är Magdalena Anderssons höga popularitet en del av förklaringen.

– Ulf Kristersson som nu borde ha pluspoäng för statsministerposten ligger inte i närheten av förtroendet som väljarna har för Magdalena Andersson, säger Novus vd Torbjörn Sjöström till SVT.

SD går sämst av alla

Samtidigt ökar Moderaterna jämfört med valresultatet.

Det är istället de andra tre högerpartierna som faller rejält i mätningen.

Sämst går det för Sverigedemokraterna som tappar med 1,6 procentenheter.

Även Kristdemokraterna och Liberalerna faller och Liberalerna ligger nu återigen under spärren.

Ebba Buschs (KD) parti ligger också betänkligt nära 4-procentspärren.

Även för Centern innebär mätningen ett dystert besked och partiet fortsätter nedåt i opinionen.

Valkvällen

På den rödgröna sidan ökar Vänsterpartiet samtidigt som Miljöpartiet faller.

Sammantaget skulle det bli en brakseger för Magdalena Anderssons (S) regeringsalternativ bestående av S-V-MP-C om det vore val i dag.

På valkvällen fick de rödgröna 48,9 procent mot M-KD-SD-L som fick 49,6. Men i Novus nya mätning får de rödgröna hela 51,8.

Här är Novus nya mätning för december jämfört med valresultatet:

🔴Vänsterpartiet                    7,5         +0,7
🔴Socialdemokraterna     34,2         +3,9
🟢Miljöpartiet                          4,0         -1,1
🟢Centern                                  6,1         -0,6
🔵Liberalerna                           3,6          -1,0
🔵Moderaterna                     19,7        +0,6
🔵Kristdemokraterna           4,5        -0,8
🔵Sverigedemokraterna   18,9        -1,6
 
🔴🟢 S+V+MP+C                  51,8        +2,9 
🔵🔵 M+KD+SD+L              46,7        -2,8
 

Skiljer hela 33 mandat

Sammantaget leder nu den rödgröna oppositionen med hela 33 mandat över det styrande regeringsunderlaget sett till den nya mätningen. Det kan jämföras med valresultatet som gav 176 mandat till M-KD-L-SD jämfört med 173 för de rödgröna.

🔴🟢 S+V+MP+C = 126 + 28 + 15 + 22 = 191
🔴🟢 S+V+MP  = 126 + 28 + 15 = 169
🔵🔵 M+KD+SD+L  = 72 + 17 + 69 + 0 = 158
 
ANALYS

M-KD-L-SD-styret misslyckades rejält med sin nya budget sett ur opinionsperspektiv.

Istället för att få beröm för att man satsade nästan 7 miljarder på sänkt bränsleskatt uppstod en debatt om att man inte uppfyllde sina vallöften.

SD och KD lovade kraftiga sänka bränslepriser på 10 respektive 9 kronor för dieseln men det blev bara 40 öre i budgeten.

Paradfrågorna borta

M:s och SD:s stora paradfrågor i valet – minskad migration och hårdare tag mot brottsligheten – har dessutom lyst med sin frånvaro till stor del sedan valet.

Parallellt med detta för Magdalena Andersson och S en skicklig oppositionspolitik vilket bidrar till regeringens tuffa start på mandatperioden.

◾Senast ett parti som funnits i riksdagen minst två mandatperioder i rad föll ur riksdagen var för 81 år sedan då Socialistiska Partiet föll ur andrakammaren 1940 då partiet fick 0,7 jämfört med 4,4 i valet 1936. KD låg under spärren nästan hela mandatperioden 2014-2018 men kom ändå över 4% på valdagen. Med denna bakgrund ingår även partier som eventuellt får under 4 procent i procentsummeringen. Men i eventuella mandatsummeringar ingår de inte.
Text: Redaktionen

19 dec 2025

Norwegian sätter in direktflyg – ingen konkurrent vill flyga dit

2025 12 20

Norwegian satsar på en ny direktlinje under 2026.

Flygbolaget kommer i juni 2026 inviga den nya linjen som kommer trafikeras två gånger i veckan.

– Den 27 juni 2026 inviger Norwegian sin första direktlinje mellan Köpenhamn och Tbilisi, uppger Norwegian.

– Det är första gången Georgiens huvudstad får direktflyg från Norden – ett steg som väntas underlätta resandet för både turister och affärsresenärer.

Välkomnas av Georgien

Beskedet välkomnas i Georgien som tror att den nya direktlinjen kommer bli värdefull för båda länderna.

– Den här nya rutten representerar ett viktigt steg i att stärka Georgiens förbindelser med norra Europa och skapa fler möjligheter till kulturutbyte, växande turism och affärssamarbeten, säger chefen för Georgiens nationella turistorganisation, Maia Omiadze, i ett uttalande.

Restiden halveras

I dagsläget kräver resor från Skandinavien till Georgiens huvudstad minst ett byte och restiden blir därav oftast uppemot elva timmar.

Med den nya linjen kortas tiden ner ordentligt, då flyget endast kommer ta omkring 4,5 timmar.

– Vi ser fram emot att välkomna fler turister från Danmark och södra Sverige för att upptäcka Georgiens mångsidiga upplevelser, rika historia och varma gästfrihet – där tiden står stilla, säger Maia Omiadze.

LÄS OCKSÅ: BEKRÄFTAT: Här är årets smartaste bilköp

Georgien

Georgien ligger på gränsen mellan Europa och Asien.

Landet har en kuststräcka vid Svarta havet men sträcker sig också högt upp i Kaukasusbergen.

Sidenvägen passerar landet och regionen har därför varit en mötesplats för världens civilisationer under historien.

Gränsar mot Ryssland

I norr gränsar Georgien till Ryssland.

Söder om landet ligger Armenien och Turkiet och Azerbajdzjan ligger österut.

– Georgien har identifierat de skandinaviska länderna som en av de viktigaste marknaderna i processen att utveckla flyg- och turismsektorerna, uppger Norwegian.

– Norwegians direktlinje möjliggör både affärs- och fritidsresor från Nordeuropa, vilket kommer att bredda Georgiens synlighet i en region där direkt tillgång fram till nu har varit begränsad.

LÄS OCKSÅ: Helt unik fabrik ska byggas i Sverige – ska stå färdig 2028

Foto: Norwegian

Text: Redaktionen


25sep2025

Svenskt dryckesbolag i konkurs

2025 12 19

Dryckesbolaget DUG Foodtech tackar för sig.

Dryckesbolaget DUG Foodtech – som bland annat säljer potatisbaserad dryck i dagligvaruhandeln – tvingas tacka för sig.

Så sent som i början av december hotades bolagets aktie med avnotering från börsen.

Sedan dess har situationen försämrats ytterligare – och DUG Foodtech går nu i konkurs.

Stora problem

Bolaget har omkring 4 500 aktieägare på Avanza och drygt tusen på Nordnet.

Börsoperatören Nasdaq har bedömt att bolaget, i olika avseenden och vid flera tillfällen, har begått överträdelser av regelverket.

Redan igår släppte bolaget ett pressmeddelande om akut likviditetsbrist och att de sökte finansiering för att fortsätta bedriva sin verksamhet.

Men bara en dag efter det kommer besked om att det blir konkurs.

Går i konkurs

DUG Foodtech nöjer sig med ett enkelt besked om konkursen.

– Styrelsen i DUG Foodtech AB har idag beslutat att ansöka om att försätta DUG Foodtech AB i konkurs. Konkursansökan kommer att lämnas in vid Lunds tingsrätt, framhåller bolaget via sin webbsida.

– Orsaken till beslutet att ansöka om konkurs är att DUG inte har lyckats säkra tillräcklig finansiering för att kunna upprätthålla verksamheten.

Läs mer: Slopa inkomstskatt för denna grupp – KD ger besked

Senaste siffrorna

Den senaste statistiken från affärs- och kreditinformationsföretaget UC visar att antalet företagskonkurser minskade med 8 procent under november månad jämfört med samma period föregående år.

UC noterar bland annat en ökning av konkurser inom detaljhandel om 22 procent.

Hög nivå

UC:s analytiker Amanda Aldestam kommenterar.

– Trots minskningen av konkurser i november ligger årets nivåer för januari–november kvar på samma höga nivåer som under motsvarande period 2024, säger hon.

Läs mer: BEKRÄFTAT: Här är årets smartaste bilköp

Foto: M. Stern

Text: Redaktionen