JUST NU: 70 sjuka – hotell tvingas stänga

2022 11 30

Ett 70-tal personer har hittills blivit magsjuka efter ett hotellbesök och siffran kan komma att stiga.

Det handlar om hotellet Villa Baro i Åtvidaberg.

– De måste stänga eftersom så många insjuknat. Hittills känner jag till ungefär 70 fall. Vad insjuknandet beror på vill jag inte spekulera i, säger kommunens bygg- och miljöchef, Johan Älvedal till SVT.

Orsaken till magsjuke-utbrottet är ännu oklart. Flera har blivit sjuka som inte heller har ätit i hotellets restaurang.

Kommunen har fått stänga ned hotellet och kan öppna först när man hittat orsaken till smittan.

Personal och gäster drabbade

Det var först en privatperson som hörde av sig eftersom denne inte mått bra efter att ha besökt hotellet helgen 14-20 november.

Flera av besökarna har diarré och kräkningar. Även flera personer i personalstyrkan ska ha drabbats.

– Jag kan inte svara på när de kan öppna igen. Vi måste invänta provsvaren och det har Villa Baro hand om, säger Älvedal.

Ebba Adelswärd är hotellets platschef och hon säger att hon inte tror inte att smittan går att härleda till maten som hotellet serverar eftersom flera av de drabbade inte ätit något utan bara besökt lokalerna.

Till SVT Nyheter Öst skriver hon att hon inte vill spekulera i vad magsjukan beror på, utan vill invänta svar på proverna som lämnats in. Utöver det vill hon inte ge några kommenterar, rapporterar SVT.

Infektion i mag- eller tarmsystemet

Magsjuka brukar det kallas när man har fått en infektion i mag- eller tarmsystemet. Infektionen kan ha orsakats av virus, bakterier eller parasiter.

Magsjuka är ett slags samlingsnamn för dessa olika infektioner. I motsats till magsjuka finns vinterkräksjuka, som är en mer specifik infektion som är orsakat av ett virus som kallas för calicivirus.

– Symtomen vid vinterkräksjuka brukar komma snabbt och vara intensiva, förklarar Ola Gavelin, specialistläkare inom allmänmedicin, till Min Doktor.

Diarré, illamående och kräkningar

Vanliga symtom på magsjuka är diarré, illamående och kräkningar.

Man kan få magont och ibland även feber. Inkubationstiden varierar beroende på vad som ligger bakom besvären, men oftast blir man sjuk inom några dagar, skriver Kry.

Kry betonar också att virus som orsakar exempelvis influensa eller covid-19 också kan ge illamående och diarré, även om andra symtom ofta brukar vara mer framträdande.

Vikten betonas av att nu hitta orsaken till smittan innan man sedan kan öppna hotellet på nytt igen, rapporterar SVT.

Foto: T. Barbhuiya resp. M.Björk

Text: Redaktionen


JUST NU: Putins hemliga krets avslöjad – mitt i Moskva

2025 11 16

Putins hemliga krets finns samlad på en plats i Moskva.

Putinregimen är extremt noggrann med säkerheten kring den politiska elit som omger Vladimir Putin.

Men nu avslöjas var denna elit bor – i en hemlig och hårt övervakad ”elitby” mitt i Moskva.

Hemlig by mitt i Moskva

Oberoende ryska medier har avslöjat en hemlig ”elitby” som övervakas av den ryska federala skyddstjänsten FSO, rapporterar Iltalehti.

Byn ligger mitt i Moskva, i Vorobyvye Gory-regionen, och övervakas av den ryska federala skyddstjänsten FSO.

I området bor Vladimir Putins innersta krets, och byn har varit stängd för utomstående i årtionden, rapporterar tidningen, som hänvisar till en granskning från det oberoende mediet Projekt.

Det är Vladimir Putin själv som beslutar vem som får bo i området. Bara Putins egna förtrogna kan komma ifråga.

Bland de boende i området finns bland annat säkerhetsrådets sekreterare Sergej Sjojgu, befälhavaren för de väpnade styrkorna Valerij Gerasimov och flera oligarker nära Putin, enligt tidningen.

LÄS OCKSÅ: Putinallierad halverar sitt stöd - tung smäll för Ryssland

Samlar Putins elit

Bostadsområdet beskrivs som ett ”datjparadis”. ”Datja” är ett ryskt begrepp som syftar på sommarbostäder, alltifrån enklare stugor till lyxiga villor.

– Datjorna byggdes på 1950-talet för medlemmar av centralkommittén i Sovjetunionens kommunistiska parti, rapporterar tidningen.

Villorna hyrs i hemlighet ut av FSO till utvalda personer.

Hyran sägs uppgå till motsvarande drygt 33 000 euro i månaden.

Bland de boende i området finns också oligarker som Roman Abramovitj, Gennadij Timtjenko, Dmitrij Mazepin och Ruslan Baisarov, enligt tidningen. Även Kazakstans tidigare president Nursultan Nazarbajev har en villa i den hemliga elitbyn.

Putin gömmer sig i skogen

Huruvida Putin själv brukar uppehålla sig i det hemliga området framgår inte.

Det har tidigare rapporterats att Putin har blivit allt mer paranoid på senare år och att han av säkerhetsskäl har börjat undvika vissa lyxresidens som han tidigare har använt.

De senaste rapporterna gör gällande att Putin uppehåller sig i Valdaj-skogen mellan Moskva och Sankt Petersburg, omgiven av 14 luftvärnssystem, vilket MarcusOscarsson.se tidigare har rapporterat om.

LÄS OCKSÅ: Himlen lyser upp - Ryssland attackerat

Foto: President of Russia Office resp Cattu

Text: Redaktionen


16 november 2025

JUST NU: Åkesson till angrepp – ”De får ge sig”

2025 11 16

Jimmie Åkesson (SD) går till angrepp.

Den senaste tiden har Tidöpartierna framstått som mer splittrade än vanligt.

Nu går Sverigedemokraternas partiledare Jimmie Åkesson till angrepp mot ett annat Tidöparti – och menar att de ”får ge sig”.

Går till angrepp

Åkesson vill att SD-företrädare ska undvika alltför spetsiga utspel i valrörelsen 2026, rapporterar DN.

Trots det går Åkesson nu själv till angrepp – mot Liberalerna, som ingår i Tidösamarbetet tillsammans med SD.

Liberalerna säger nej till att sitta med i eller stödja en regering där SD ingår, och har bland annat framfört argumentet att SD ”inte kan bete sig”, bland annat med hänvisning till TV4:s avslöjande om SD:s så kallade trollfabrik.

Jimmie Åkesson totalsågar det argumentet.

– Om vi hade betett oss som Liberalerna kanske vi också hade haft två procent i opinionsmätningarna snarare än 20 procent. Jag vet inte om det är så mycket mer eftersträvansvärt, säger Jimmie Åkesson till tidningen.

Samtidigt menar han att L ”får ge sig”.

LÄS OCKSÅ: Saab får jätteorder

”De får ge sig”

Åkesson är inte orolig för att Tidösamarbetet håller på att krackelera, trots motstridiga ultimatum från hans eget parti och L.

SD kräver att få sitta med i regeringen.

Och L kommer att få ge sig, menar SD-ledaren.

– Om de kommer in i riksdagen och får fyra procent och vi fortsatt är det största partiet i regeringsunderlaget, då är det rimliga är att de får ge sig, säger Jimmie Åkesson till tidningen.

Oenigheten inom Tidösamarbetet har också förstärkts av att Ebba Busch (KD) nyligen gav uttryck för att hon var öppen för ett visst samarbete över blockgränsen med S.

Kristersson inte orolig

SD har gett beskedet att man efter valet 2026 antingen kommer att sitta med i en regering, eller gå i opposition. Att fortsätta som stödparti utan egna ministerposter är alltså inte aktuellt.

Men Liberalerna säger alltså nej till att sitta med i eller stödja en regering där SD ingår.

– Vi har en regering som fungerar och ett Tidöavtal som fungerar just för att det är de borgerliga partierna som sitter i regering och ett gott samarbete med Sverigedemokraterna, har Simona Mohamsson (L) sagt, enligt SVT.

Statsminister Ulf Kristersson (M) har dock sagt att han inte är oroad.

– Vi kommer att få ihop det även efter nästa val, har Kristersson sagt, enligt kanalen.

LÄS OCKSÅ: UPPMANINGEN: Så mycket kontanter måste du ha hemma

Foto: Magnus Liljegren Regeringskansliet

Text: Redaktionen