100 hatiska och rasistiska kommentarer

2021 06 04

Renägaren Evelina Solsten ville berätta om sin kärlek till renar men möttes av nära 100 otäcka, hatiska och rasistiska kommentarer.

– Jag blev chockad och också lite rädd, säger hon till SVT.

Hon brukar lägga ut bilder om samernas liv i sociala medier och denna gång ville hon förklara och bemöta en fördom om renskötarna.

–Att man själva styr renarna till vägen för att de ska bli påkörda så att man ska få bidrag och pengar, säger hon. I inslaget säger hon att renägare tycker om sina renar och aldrig skulle göra en sådan sak mot dem. Men hon möttes av otäckt hat.

Skjutits i halsen

– Nära 100 kommentarer var hatkommentarer. Vi vet ju att rasismen fanns förut och man tänker att det borde ha blivit bättre, säger hon till SVT.

Efter Girjasdomen, som gav Girjas sameby ensamrätt till jakt och fiske i sitt område, ökade hatet med hot och trakasserier. Dessutom har flera fall av misshandel och dödsfall av renar inträffat.

– En av renarna hade skjutits i halsen så att den inte dött på en gång, den hade plågats länge. Det låg kadaver i blå plastsäckar. Exakt likadana som vi hittade de döda renarna i för fem år sedan. De var slängda i dikesrenen efter vägen i Nilivaara så att vi alla skulle se, sa Sara Skum, Girjas, till DN.

ANALYS

Hatet mot samerna är förfärligt och samhället måste agera kraftfullt för att motverka detta. Det är även viktigt att alla höjer sin säkerhet i sociala medier och man får inte låta sig luras av en liten högljudd skara som vill framstå som många fler än de är i kommentarsfälten.

Men hatet mot samer är tyvärr på uppgång och det är viktigt att hela Sverige ger sitt stöd och att samhället agerar mot trakasserierna.

[yop_poll id="160"]

UPPGIFTER: Flera ryska stridsflyg förstörda i stor attack

2025 06 27

Flera ryska stridsflygplan uppges ha förstörts eller skadats i en stor attack.

Ukraina har utfört en stor attack i Volgograd oblast i Ryssland, uppger den ukrainska generalstaben.

Attacken riktade sig mot flygfältet Marinovka.

Flera ryska stridsflygplan uppges ha attackerats med hjälp av drönare.

Flera plan förstörda eller skadade

I attacken träffades fyra ryska stridsflygplan av modellen SU-34, rapporterar Kyiv Independent.

Attacken ska ha ägt rum natten till fredag, uppger tidningen på fredagskvällen.

Operationen utfördes av specialstyrkor och den ukrainska underrättelsetjänsten SBU i samarbete med andra militära enheter, enligt generalstaben.

Enligt de ukrainska källorna ska två av de ryska stridsflygplanen ha totalförstörts. Ytterligare två uppges ha skadats.

Attackerna orsakade också en brand på flygfältet, och bland annat har en anläggning där planen servas och repareras börjat brinna.

Svarar Ryssland – med fler attacker

Ukraina har på senare tid ökat sina drönarattacker mot ryskt territorium, uppger tidningen.

Detta till följd av att Ryssland i sin tur utför allt fler attacker mot Ukraina.

I de ryska attackerna har många ukrainska civila dödats eller skadats.

På fredagen har det rapporterats om en rysk robotattack mot Dnipropetrovsk Oblast, där 5 personer uppges ha förlorat livet och ytterligare 25 personer skadades.

Som svar utför Ukraina attacker på ryskt territorium.

Nyligen utförde Ukraina en mycket stor attack mot ryska flygbaser inne i Ryssland, där ett stort antal ryska stridsflygplan slogs ut. Enligt ukrainska uppgifter var det ett 40-tal ryska plan som förstördes i den uppseendeväckande attacken.

Men Ukraina utför alltså även mindre attacker inne i Ryssland.

– Den senaste tidens ökning av drönarattacker syftar till att störa flygplatsverksamheten, överbelasta luftförsvaret och öka trycket mot den ryska befolkningen, rapporterar tidningen.

Foto: Oleg V. Belyakov AirTeamImages

Text: Redaktionen


Glädjebesked för JD Vance

2025 06 28

Nu kommer ett glädjebesked för USA:s vicepresident JD Vance.

Under sitt första halvår som USA:s vicepresident har JD Vance snabbt blivit ett känt ansikte i hela världen.

Vance har inte hamnat i skuggan av Trump, utan har själv väckt stort uppseende med sina utspel, inte minst i utrikespolitiken.

Nu kommer uppgifter som talar för att JD Vance kan få en ännu viktigare roll i framtiden.

Favorit – med stor marginal

JD Vance är med god marginal den mest populära kandidaten till att bli republikansk presidentkandidat i valet 2028, rapporterar Newsweek.

En undersökning från Emerson College Polling, bland republikaner som sannolikt kommer att rösta i ett republikanskt primärval, visar en stark ledning för JD Vance bland potentiella republikanska presidentkandidater.

Hela 46 procent av deltagarna uppger att JD Vance är den republikanska kandidat de föredrar inför presidentvalet 2028.

Tvåa kom utrikesminister Marco Rubio, som dock bara fick 12 procent av rösterna.

På tredje plats hamnade Floridas guvernör Ron DeSantis, som fick 9 procent av rösterna.

Men JD Vance tycks alltså vara republikanernas solklara favorit till att ta över efter Donald Trump.

Förknippas med Trump

Andra kandidater som nämndes var Robert F. Kennedy Jr. (5 procent), Kristi Noem som är chef för Homeland Security (2 procent) och South Carolinas tidigare guvernör Nikki Haley (2 procent).

Det är emellertid tydligt att ett tungt favoritskap vilar på JD Vance.

Vance har ännu inte uttryckt något intresse för att kandidera i valet 2028, men förväntas heller inte göra det än på länge eftersom det fortfarande är flera år kvar till valet.

Mark Shanahan, expert på amerikansk politik vid University of Surrey i Storbritannien, säger att siffrorna knappast är överraskande.

Han understryker samtidigt att det är långt kvar till valet.

JD Vance är starkt förknippad med Trumps administration. Det krävs därför att stödet för den bibehålls under mandatperioden för att Vance popularitet ska förbli intakt.

– Hans öde är dock knutet till framgången för Trumps andra mandatperiod, och om det inte lyckas kommer JD:s stjärna att dala, säger Mark Shanahan till tidningen.

Foto: Gage Skidmore

Text: Redaktionen