JUST NU: Öppnar historisk dörr för Ukraina

2022 11 29

Nato ser mycket ljust på att släppa in Ukraina som medlem i militäralliansen.

Det antydde Natos generalsekreterare Jens Stoltenberg på en pressträff i Bukarest, Rumänien, inför ett möte med alliansens utrikesministrar.

– Jag förväntar mig att utrikesministermötet kommer upprepa att Natos dörr står öppen, svarar han på en fråga om Ukrainas möjligheter att gå med i Nato.

"Begäran är helt akut"

Jens Stoltenberg tillade även att han kommer att kräva av sina medlemsländer att mycket mer måste göras för Ukraina. I synnerhet när det gäller att förse landet med luftförsvarssystem och ammunition.

Någonting som också är Ukrainas enda chans att vinna kriget, enligt dess egen utrikesminister Dmytro Kuleba.

– Förra gången jag deltog vid ett ministermöte med Nato tog jag med mig tre ord: vapen, vapen och vapen, säger ministern till Politico.

– Den här gången, även om den begäran är helt akut, kommer jag att specificera genom att säga att vi behöver luftförsvar, stridsvagnar och löpande produktionsband.

Ryssland gick i taket: "Tredje världskrig"

Det var i slutet av september som Ukraina officiellt gick ut med att man, likt Sverige och Finland, ansöker om medlemskap i militäralliansen.

– Vi tar det avgörande steget att underteckna Ukrainas ansökan om snabb anslutning till Nato, uttryckte president Volodymyr Zelensky vid tillfället.

Någonting som fick Putinregimen i Ryssland att gå i taket samt varna för att det skulle eskalera till ett tredje världskrig.

– Natomedlemmarna förstår själva självmordskaraktären av ett sådant steg, framhöll Alexander Venediktov, biträdande sekreterare i Rysslands säkerhetsråd, i samband med det ukrainska beskedet enligt ryska statliga nyhetsbyrån TASS.

Sannolikt inga vapenbesked

Veckans Natomöte i Bukarest äger rum under tisdagen och onsdagen. Sannolikt kommer dock inte Ukrainas medlemsansökan att diskuteras, skriver nyhetsbyrån Reuters.

Snarare kommer alliansen att försöka fatta beslut om vilka icke-militära insatser man kan implementera i landet, som exempelvis läkemedel och bränsle.

När det gäller vapen spås Nato inte heller fatta något beslut om gemensamt militärt stöd, utan den frågan ligger istället på enskilda medlemsländer.

Arkivfoto: Nato

Text: Redaktionen


Håll utkik – ryskt meddelande kan dyka upp i Sverige

2025 08 23

Ryssland har lanserat en ny propagandakampanj.

Ryssland fortsätter att försöka så split i Europa.

Nu kommer besked om att landet har lanserat en propagandakampanj.

Det innebär att ett tydligt meddelande har dykt upp i flera länder i Europa – och kan snart komma att dyka upp i Sverige också.

Ny kampanj

Ryssland har startat en propagandakampanj i Europa under parollen ”Russia is not my enemy”, alltså “Ryssland är inte min fiende”. 

Klistermärken med detta budskap har dykt upp i Rumänien, Frankrike och Italien, rapporterar Kyiv Post.

Syftet med kampanjen är att underminera medborgarnas förtroende för det egna landet, och meddelandet kan komma att dyka upp i fler länder, däribland Sverige.

“Försöker så split”

Så här lyder ett meddelande från Ukrainas nationella säkerhets- och försvarsråd:

– Ryssland har startat propagandakampanjen "Russia is not my enemy", som har nått Rumänien, menas det.

– Klistermärken med detta budskap dyker upp i städer som en del av Kremls hybridkampanj som syftar till att skapa en illusion av ett "fredligt partnerskap". Genom sådana påverkansverktyg försöker Ryssland framställa sig som en fredsmäklare, tona ned sina egna brott och så split i europeiska samhällen.

Läs mer: Tiotals miljarder till Ukraina

“Största hotet”

Säpo bedömer alltjämt att Ryssland är det största hotet mot Sverige, då landet “bedriver säkerhetshotande verksamhet med bäring på bland annat Sveriges territoriella integritet och politiska suveränitet”.

– Det svenska Natointrädet liksom uppbyggandet av det svenska totalförsvaret, har stärkt svensk säkerhet men också bidragit till att Rysslands underrättelsebehov delvis har förändrats och förstärkts, framhåller Säpo.

Flera har pekat ut

Flera europeiska länder har under 2024 pekat ut Ryssland som ansvarigt för sabotageverksamhet och incidenter såsom mordbränder och skadegörelse. 

– Under senare tid finns indikationer på att Ryssland i allt högre utsträckning använder sig av vad som kan kallas förbrukningsagenter, det vill säga personer som används för enstaka uppdrag, fortsätter Säpo.

Foto: President of Russia Office resp D. Tkocz

Text: Redaktionen


JUST NU: Swish går ut med viktig uppmaning till användare

2025 08 23

Betaltjänsten Swish riktar ett viktigt meddelande till alla användare.

I bland annat Norrköping har en trend märkts av där appar som ser ut att vara Swish används, men som i själva verket är fejk.

Dessa används i syfte att lura folk att tro att en överföring har gjorts.

Nu går Swish ut med en viktig uppmaning till alla användare.

Viktig uppmaning

Swish menar att de ser mycket allvarligt på att deras tjänst används i bedrägligt syfte.

Samtidigt passar de på att gå ut med en viktig uppmaning till alla användare för att säkerställa att allt går riktigt till när det kommer till överföringar.

– För bekräftelse på mottagen betalning för en handlare rekommenderar vi att man använder Swish företagsapp, integrerar Swish i kassan eller kontrollera bankkontot, förklarar Jenny Ragnartz vid Swish för Nyheter24.

– För en privatperson rekommenderar vi att man kontrollerar historiken direkt i Swish-appen eller kontrollerar sitt bankkonto.

Har varnat

Branschorganisationen Svensk Handel har tidigare meddelat att de har fått in rapporter om liknande saker.

Det har bland annat drabbat företagare.

Gärningspersoner har försökt köpa varor genom att uppvisa vad som av handlaren uppfattas som en genuin Swish-betalning. 

– Allt ser korrekt ut och säkerhetsdetaljen, i form av fyrverkerier när man trycker på skärmen, finns också på plats, framgår av Svensk Handels rapport.

– Först senare, oftast vid dagsavslut upptäcker handlaren att betalning aldrig inkommit.

“Naturligtvis”

Även polisen har noterat den besvärande trenden.

Jan Olsson, kriminalkommissarie på Nationellt it-brottscentrum, har sagt att de falska Swish-apparna är “absolut verklighetstrogna”.

– Vi ska naturligtvis titta i vår egen telefon om det har kommit in pengar på kontot. Det är superenkelt, har han sagt till TV4.

Arbetar intensivt

Swish arbetar kontinuerligt tillsammans med banker för att säkerställa tjänstens säkerhet.

Bedragare kommer dock konstant på nya metoder för att lura folk på pengar.

Foto: Swish

Text: Redaktionen