Oväntat ras på oljepriset

2022 11 28

Oljepriset genomgår just nu ett stort oförutsett prisras.

Anledningen är de stora protesterna mot covidrestriktioner som för närvarande pågår i Kina, rapporterar Bloomberg.

Samma land som är världens största importör av olja.

– Aktierna sjönk medan dollarn och statsobligationer steg när växande oro i Kina över covidrestriktioner fick en rysning på globala marknaderna, framhåller tidningen.

Lägsta priset på ett år

På morgonen idag kostade ett fat Nordsjöolja 81,47 dollar sett ur ett världsmarknadsperspektiv – en minskning med flera procent.

Ännu billigare är just nu USA-oljan (WT) som samtidigt kostar 74 dollar.

Inte sedan december 2021 har priset varit så lågt.

Så påverkas svenskt drivmedel

För den som hoppas att prissänkningarna på olja ska spilla över på minskade priser på drivmedel även för privatkunder får dock vänta lite till, rapporterar Aftonbladet.

Det har förvisso skett en minskning även på drivmedelspriserna under morgonen, men det rekommenderade riktpriset på 95-oktanig bensin har enbart sjunkit med 10 öre och ligger nu på 19,39 kronor per liter.

För diesel är sänkningen större och ligger nu på 24,27 kronor litern, en minskning med 25 öre, skriver tidningen.

Omfattande demonstrationer

Tusentals demonstranter i städer över hela Kina har under helgen och på måndagen demonstrerat mot de hårda covidrestriktionerna i landet.

Medan protesterna skapat stora rubriker i internationella medier är det dock tyst i statliga medier på hemmaplan.

Istället beskyller man västmedia för att sprida missnöje med Kinas covidstrategi.

– Vissa krafter i väst tenderar att bortse från de ansträngningar och prestationer som Kina har gjort för att tygla viruset, samtidigt som bristerna kartläggs för att provocera fram konfrontationer och röra upp kaos på kinesisk mark, framhålls i en opinionstext i regimvänliga Global Times.

Flyttar tillgångar

Många investerare kommer nu sannolikt att flytta sina tillgångar till säkrare hamnar som exempelvis dollarn, skriver Bloomberg.

Åtminstone till dess att världen har fått se hur Peking ska hantera den uppkomna situationen med ökad social oro och tuffa tag från den kinesiska regeringen.

Foto: E. Mclean

Text: Redaktionen


18 sep 26

Ny regel för pensionen – kan införas av S-regering

2026 09 18

Under fredagen inleds den första talmansrundan efter valet.

Magdalena Andersson (S) väntas få sonderingsuppdraget.

Om S-ledaren lyckas bilda regering kan en ny regel för pensionen införas.

Socialdemokraterna vill införa ett särskilt pensionslyft för alla som har arbetat i över 40 år.

– Arbetarepensionen ska kunna sökas före riktåldern i syfte att göra den allmänna pensionen högre den dagen man går i pension, framhåller partiet.

Högre månadspension

Det är oklart hur mycket högre pensionen kan bli för personer som får rätt till den nya arbetapensionen.

– Det ger högre månadspension för personer med långt yrkesliv samt ekonomisk trygghet vid tidigare utträde, men exakt kronobelopp är inte nämnt, uppger låneförmedlaren Lendo som har granskat förslaget.

Målet: Ska höja pensionen

Socialdemokraterna vill även höja den allmänna pensionen på bredare front.

– Vårt mål är att den allmänna pensionen ska höjas så att den motsvarar grundambitionerna för systemet och att den samlade pensionen ska i snitt motsvara 70 procent av slutlönen, uppger partiet.

Krav på nästa regering

Intresseorganisationen SPF Seniorerna kräver att nästa regering vidtar åtgärder för att höja pensionerna. Organisationen hänvisar till att många äldre upplever ekonomiska svårigheter när kostnaderna för mat, boende och annat stiger.

– Så ska det inte vara. Därför måste pensionsavgiften höjas och komma både dagens och framtidens pensionärer till del, framhåller SPF i ett uttalande.

LÄS MER: S lovar satsning för 500 000 svenskar – ”det första vi ska göra” 

Gas i pensionssystemet införs

Tidöregeringen har tidigare fattat beslut om att införa en så kallad gas i pensionssystemet.

Det innebär att överskottet i pensionssystemet ska delas ut till alla som har rätt till pension. Pengar som finns över i systemet ska betalas ut till alla som jobbar och har jobbat.

Det nya systemet börjar gälla från och med 2027. Hur mycket pengar som betalas ut beror på hur mycket personen har jobbat och hur stort överskottet är.

– Beloppet läggs till den intjänade pensionen och syns i det orange kuvertet, men särredovisas inte. De pensioner som berörs är inkomstpension och tilläggspension, uppger Pensionsmyndigheten.

ANDRA LÄSER: BEKRÄFTAT: Så mycket tjänar svenskarna 

Foto: Mathias Hansson Socialdemokraterna

Text: Redaktionen


17 sep 2026

Blankt nej – nytt besked i regeringsfrågan

2026 09 18

Oppositionen har vunnit valet.

Nu ska de rödgröna partierna försöka enas om ett regeringsunderlag.

Tidigare under dagen öppnade Centerpartiet för en ren S-regering med stöd av MP, C och V.

– Varken V och C är intresserade av att MP får fördelen att sitta i regeringen, sade en C-källa till Aftonbladet.

Blankt nej

Nu svarar Vänsterpartiet.

V säger blankt nej till förslaget, rapporterar Aftonbladet.

Alla regeringsalternativ där V inte ingår ses som uteslutna, uppger tidningen med hänvisning till källor inom Vänsterpartiet.

”Alla ska med!”

Vänsterpartiets vice partiledare Ida Gabrielsson dömer också ut förslaget om en ren S-regering.

– Klart att alla fyra partier bör ta ansvar i regeringen, för stabiliteten, så att våra överenskommelser och budgetar kan genomföras. Nu testar C att säga nej till ännu ett parti, skriver hon på X och fortsätter:

– Tror ärligt talat det är bättre att inse att man måste börja säga ja istället! Alla ska med!

Samtal inleds i morgon

Talmannen Andreas Norlén kommer att inleda samtal med alla partiledare under fredagen. Detta efter att statsminister Ulf Kristersson (M) meddelat sin avgång under dagen.

– Talmannen har i dag tagit emot begäran om entledigande från statsminister Ulf Kristersson (M). Mot bakgrund av detta inleder talmannen uppdraget att ta fram förslag till ny statsminister, framhåller riksdagen i ett uttalande.

LÄS OCKSÅ: Butikskedja delar ut 56 miljoner till anställda efter jättesuccén 

Ebba Busch: Vi står redo

Om förhandlingarna mellan de rödgröna partierna skulle kollapsa är högersidan redo att ta över ledartröjan, uppger KD-ledaren Ebba Busch.

– Det blågula laget har i fyra år visat att vi både kan enas och genomföra för Sverige nödvändiga reformer, politik och budget. Vi kan också konstatera att valresultatet gett Sverige en majoritet för en borgerlig ekonomisk politik framåt, det står vi redo att söka möjligheter kring framåt, skriver hon på X.

LÄS MER: Arbetslösheten minskar i Sverige – en grupp sticker ut 

Foto: Magnus Liljegren Regeringskansliet

Text: Redaktionen