SVERIGE: Vill ha skärpta krav på medborgarskap

2022 11 27

Migrationsministern förtydligar vad som krävs för att få stanna i Sverige.

Regeringens migrationsminister Maria Malmer Stenergard (M) menar att det måste ställas krav på folk som invandrar till Sverige.

Bland annat vill hon se att alla människor som kommit till Sverige ska ha en individuell plan på hur de ska bli svenska medborgare, rapporterar SvD.

Man ska inte befinna sig här i evighet på ett permanent uppehållstillstånd. Då behövs det en tydlig väg in i ett medborgarskap, säger hon.

“Kunskap om samhället”

Malmer Stenergard fortsätter med att förklara att Tidöavtalets förslag om att omvandla redan beviljade permanenta uppehållstillstånd är en bra sak.

Jag ser framför mig att man får individuella planer för hur man ska kunna uppnå det. Lära sig språket, skaffa sig en försörjning och ha kunskap om det svenska samhället så att man fullt ut kan bli en svensk medborgare, säger hon.

Idag har knappt 300 000 människor permanent uppehållstillstånd i Sverige, uppger Migrationsverket.

Flera förslag

Tidöavtalet är den överenskommelse som regeringspartierna tillsammans med Sverigedemokraterna tagit fram för att lösa samhällsproblem.

Avtalet är över 60 sidor långt och innehåller nästan 200 reformförslag, uppger SVT.

Bland dessa finns ett antal förslag om migration, exempelvis det om att kunna utvisa människor för “bristande vandel”.

Ett annat förslag handlar om att skärpa kraven på svenskt medborgarskap och utreda krav på egenförsörjning.

Så många invandrade

Det år som flest människor invandrade till Sverige var 2016 då över 160 000 människor tog sig till landet.

Under 2021 invandrade 90 631 människor till Sverige, uppger Statistiska Centralbyrån.

I fjol var de vanligaste födelseländerna bland invandrarna Indien, Syrien, Tyskland och Pakistan.

“Vi återkommer”

Migrationsministern gav inget tydligt svar på frågan om vad som händer den som inte uppfyller kraven för att bli svensk medborgare.

– Det får vi återkomma till, säger hon till SvD.

Foto: A. Adolfsson Moderaterna

Text: Redaktionen


Norwegians beslut om biljettpriser får hård kritik

2025 06 14

Norwegian får hård kritik efter ett besked om biljettpriser.

Norwegian hyllade regeringens beslut att slopa flygskatten från och med den 1 juli.

– Det är fantastiskt att regeringen har fattat beslut om att ta bort flygskatten, sade Norwegians koncernchef Geir Karlsen i ett uttalande när den svenska regeringens beslut blev känt.

Men det betyder inte att flygbolaget är redo att erbjuda resenärerna billigare flygbiljetter.

Besked om biljettpriser

Tidöpartierna meddelade i fjol att flygskatten slopas från och med den 1 juli 2025.

Man hoppades bland annat att detta skulle leda till billigare flygresor för konsumenterna.

– Det blir helt enkelt sänkta biljettpriser, sade SD:s gruppledare Linda Lindberg i samband med att beslutet presenterades, enligt Aftonbladet.

Men frågan är om flygbolagen verkligen tänker sänka biljettpriserna motsvarande flygskatten när den avskaffas den 1 juli.

Flygbolaget Norwegian meddelar att de inte kommer att göra det, rapporterar SVT.

Huruvida det blir någon sänkning över huvud taget, och i så fall hur mycket, vill de inte svara på.

– Hur mycket billigare det blir per biljett går inte att säga, tyvärr. Men förhoppningen är att det kommer bli billigare att flyga, säger Norwegians presschef Charlotte Holmbergh till kanalen.

Berömda regeringen

Norwegian ger alltså ett luddigt besked om eventuella prissänkningar motsvarande flygskatten, trots att flygbolaget uttryckte stor entusiasm när regeringen meddelade beslutet att slopa flygskatten.

– Detta är något vi har debatterat och kämpat för i flera år så det är mycket positivt för hela flygbranschen, sade Geir Karlsen i ett uttalande.

I uttalandet framhöll Norwegian dock att man ser den slopade flygskatten som ett sätt att frigöra resurser till omställning mot ett hållbart flyg.

Samtidigt meddelar man nu att man främst kommer att satsa resurserna på fler avgångar till fler destinationer, enligt kanalen.

Får hård kritik

Resenärer som hoppas på billigare biljetter riskerar alltså att bli besvikna.

Organisationen Sveriges Konsumenter är kritisk till flygbolag som inte vill sänka priserna efter den slopade flygskatten.

– I annat fall ser det ut som att de gör sig en vinst på att riksdagen har beslutat att vi inte ska ha någon flygskatt längre, säger Sveriges Konsumenters expert på konsumenträtt, Maria Wiezell, till kanalen.

Foto: Norwegian Air

Text: Redaktionen


JUST NU: Europeiskt land skickar stridsflyg

2025 06 14

Ett europeiskt land skickar stridsflyg till ett konfliktområde.

Två europeiska länder har blivit varnade av Iran sedan den nya konflikten mellan Iran och Israel inleddes.

Det handlar om Storbritannien och Frankrike, som enligt varningen från Iran riskerar att bli måltavlor om de hjälper Israel.

Nu skickar Storbritannien stridsflyg till Mellanöstern.

”Operativa beslut”

Storbritannien har beslutet att flytta jetplan från Royal Air Force samt militära resurser till Mellanöstern, rapporterar Sky News.

Detta efter att Iran hotat med att brittiska, franska och amerikanska baser kan bli måltavlor för attacker – om länderna väljer att hjälpa Israel.

Storbritanniens premiärminister Keir Starmer bekräftar beslutet.

Premiärministern vägrar dock att kommentera huruvida man från brittisk sida är beredda att hjälpa Israel, som man gjorde efter attackerna den 7 oktober.

– Jag tänker inte gå in på det, säger Keir Starmer till kanalen.

– Det här är uppenbarligen operativa beslut och situationen är pågående och under utveckling, och därför tänker jag inte gå in på de exakta detaljerna, men vi flyttar tillgångar, vi har redan flyttat tillgångar till regionen, inklusive jetplan, och det är för beredskapsstöd i hela regionen. Så det händer, säger den brittiska premiärministern.

Vill inte avslöja för mycket

Premiärministern vill inte gå in på huruvida Storbritannien kände till Israels planera på att attackera Iran.

– Jag tänker inte gå in på vilken information vi hade då eller sedan dess. Men vi diskuterar dessa saker intensivt med våra allierade, säger Keir Starmer till kanalen.

– Men jag tänker inte gå in på exakt vad vi visste, eftersom det är ett konstant informationsflöde mellan våra allierade och mellan oss och USA, tillägger premiärministern.

Även USA och Frankrike har alltså hotats av Iran efter de senaste oroligheterna i Mellanöstern.

Frankrikes president Emmanuel Macron har talat med Irans president på lördagen, och har bland annat uppmanat Iran att ”återvända till förhandlingsbordet”, enligt kanalen.

Foto: Defence Imagery, flickr 

Text: Redaktionen