Efter nya bombningarna – statsministern tar Natoland i försvar

2022 11 24

Ulf Kristersson (M) förklarar varför regeringen inte kritiserat Turkiets bombningar.

Miljöpartiets språkrör Märta Stenevi riktade idag uppmärksamhet mot statsministern under riksdagens frågestund.

Hon undrade varför han inte riktat kritik mot Turkiets nya bombningar i Syrien, uppger Aftonbladet.

Turkiet har rätt att skydda sig mot terrorattacker, svarade Kristersson.

“Utsätts för terrorattacker”

Under söndagen inledde Turkiet en ny offensiv mot kurdiska mål i Syrien och Irak.

De turkiska flygattackerna dödade ett trettiotal människor och kommer dagar efter att Turkiet pekat ut PKK och PYD som ansvariga för terrordådet i Istanbul, uppger SVT.

Den handlar å ena sidan om kampen mot IS och samtidigt om att erkänna att Turkiet är ett land som utsätts för terrorattacker och där vi också konstaterar att Turkiet har rätt att skydda sig mot terrorattacker, sade Kristersson.

Anklagelserna tillbakavisas

Turkiets anklagelser om att de kurdiska organisationerna PKK och PYD skulle ligga bakom terrordådet har tillbakavisats från kurdiskt håll.

Det kurdiska paraplyorganet KCK menar att Turkiet använt dådet i Istanbul för att rättfärdiga en invasion av norra Syrien.

Organisationen PKK är terrorstämplat av såväl Turkiet som USA och EU.

Ingått ett avtal

Märta Stenevi (MP) anklagade Kristersson för att vara för vänlig gällande relationerna med Turkiet.

Kristersson förklarade som svar att Sverige ingått i ett avtal som främjar Turkiets vilja att acceptera Sveriges Natoansökan.

Och där har vi konstaterat att Sverige ska inte vara en plats där människor, som på olika sätt är med och finansierar terrorism eller terrornära verksamhet, finner en fristad bara för att deras aktiviteter inte riktar sig mot Sverige utan mot Turkiet, sade statsministern. 

“Vill garantera säkerheten”

Turkiets försvarsminister Hulusi Akar menar att ambitionen med anfallen är att bland annat garantera säkerheten för Turkiets 85 miljoner invånare, rapporterar SVT.

Han understryker även att Turkiet kommer att “besvara varje lömsk attack” som riktas mot landet.

Turkiet har bekräftat flyganfall mot baser som tillhör Kurdistans arbetarparti (PKK) och Folkets försvarsenheter (YPG).

Foto: N. Andersson

Text: Redaktionen


7 november 2025

JUST NU: Dyraste matkedjan sänker priserna mest – “radikalt”

2025 11 07

För ett år sedan pekades matkedjan ut som den dyraste i hela Sverige.

En undersökning från oberoende Matpriskollen kunde visa att  den matkasse med högsta prislapp varken tillhörde Ica eller Willys, några av de matjättar som blivit mest utskällda för höjda priser de senaste åren.

Istället "toppades" listan av City Gross i fyra av sex svenska regioner.

Nu ser det annorlunda ut.

I somras gick matkedjan ut med en omfattande prissänkning. Nu konstaterar Matpriskollen i en ny undersökning att det märks.

City Gross har inte gjort någon stor sänkning den senaste månaden, däremot gjorde kedjan en jättestor prisrevidering i maj och en i augusti. City Gross är den kedja som har tagit ner priser mest av alla i branschen, säger organisationens vd och grundare Ulf Mazur till Dagligvarunytt.

"Radikalt"

Ulf Mazur kallar City Gross nya prisprofil för en “radikal” förändring. Enligt kedjan själv siktar man på att bli “Sveriges mest prisvärda matmarknad”.

– Ledningen har insett att man har hamnat fel prismässigt och inte hängt med i prispressen nedåt när framförallt Ica hållit emot på ett förtjänstfullt sätt. Ica är dessutom jämförbar sett till sortimentet, säger Ulf Mazur.

Läs också: Matjätte sänker priserna – men inte för alla

kRKkaka

När City Gross i våras meddelade kraftigt sänkta priser,, ett halvår efter att ha pekats ut som dyrast i Sverige, gjorde kedjan en stor sak av beskedet.

– Vi vill göra det enklare för våra kunder att få ihop vardagen, utan att tumma på kvaliteten. Därför sänker vi priserna på de varor som våra kunder handlar mest av – från färskvaror till basvaror i skafferiet, sade Patrick Grabenbauer, vd för City Gross, i april.

Sänkningen skulle gälla alla butiker i hela Sverige. 

Dessutom utlovades “100-tals kampanjer varje vecka” utöver den aviserade prissänkningen.

– Det ingen tillfällig kampanj, det är en långsiktig satsning på att våra kunder ska känna sig trygga med att de alltid kan handla prisvärt hos oss, menar vd:n.

Efter att City Gross köpts upp av Axfood och flera butiker lagts ned har det ifrågasatts om kedjan överhuvudtaget kommer överleva.

Läs mer här: Stänger ny butik – hela matkedjan förutspås lägga ned

Läs sedan: Nordisk bensinkedja går mot konkurs – har 430 stationer

Foto: Ica Gruppen resp Willys, City Gross och Coop

Text: Redaktionen


Hälsoministern vädjar till hela världen att sluta: “giftigt”

2025 11 07

I somras utfärdade USA nya rekommendationer för vaccin.

Konserveringsmedlet tiomersal skulle förbjudas i influensavaccin, löd beskedet.

Det nya rådet “chockade” vetenskapsvärlden.

En förändring som sannolikt kommer att chockera det globala medicinska och vetenskapliga samfundet och eventuellt påverka framtida vaccintillgänglighet, uppgav The Guardian vid tillfället.

Uppmanar världen

Nu vänder sig USA:s hälsominister Robert F. Kennedy Jr till hela världen.

Han vädjar till jordens alla länder att sluta använda det påstådda “dödliga nervgiftet” i vaccin.

– Nu när USA har tagit bort kvicksilver från alla vaccin uppmanar jag alla globala hälsovårdsmyndigheter att göra detsamma, för att säkerställa att inget barn, någonstans i världen, någonsin utsätts för detta dödliga nervgift igen, framhåller RFK Jr i ett inlägg på X.

"Risken med influensa mycket större"

Det nya förbudet i USA har kritiserats.

Cody Meissner, professor i pediatrik vid Dartmouth's Geisel School of Medicine, var den enda i RFK Jr:s panel som röstade nej till förändringen.

– Risken med influensa är så mycket större än den, så vitt vi vet, obefintliga risken med tiomersal, har han sagt till The Guardian.

– Jag skulle avsky om folk inte får influensavaccin eftersom det enda tillgängliga preparatet innehåller tiomersal. Jag tycker det är väldigt svårt att rättfärdiga.

LÄS OCKSÅ: Nordisk bensinkedja går mot konkurs – har 430 stationer

FHM: inga skadliga effekter

Folkhälsomyndigheten i Sverige har framhållit att det inte finns några påvisbara negativa effekter av tiomersal. 

Läkemedel som använder tiomersal som konserveringsmedel innehåller cirka 25 mikrogram kvicksilver, vilket motsvarar 2-3 portioner insjöfisk. När vacciner innehåller restmängder av tiomersal är mängden vanligtvis cirka 50-1000 gånger lägre, förklarar myndigheten.

Vaccinmotståndare har i årtionden lyft frågan om konserveringsmedlet, som använts i vacciner i nästan hundra år.

I början av 2000-talet togs tiomersal bort från majoriteten av barn- och vuxenvaccin som en försiktighetsåtgärd. Beslutet fick kritik av experter som menade att det skickade blandade signaler då konserveringsmedlet inte har några påvisbara skadliga effekter.

LÄS MER: USA kan tvingas betala 90 miljarder dollar

Foto: White House Intern Photo by Jack Power

Text: Redaktionen