UPPGIFTER: Kraftig eskalering – attackerar nya mål

2022 11 23

Turkiet uppges ha stått för ett luftangrepp mot kurdiska styrkor i norra Syrien.

Specifikt har attackerna utförts mot flyktinglägret al-Hol, ett läger där fler än 50 000 människor har tillfångatagits, rapporterar nyhetsbyrån AFP.

Bland fångarna ska det även finnas krigare som tillhör terrororganisationen IS.

Kaos utbröt

Uppgifterna kommer från den kurdiska milisen SDF och organisationen Syriska människorättsobservatoriet (SOHR), som berättar att kaos utbröt när de turkiska stridsflygplanen gick till angrepp

– Turkiska plan riktade fem attacker mot Asayesh-säkerhetsstyrkor inuti lägret, säger Farhad Shami, talesperson för SDF, till nyhetsbyrån.

Tiotal svenskar i lägret

Enligt det kurdiskt styrande partiet PYD är ett tiotal av fångarna i flyktinglägret svenska medborgare.

Utrikesdepartementet i Sverige vill emellertid inte kommentera händelsen.

– Vi har fått frågor om det under kvällen, men kan inte kommentera det under beredskapstid. Vi får ta det imorgon på kontorstid, framhåller UD:s presstjänst till Aftonbladet.

Slår ifrån sig anklagelser

Relationerna mellan Syrien och Turkiet är ansträngda, och eskalerade efter terrordådet i Istanbul nyligen.

Turkiet pekade ut PKK och PYD som ansvariga för dådet, och i helgen inledde landet en ny invasion mot kurdiska områden i Syrien.

Enligt Salih Muslim, partiledare i PYD, är det dock glasklart att det är IS som ligger bakom attacken i Istanbul.

– Turkiet skapar en ursäkt för att attackera våra områden, säger han i en intervju i SVT:s 30 minuter ikväll.

"Bara början"

Tidigare i eftermiddag uttryckte Turkiets president Recep Tayyip Erdoğan att landets flygoperationer “bara var början”. 

En markoperation kommer att inledas så fort läget tillåter.

– Vi fortsätter flygoperationen och kommer att slå hårt mot terroristerna från land vid den mest lämpliga tidpunkten för oss, säger han i ett tal enligt Reuters.

Putin uppmanade "återhållsamhet"

Igår uppmanade den ryska presidenten Vladimir Putin att Turkiet visar “återhållsamhet” i sin militära offensiv.

– Vi hoppas kunna övertyga våra turkiska kollegor att avstå från att använda överdrivet våld på syriskt territorium för att undvika eskaleringen av spänningar, säger Alexander Lavrantjev, Putins särskilda sändebud i Syrien, enligt nyhetsbyrån AFP.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


12 maj 2026

Bank ID-varning utfärdas – konton töms på pengar

2026 05 25

Polisen går ut med en skarp varning för Bank ID-bedrägerier.

Polisen i Stockholm uppmärksammar nu flera fall där äldre personer blivit kontaktade via sms av vad som såg ut att vara Klarna, med uppmaning att ringa ett telefonnummer. 

Via telefon fick de information om att de hade utsatts för identitetskapning, och att en person från försäkringsbolaget skulle komma hem till dem och säkra deras värdesaker.

Personen som dök upp i hemmen var en bedragare – och nu går polisen ut med en varning för att förhindra att svenskarnas bankkonton töms på pengar.

Konton töms

Mannen som genomförde bedrägeriet döms nu för försök till grovt bedrägeri och penningtvättsbrott till fängelse i sex månader. 

Men det finns många bedragare som dagligen riktar in sig på tilltänkta offer.

Detta för att tömma deras konto på pengar efter att ha lurat till sig känsliga uppgifter som Bank-ID.

Polisen varnar

Telefonbedrägeri drabbar många, understryker polisen.

De går ut med en Bank ID-varning för att försöka förhindra ytterligare bedrägerier.

– Du kan förlora pengar genom att luras logga in på din bank eller lämna ut koder/ kortuppgifter, framhåller polisen.

– Du kan även bli av med pengar, guld och andra värdesaker i hemmet. Om någon ringer upp dig och du blir osäker ska du avsluta samtalet. Identifiera dig aldrig med Bank-id. Seriösa företag, organisationer och myndigheter tar aldrig kontakt och ber dig logga in eller lämna personliga uppgifter på det sättet. 

Läs mer: Svenskt lyxbolag går i konkurs

Så skyddar du dig

Bedragarna riktar ofta in sig på äldre.

I en kampanj som bland andra Agneta Sjödin och Sverker Olofsson ställt upp på uppmanar polisen till att “våga vara otrevlig”.

Det handlar om att lägga på luren vid oväntade och suspekta samtal, att inte logga in på Bank-ID på andras uppmaning och att inte släppa in okända personer i hemmet.

Prata om det

Det kan även vara en bra idé att prata om bedrägerier med anhöriga.

– Att vara mentalt förberedd redan innan man får ett samtal eller ett sms är en viktig framgångsfaktor för att inte bli lurad, meddelar polisen.

– Det är också viktigt att prata om brotten för att minska skam och skuld som utsatta kan känna om de blir lurade. 

Läs mer: Desperation på Ica – tvingas flytta försäljningen

Foto: Bank-ID

Text: Redaktionen


25 maj 2026

Ryssland vädjar – ber omvärlden om hjälp

2026 05 25

Ryska medborgare utomlands är “förtryckta och hotade”.

Det hävdar Rysslands utrikesministerium.

Ministeriet syftar på ryska medborgare som bor i Lettland, Litauen och Estland, länder som Moskva påstår har “förbjudit” att tala ryska och “skrivit om historien”, rapporterar The Moscow Times.

Nu vänder sig Kreml till det internationella samfundet för att få gehör.

– Alla försök att lösa meningsskiljaktighet genom förhandlingar har visat sig fruktlösa. Därför måste vi uppenbarligen överföra våra anspråk till domstolarna genom att vädja till FN:s främsta rättsliga organ, Internationella domstolen, säger en talesperson för utrikesministeriet enligt den ryska exiltidningen.

"Russofobi"

Enligt Sergej Ordzjonikidze, FN:s tidigare biträdande generalsekreterare, är Rysslands vädjan ett politiskt drag. Ett sådant rättsärende kan ta flera år, menar experten.

Ryssland har vid flera tillfällen sedan den fullskaliga invasionen av Ukraina hetsat mot de baltiska länderna. Bland annat har en rysk desinformationskampanj drivit lögnen att Estlands tredje största stad Narva ska utropas till en ryssvänlig “folkrepublik”.

Moskva var också mycket kritisk till de lettiska språktest som Lettland införde 2023 och som enligt Reuters berörde 20 000 ryska medborgare.

Sedan invasionen har de baltiska staterna begränsat möjligheterna för ryssar att resa in i länderna. Dessutom har sovjetiska monument rivits.

Ryssland beskriver det som “russofobi” och anklagar både USA och EU för att uppmuntra till “antirysk kampanj”.

 – De estniska myndigheterna har fått och kommer att fortsätta få ett lämpligt och proportionerligt svar från den ryska sidan på alla deras ovänliga handlingar, sade Maria Zakharova, ryska utrikesministeriets talesperson, till statliga nyhetsbyrån Tass i april.

LÄS MER: Partisaner slår till – Ryssland förblindade

Ny lag ger möjlighet att anfalla

Mycket av Kreml hätska retorik mot de baltiska länderna påminner om den som föranledde och försökte legitimera attackerna mot Ukraina.

Tidigare under våren röstade ryska duman igenom en ny lag som ger Vladimir Putin befogenhet att sätta in militär makt utomlands för att “skydda ryska medborgare”.

Den nya våldslagen ska kunna aktiveras om ryssar ställs inför rätta i internationella domstolar vars jurisdiktion inte erkänns av Ryssland.  

Formellt gäller det “utplacering” av trupper eller en “operation”. 

Men. 

– I praktiken betyder det en militär attack, skriver finländska tidningen Iltalehti.

LÄS MER: Panik på Krym – inför ransonering

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen