Oroväckande mätning för regeringen

2022 11 23

Endast en tredjedel av väljarkåren är nöjd med statsminister Ulf Kristerssons (M) nya regering.

Det indikerar en mätning från GP/Sifo.

Över hälften, 52 procent, av de tillfrågade svarar att de inte är alls eller särskilt nöjda. Drygt en tredjedel, 36 procent, svarar att de är ganska eller mycket nöjda med den nya regeringen.

Handlar om två saker

Enligt Toivo Sjörén, opinionschef på Kantar Sifo, handlar missnöjet om två saker.

Dels skulle många väljare velat se en annan regering. Dels känner många väljare sig svikna av den nya regeringen.

– Det finns de som haft större förväntningar än vad som varit möjligt att infria men så finns det också direkta anledningar till att man är missnöjd. Man säger till exempel att det inte kom någon amorteringsfrihet, att bensinskattesänkningen och elpris-subventionen nu i november uteblev och att man förväntat sig större skattesänkningar än de som aviserats, säger Toivo Sjörén till GP.

Var fjärde L-väljare är missnöjd

Mätningen indikerar även att det finns ett ganska stort missnöje bland Liberalernas väljare.

Mer än vad fjärde L-väljare, 27 procent totalt, uppger att de är missnöjda med den nya regeringen.

Tappat stöd

Regeringen och stödpartiet SD har även tappat stöd i opinionen.

I den senaste mätningen från SvD/Sifo backade högerstyret rejält.

Liberalerna backade med  0,9 procentenheter, Kristdemokraterna med 0,2 procentenheter och regeringsunderlagets största parti Sverigedemokraterna backade med hela 2,8 procentenheter jämfört med valresultatet.

Baserat på resultat från Sifos undersökning skulle oppositionspartierna kunna bilda regering i dag.S, MP, C och V noterades för ett stöd på 52,1 procent.

Sifos mätning för november månad jämfört med oktober: 

🔴Vänsterpartiet                    8,2        +0,8
🔴Socialdemokraterna     33,4        +1,6
🟢Miljöpartiet                          5,0        +0,5
🟢Centern                                  5,5         -0,3
🔵Liberalerna                           3,6          -0,9
🔵Moderaterna                     20,1        +0,5
🔵Kristdemokraterna           4,8         -0,2
🔵Sverigedemokraterna   17,7         -2,1
 
🔴🟢 S+V+MP+C                  52,1         +2,6
🔴🟢 S+V+MP                        46,6         +2,9
🟢      Centern                             5,5          -0,3
🔵🔵 M+KD+SD+L              46,2          -2,7
 
Mandatfördelning
 
🔴🟢 S+V+MP+C       124 + 30 + 18 + 20 = 192      
🔴🟢 S+V+MP              124 + 30 + 18 = 172
🟢      Centern                20 = 20
🔵🔵 M+KD+SD+L    74 + 18 + 65 +0 = 157
 

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet 

Text: Redaktionen


En dryck nobbas på Systembolaget – inte hänt på 30 år

2025 05 28

En produktkategori sjunker kraftigt i försäljning på Systembolaget.

Trenden har pågått sedan vecka nio och syns tydligt i butikerna.

Under flera veckor har kunder ratat amerikanskt vin. Flaskorna stannar helt enkelt kvar på hyllorna.

Det handlar om en minskad försäljning på 15 procent sett till volym under första kvartalet jämfört med motsvarande period förra året, enligt SR.

Systembolagets sortimentschef Ulf Sjödin beskriver förändringen som “ovanlig”.

Han säger till radion att ingen liknande kundreaktion har skett sedan Frankrike genomförde kärnvapentest på 1990-talet.

– Då minskade franska viner rejält. Det var en ännu större effekt, dessutom är Frankrike det största ursprunget så det blev väldiga minskningar.

Motsatt reaktion

Sedan Donald Trump tillträdde som president i USA har besked efter besked från Vita huset översköljt även svenska medier.

“Normalt” är att ett lands produkter brukar öka i försäljning när det blir väldigt omtalat. 

Så har fallet till exempel blivit med Ukraina. Under 2023, det första året med den ryska invasionen, rusade försäljningen av ukrainskt öl med 4 000 procent, enligt Di.

– Vi ser att det finns en efterfrågan, sade Marcus Friari från leverantören Galatea till tidningen för ett år sedan.

Märks mest på vin

När det gäller USA är reaktionen det motsatta.

Men det handlar främst om amerikanska viner. Samma tapp märks inte på sprit.

– Jag tror att det beror på att det finns väldigt mycket alternativ bland viner. Det finns viner med liknande karaktär från olika ursprung, det är lättare att flytt handeln i vinhyllan.

LÄS MER: Strejk på Systembolaget nära

Svag effekt generellt

Liknande ställningstagande har skett även i andra butiker.

I Sverige har Facebooksidan “Bojkotta varor från USA” växt till över 87 000 medlemmar.

– Gruppen har fötts ur den frustration som vi, och många med oss, känner över att världen sedan 20 januari 2025 har blivit en betydligt mer osäker och oförutsägbar plats, framhåller gruppens skapare.

Bojkotten har dock fått blygsamma effekter på ett generellt plan.

Här har vi ett klassiskt exempel på det så kallade beteendegapet. Kundens attityd avspeglas sällan i dess beteende, säger Johan Anselmsson, professor i marknadsföring vid Lunds universitet, till DN.

LÄS MER: Nytt land storsatsar i Sverige – fyller hyllorna på Ica och Coop

Foto: Systembolaget

Text: Redaktionen


JUST NU: Elon Musk varnar USA

2025 05 28

USA:s representanthus röstade förra veckan igenom det som Donald Trump kallat för “det stora och vackra lagförslaget”.

Paketet omfattar bland annat skattesänkningar på flera tusen miljarder dollar, nedskärningar och kraftiga satsningar på försvaret.

Nu kommenterar Elon Musk, som under årets första månader drivit arbetet vid den tillfälliga effektivitetsmyndigheten Doge, utfallet.

Och techmiljardären är inte nöjd. Tvärtom varnar han för att innehållet delvis slår undan benen för Doges insatser.

– Jag blev ärligt talat besviken över att se det enorma utgiftspaketet som ökar budgetunderskottet, budgetunderskottet,  inte enbart minskar det, utan också underminerar det arbete som Doge-teamet gör, säger Musk i en intervju med CBS News.

Spär på konflikten

Den amerikanska tidningen Politico beskriver kritiken som “ovanlig”.

De senaste veckorna har det spekulerats i att en spricka uppstått mellan Elon Musk och USA:s president Donald Trump. Anthony Scaramucci, Trumps kommunikationschef 2017, påstod nyligen i en intervju med Independent att “Musk tycker Trump är en idiot” och hänvisade till ett indirekt påstående om republikanernas handelspolitik.

Musks nya uttalande spär på den konflikten, enligt CBS.

Enligt Congressional Budget Office skulle lagförslaget öka underskottet med 3,8 biljoner dollar fram till 2034.

– Jag tror att ett lagförslag kan vara stort eller vackert. Men jag vet inte om det kan vara både och. Min personliga åsikt, säger Musk.

Kan påverka utfallet

Förslaget måste röstas igenom även i senaten för att gå igenom. Musks kritik kan påverka det slutgiltiga innehållet, uppger Politico.

Techmiljardären hade tidigare lovat att Doge skulle innebära besparingar värda två biljoner dollar för USA. Elva federala myndigheter har stängts ned och drygt 250 000 statligt anställda har fått lämna sina jobb.

Enligt Doge har det sparat skattebetalarna 160 miljarder dollar.

Lämnar uppdraget

Det omtalade lagförslaget har varit föremål för kritik. Bland annat har det varnats för att miljoner människor kan förlora tillgång till sociala förmåner som Medicaid. En grupp republikaner har också ställt sig på tvären för att nedskärningarna inte är tillräckligt stora.

Vita huset har bekräftat att Elon Musks uppdrag vid Doge går ut under maj månad och att miljardären då lämnar administrationen.

Foto: White House Official Photographer (Information: Vita Huset avstår från feb 2025 att uppge fotograf för många av sin bilder)

Text: Redaktionen