Ovaccinerade uppmanas ställa in semestern i sommar
En extremt smittsam sjukdom har åter fått fart i Europa.
Antalet fall har nu nått den högsta nivån på 25 år, enligt siffror från Världshälsoorganisationen, WHO.
Över hela världen ses en ökning på 70 procent sedan 2023.
Det handlar om mässling som nu får experter att varna vissa barnfamiljer för att åka på semester på kontinenten, rapporterar norska medier.
– Jag skulle nog tänka mig för om jag skulle ta med ett spädbarn på en utlandsresa innan de vaccinerades, inklusive i Europa, säger Elin Saga Kjørholt från Unicef till NRK.
"Åk inte"
Mässling är en mycket smittsam sjukdom. En person smittar mellan 12 och 18 personer.
Barn under fem år står dessutom för över 40 procent av de rapporterade fallen i 53 länder i Europa och Centralasien, enligt FN.
En stor förklaring är att vaccinationsgraden minskar och flockimmuniteten därmed försvagas.
– Det är det mest smittsamma vi har, både med luftburen och droppsmitta, säger Gunnar Hasle till Dagbladet.
Han är överläkare på Kry reseklinik och specialist i infektionsmedicin. Experten varnar uttryckligen familjer att resa till länder med hög smittspridning om man reser med ett ovaccinerat barn.
– Om du ska åka till ett av länderna med högst förekomst skulle jag överväga att inte åka. Exotiska resmål med små barn är helt onödiga, säger Hasle.
– Om du absolut måste resa med en bebis, så påskynda vaccinationen.
Tio gånger så många fall
Mässling beskrivs av experter som den allvarligaste av alla barnsjukdomar, med symtom som hög feber, hosta och utslag på kroppen.. Förra året stod Europa för en tredjedel av alla fall av sjukdomen i hela världen. Nästan tio gånger så många fall konstaterades jämfört med året dessförinnan.
Rumänien var värst med nästan 31 000 fall av mässling.
Även i USA har mässling fått fart och förra veckan varnade forskare för att sjukdomen är på väg att komma tillbaka med regelbunden spridning på höga nivåer.
I Sverige har i genomsnitt 16 fall rapporterats per år under den senaste tioårsperioden, enligt Folkhälsomyndigheten
LÄS MER: Mycket smittsamt virus på väg att braka loss i USA
Foto: CDC resp A. Spratt
Text: Redaktionen