Ukraina rasar mot Viktor Orban

2022 11 22

Ukraina har valt att kalla upp Ungerns ambassadör i landet.

Beslutet tas efter att Ungerns premiärminister Viktor Orban poserat med en kontroversiell halsduk inför en fotbollsmatch, rapporterar Reuters.

Halsduken föreställde en karta på Ungern. Men inte dagens karta, utan en karta på Ungern för över 100 år sedan. Kartan på Orbans halsduk inkluderade således delar av dagens  Kroatien, Rumänien, Serbien, Slovakien och Ukraina.

Något som fått Ukraina att se rött.

– Främjande av revisionistiska idéer i Ungern bidrar inte till utvecklingen av ukrainsk-ungerska relationer och överensstämmer inte med principer för europeisk politik, framhåller det ukrainska utrikesdepartementets talesperson Oleg Nikolenko enligt Reuters.

Nikolenko tillägger att Ukraina kräver en ursäkt av Ungern och att landet snarast bör klargöra att de inte gör anspråk på ukrainskt territorium.

”Fotboll är inte politik”

Viktor Orban har svarat på kritiken.

Ungerns ledare ber inte direkt om ursäkt.

– Fotboll är inte politik! Läs inte in saker som inte finns. Det ungerska landslaget tillhör alla ungrare, var de än bor! skriver han i ett inlägg på Facebook.

Ingen ny konflikt

”Konflikten” mellan Ungern och Ukraina går långt bak i tiden.

Mycket handlar om regionen  Zakarpatska i västra Ukraina, rapporterar Politico.

Regionen var en del av Österrike-Ungern innan första världskriget och en del av Ungern strax innan andra världskriget.

Ukraina har tidigare anklagat Ungern för att landet kände till Rysslands invasionsplaner innan den 24 februari.

Ledaren för Ukrainas nationella säkerhet- och försvarsråd Oleksij Danilov har även påstått att Ungern erbjudits ukrainskt territorium (Zakarpatska) av Ryssland efter kriget.

– Ungern förklarade öppet sitt samarbete med Ryssland. Dessutom varnade Putin dem i förväg för att vårt land skulle invaderas. Av någon anledning trodde Ungern att de skulle få ta en del av ”sitt” territorium. Det kommer aldrig att hända. Låt oss se vad som blir konsekvenserna för detta land efter krigets slut, sa Danilov till den ukrainska nyhetsbyrån Ukrinform i början av maj.

Uttalandet fick den ungerska ambassaden i Kyiv att gå i taket.

– Uttalandet av Oleksij Danilov innehåller anklagelser som är falska och ogrundade. De uppviglar till hat mot det ungerska folket och mot Ungern i den ukrainska opinionen, skrev ambassaden.

Foto: Viktor Orban 

Text: Redaktionen


27 okt 26

Dollarstore tar in populärt budgetmärke – enda i Sverige

2026 10 27

Dollarstore gör en ny satsning på låga priser.

Ett internationellt matmärke har gjort entré i Sverige.

Märket finns nu i Dollarstores samtliga butiker – med omkring 70 produkter inom allt från pasta och chips till olivolja och godis.

70 produkter har landat

Dollarstore breddar sitt sortiment med produkter från SPAR, ett internationellt varumärke med närvaro i närmare 14 000 butiker i nästan 50 länder.

Lanseringen omfattar omkring 70 produkter som nu finns i samtliga Dollarstore-butiker i Sverige. Sortimentet innehåller bland annat pasta, chips, olivolja, kex, texmexprodukter och marshmallows.

– Vi ser med stor spänning fram emot hur Dollarstores kunder i Sverige tar emot SPAR-produkterna. Exempelvis är texmexprodukter mycket populära i Sverige, betydligt mer populära än i Finland, säger Kim Strömsholm, ansvarig för livsmedelssortimentet inom Tokmanni-koncernen i ett uttalande.

Även produkter som sylt, honung, tomatkonserver, djurmat och hygienvaror ingår.

Satsningen sker genom Dollarstores ägare Tokmanni-koncernen, som i augusti ingick ett avtal om att börja distribuera SPAR-märkta produkter till den svenska lågpriskedjan.

Läs också: UPPGIFTER: Sverige halkar efter – uppmanas göra som Danmark

”Uppskattar låga priser”

Enligt Kim Strömsholm består en stor del av lanseringen av varor som används i vardagen.

– Kunderna uppskattar låga priser och enkel handel. Bland Dollarstores första SPAR-produkter finns flera dagligvaror som redan blivit kundfavoriter i Finland, såsom pasta, kex och texmexprodukter.

Även sötsaker och mer specialiserade produkter finns med i sortimentet. Ett exempel är stroopwaflar, karamellfyllda sirapsvåfflor med ursprung i Nederländerna.

Bara hos Dollarstore

Dollarstore är idag den svenska kedja där lanseringen av det nya sortimentet sker.

SPAR är ett internationellt livsmedelsvarumärke med rötter i Nederländerna. I Finland säljs produkterna sedan tidigare hos lågpriskedjan Tokmanni, som ingår i samma koncern som Dollarstore.

– Vi tror att SPAR-produkterna passar utmärkt även i Sverige. SPAR påminner dessutom om det svenska verbet spara. Det passar oss som lågprisaktör mycket väl, konstaterar Strömsholm.

De omkring 70 produkterna är bara början. Tokmanni-koncernen uppger att målet är att utöka SPAR-sortimentet framöver och anpassa utbudet efter kundernas önskemål.

Läs mer: UPPGIFTER: USA vill ha Viktor Orbán

Foto: Dollarstore

Text: Redaktionen


26 okt 26

95 procent utslaget – massiv smäll för Ryssland

2026 10 26

Ryska hamnar vid Azovska havet och Svarta havet lider enorma förluster.

Under september minskade godshanteringen med hela 95 procent och passagerartrafiken med 85 procent till följd av massiva ukrainska drönarattacker.

De ekonomiska förlusterna uppgår nu till 200 miljarder rubel i månaden, rapporterar oberoende Moscow Times. Siffran motsvarar cirka 24,5 miljarder kronor.

Vädjar till Kreml

Logistiksystemet i södra Ryssland uppges nu befinna sig i en mycket svår situation.

Krasnodarregionens guvernör Veniamin Kondratyev har därför begärt statligt stöd till regionens hamnar, som tvingas stänga ner verksamheten efter ukrainska attacker.

I ett brev, som har granskats av den ryska tidningen Kommersant, föreslår guvernören statliga subventioner för att täcka kostnaderna för personallöner, underhåll av utrustning, lagerlokaler och kajinfrastruktur, samt el- och vatten.

– De föreslagna åtgärderna omfattar även ersättning för kostnader för att hålla terminalerna redo att återuppta verksamheten när restriktioner hävs, delvis återbetalning av räntor på lån och förmånliga lån för att hantera likviditetsbrist under nedstängningen, rapporterar Moscow Times.

Miljardkostnader

Hamnindustrin i södra Ryssland sysselsätter cirka 20 000–25 000 personer.

Enligt beräkningar skulle det kosta den ryska staten mellan 550 och 670 miljoner rubel i månaden att täcka arbetarnas löner på miniminivå. Det motsvarar cirka 6,6–8 miljarder rubel per år.

Därutöver beräknas ytterligare omkring två miljarder rubel årligen behövas för att täcka bland annat kostnader för mark och fastigheter, uppger Moscow Times.

Läs också: UPPGIFTER: USA vill ha Viktor Orbán 

Avgörande

En källa inom företaget OTEKO, Rysslands största privata investerare i hamninfrastruktur, framhåller att statligt stöd är avgörande för branschens framtid.

– Om vi ​​inte stöder infrastrukturen nu och behåller vår unika arbetsstyrka, så måste vi bygga upp allt från grunden igen när striderna är över, säger källan till Kommersant.

Andra läser: Bostadsjätte öppnar gratiskö – 25 000 anmälda

Foto: Sociala medier resp President of Russia Office

Text: Redaktionen