Förändringen som kan hjälpa Ukraina – “Fördel för soldaterna”

2022 11 18

Nya förutsättningar på slagfältet kan ge Ukraina en fördel i kriget.

November går mot sitt slut och vintern är på intåg i Ukraina.

Då kan de ukrainska styrkorna dra fördel av de nya förutsättningarna i terrängen, menar överstelöjtnant Joakim Paasikivi.

Den här perioden av menföre skapar oerhörda problem, både i framkomlighet men också för soldaternas moral när de ska kämpa i leran: allt är smutsigt, allt är blött, allt är kallt, säger Paasikivi till SVT. 

“Slåss på hemmaplan”

Stora delar av Ukraina har nollgradig temperatur och kallare väder är att vänta i landet.

De kommande månadernas väder kan göra terrängen svår att manövrera för de ryska trupperna.

Eftersom ukrainarna slåss på hemmaplan har de en större stridsmoral men också bättre utrustning och förmodligen bättre utbildning än vad de ryska soldaterna har, säger Paasikivi. 

Nya ryska attacker

Rysslands anfallskrig i Ukraina är nu inne på sin nionde månad, och Putin har intensifierat sin krigföring.

Ryssland har attackerat flera ukrainska städer under veckan vilket lett till stora skador.

– Just nu är fler än tio miljoner ukrainare utan ström, säger Volodymyr Zelensky enligt CNN.

Siktar på infrastruktur

Rysslands nya missilattacker riktar in sig på militära anläggningar och infrastruktur relaterat till bränsle och el, rapporterar CNN.

– Som ett resultat av attackerna förstördes en depå med vapen som levererats av länder i väst, säger talesperson Igor Konatjenkov.

Undersöker explosionen i Polen

Ukrainska experter arbetar för närvarande på platsen där en explosion dödade två personer i Polen.

– De arbetar redan på platsen för tragedin i Przewodów orsakad av rysk missilterror mot Ukraina. Jag är tacksam för att Polen gett oss tillgång, säger Ukrainas utrikesminister Dmytro Kuleba.

Ledare för såväl Polen som Nato menar att explosionen i Polen förmodligen var en olycka orsakad av ukrainska defensiva vapen, rapporterar CNN. 

Foto: M. Kukurudziak resp General Staff of the Armed Forces of Ukraine

Text: Redaktionen


JUST NU: Chockbilder från Ryssland – storskalig attack

2025 09 14

En av Rysslands största oljeanläggningar brinner efter en ukrainsk drönarattack.

En nattlig attack mot det strategiskt viktiga Kirishi-raffinaderiet i Leningrad oblast har utlöst stora bränder.

Explosionen ska ha orsakats av vrakdelar från nedskjutna drönare som fallit ner på raffinaderiets område och antänt en brand, enligt regionens guvernör Alexander Drozdenko, rapporterar Kyiv Independent.

– Ryskt luftvärn har skjutit ner tre drönare i området kring Kirishi, säger Drozdenko.

Central roll

Det Kirishi-baserade raffinaderiet, även känt som Kirishinefteorgsintez (KINEF), är en av Rysslands största oljeanläggningar och ansvarar för cirka 6,4 procent av landets totala raffinaderikapacitet.

Oljeanläggningen har en kapacitet att raffinera över 17 miljoner ton olja per år.

Anläggningen ägs av Surgutneftegaz och ligger över 80 mil från den ukrainska gränsen.

Bilder visar kraftig explosion

Videoklipp och bilder publicerade av den oberoende ryska kanalen Astra visar en kraftig explosion följd av höga lågor vid anläggningen.

Händelsen är ännu inte oberoende verifierad, uppger Kyiv Independent men uppgifterna följer en rad ukrainska angrepp mot rysk oljeinfrastruktur de senaste veckorna.

Ukrainska säkerhetstjänsten (SBU) har tidigare pekat ut oljeanläggningar som legitima mål eftersom de “finansierar och driver Moskvas krigsmaskin”.

Slår mot energisystemet

Bara två dagar före attacken mot Kirishi slogs Rysslands största oljehamn i Primorsk tillfälligt ut efter en annan drönarattack.

– Varje gång Rysslands oljesektor slås ut, påverkas dess förmåga att föra kriget, säger en anonym källa inom SBU till Kyiv Independent.

Ukrainas intensifierade attacker mot ryska oljeanläggningar har redan orsakat driftstopp och bidragit till en bränslebrist i landet.

Analytiker menar att nattens angrepp ytterligare kan pressa den ryska energiförsörjningen och försvåra export.

Foto: Sociala medier

Text: Redaktionen


Ny lågpriskedja kommer till Sverige

2025 09 14

Ett nytt alternativ till Rusta och Clas Ohlson kommer till den svenska marknaden.

Kedjor som Rusta, Clas Ohlson och Dollarstore fortsätter att breda ut sig i Sverige.

Samtidigt kommer nu besked om att en ny lågpriskedja kommer till den svenska marknaden.

Det handlar om den finska jätten Puuilo, uppger Hufvudstadsbladet.

Puuilo till Sverige

Clas Ohlson och Rusta får alltså ny konkurrens.

I samband med kedjans delårsrapport framhåller Puuilo att de ämnar etablera sig på den svenska marknaden.

– Puuilos ledning har reviderat sin uppskattning av butikspotentialen i Finland uppåt till över 90 butiker, meddelar bolaget.

– Företaget kommer också att inleda en organisk internationell expansion, för vilken det kommer att öppna butiker i Sverige.

Oklart var

Det är i nuläget oklart var och när och hur många butiker som kommer att öppna i Sverige.

Vd Juha Saarela bekräftar dock ambitionen.

– Vi ser betydligt större potential att utöka vårt butiksnätverk i Finland än vad vi tidigare beräknat, säger han i ett pressmeddelande.

– Dessutom har vi noggrant utvärderat utsikterna för Puuilo-butiker utomlands och kommer att testa butiker i Sverige under strategiperioden.

Läs mer: UPPGIFTER: Amerikansk snabbmatsjätte kommer till Sverige

Det är Puuilo

Puuilo grundades år 1982 och är en av de ledande lågprisvaruhuskedjorna i Finland.

I dagsläget finns omkring 40 butiker i hemlandet, men som framgår av pressmeddelandet finns planer på att öka det till uppemot 90 stycken.

Det säljs där

Till Puuilos sortiment ingår bland annat byggmaterial, verktyg, biltillbehör, trädgårdsredskap, djurfoder och samt ett brett urval av hushållsvaror.

– Puuilo startade som en snickarverkstad, förklarar kedjan om sin historia.

– Först fanns det sex gamla bussar, som gick runt Finlands byars och städers marknadsplatser, och sålde järnvaror. I början av 2000-talet övergavs bussarna och byggandet av affärer började.

Läs mer: Arbetsförmedlingen: Här finns jobben i höst

Foto: G. Ribeiro

Text: Redaktionen