QATAR: Diktaturen tvärvänder inför VM

2022 11 18

Med enbart två dagar kvar till världens största fotbollsarrangemang släpper Qatar en nyhetsbomb för supportrarna.

Ingen öl får säljas under fotbolls-VM.

Det låter värdnationen Qatar meddela drygt 48 timmar före premiärmatchen, rapporterar The New York Times.

Beslutet är en tvärvändning och en dramatisk förändring av den alkoholplan som senaste månaden ökat spänningarna mellan FIFA, fotbollens globala styrande organ, och Qatar, en konservativ muslimsk nation där alkoholförsäljning kontrolleras hårt.

Lovade öl till supportrarna

Uppgifterna från Qatar kommer blott en vecka efter att landet gått med på att flytta dussintals öltält till mer diskreta platser.

– Öl kommer att finnas tillgängligt när portarna öppnas, vilket är tre timmar innan avspark. Den som vill ta en öl kommer att kunna göra det. Och sedan när de lämnar stadion också i en timme efter slutsignalen, uppgav en källa till Reuters tidigare i höstas.

Undantag i lyxsviter

Tidigare var beskedet att öl skulle få lov att säljas mellan 18.30-01.00 varje dag under den månad som VM pågår. En klar begränsning jämfört med tidigare turneringar – då det varit öppet hela dagarna.

– Förra veckan försökte qatariska arrangörer att tona ner den ökande spänningen kring ölförsäljningen genom att säga att operativa planer fortfarande håller på att slutföras och att förändringar fortfarande görs vid "platser för vissa fanområden”, framhåller New York Times.

En del av publiken kommer dock fortfarande att få lov att serveras öl inne på arenorna, skriver New York Times. Nämligen de FIFA-tjänstemän och andra rika gäster som reserverat platser i lyxsviterna på läktarna.

Rapporten om förbudet kommer från en VM-tjänsteman som enligt New York Times har insyn i de nya planerna.

– Tjänstemannen bad om att inte bli namngiven eftersom de inte var behörig att tala med nyhetsmedia och eftersom Qatar fortfarande förberedde sitt officiella tillkännagivande på fredagsmorgonen.

Fotbollssupportrar rasar

Beslutet kastar bensin på elden för redan irriterade fans. Fotbollssupportrar över hela världen har rasat över bland annat att mycket tyder på att Qatar tilldelats värdskapet på grund av mutor, samt att mästerskapet för första gången ska äga rum på vintern istället för sommaren som är tradition. Även brott mot mänskliga rättigheter har argumenterats som skäl till att landet inte borde få lov att arrangera fotbolls-VM.

På sociala medier höjs nu rösterna ytterligare efter dagens besked.

Ingen öl, herregud! En mardröm för fansen på arenorna. Fotboll och öl går hand i hand, tillsammans med en ordentlig korv! Ännu en bra anledning att bojkotta VM, även på TV! skriver en användare på Twitter.

Utan tvekan ett dumt beslut som slår mot fansen, men om vi inte är försiktiga kommer diskussionen om Qatar handla om öl, och inte de andra tyngre sakerna som de helst vill undvika att prata om, skriver en annan. 

Förbudet försvårar även för FIFA. Fotbollsorganisationen har ett avtal med den amerikanska öltillverkaren Budweiser värt 75 miljoner dollar.

Ett avtal som alltså riskerar att brinna inne när Qatar vänder om alkoholservering till VM-publiken.

Annie Lööf ville bojkotta

Att Qatar är värd för fotbolls VM 2022 har rört upp känslor i hela fotbollsvärlden. Anledningarna är bland annat de återkommande rapporterna om stora dödsfall bland gästarbetare i landet och mutankalgelserna i samband med tilldelandet.

I februari uppmanade Centerpartiets partiledare Annie Lööf Sverige att bojkotta turneringen.

Jag älskar att titta på fotboll, men i Qatar kränks de mänskliga fria rättigheterna dagligen, sade Centerledaren i SVT i februari.

Sverige deltar inte i turneringen efter att ha misslyckats att kvalificera sig.

Foto: E. Kerbey resp D. Hurst

Text: Redaktionen


Hamburgerkedja i kris – flera restauranger går i konkurs

2025 07 12

Hamburgerkedjan Brödernas har det svårt.

För några år sedan började Brödernas – och flera andra nya hamburgerkedjor – att expandera kraftigt för att möta en ökande efterfrågan i Sverige.

Sedan dess har dock hamburgerboomen dragit sig tillbaka, och Brödernas är ett av de företag som har fått det svårt.

Nu kommer besked om att fem av kedjans restauranger går i konkurs, rapporterar Mitt i.

I konkurs

Fem av kedjans restauranger i Stockholm tvingas tacka för sig.

Det handlar om lokaler i Mälarhöjden, Liljeholmsgallerian, Sickla, Rosersberg och Äppelviken.

– Man bedömde att dessa bolag inte var tillräckligt lönsamma för att fortsätta bedriva verksamhet, säger Malin Sanderson, konkursförvaltare på Advokatfirman Carler, till Mitt i.

Har sagts upp

Personalen vid de berörda restaurangerna har sagts upp på grund av arbetsbrist.

Tidigare i år har flera andra Brödernas-restauranger i Stockholmsområdet tvingats stänga ner.

Det rör sig bland annat om restauranger i Kista, Hornstull, Solna strand, Farsta, Odenplan och Enskede.

Är i rekonstruktion

Det var den 16 oktober förra året som Brödernas först gav besked om att de går in i rekonstruktion.

– Syftet med rekonstruktionen är att säkra koncernens långsiktiga finansiella stabilitet och hantera de ekonomiska utmaningar som har uppstått till följd av bland annat pandemi, inflation, stigande räntor och hyreshöjningar, meddelade kedjan då.

Flera problem

De senaste åren har enligt Brödernas präglats av en serie oförutsedda händelser som skapat besvärliga förutsättningar för restaurangbranschen.

– Pandemin och följder av Rysslands invasion av Ukraina har medfört kraftig inflation med substantiellt höjda kostnader för råvaror och övriga driftskostnader, menas det.

– Detta har, tillsammans med stigande räntor och konsumenternas minskade köpkraft, förändrat förutsättningarna för koncernen och restaurangbranschen i stort. Brödernas restauranger har även drabbats av betydande hyreshöjningar. 

Läs mer: Stor prischock – ryssar drabbas vid middagsbordet

Foto: Jean-Claude Attipoe

Text: Redaktionen


Republikaner tvärvänder i kärnfrågan – trendbrott efter fyra år

2025 07 12

Republikaner tvärvänder i en av partiets absoluta kärnfrågor.

President Donald Trump vann valet 2024 bland annat för att många väljare var djupt oroade över invandring och migration.

Men nu ser många amerikaner ut att ha tvärvänt i frågan.

Även bland republikaner syns ett tydligt trendbrott, enligt en ny undersökning.

Vänder en fyraårig trend

En ny undersökning från Gallup visar en stor minskning i andelen republikaner som vill att invandringen till USA ska minska, rapporterar Newsweek.

Det rör sig om en stor förändring – från 88 procent 2024 till 49 procent i juni 2025.

Samtidigt ökar också andelen republikaner som anser att invandringen medför positiva effekter för USA.

Enligt opinionsinstitutet rör det sig om ett betydande trendbrott.

– Dessa förändringar vänder en fyraårig trend av ökande oro kring invandring som började 2021 och återspeglar förändringar bland alla större partigrupper, kommenterar Gallups Lydia Saad, enligt tidningen.

Heta känslor 2024

Förändringen syns inte bara bland republikaner, utan även bland amerikaner i stort. 2024 vill 55 procent av amerikanerna att invandringen skulle minska. Nu har den siffran sjunkit till 30 procent.

Den stora förändringen kan bero på att 2024 var ett valår som rörde upp starka känslor och åsikter om bland annat invandring, och det fanns en stor frustration avseende Joe Bidens sätt att hantera frågan.

Redan under 2024 hade invandringen dock börjat minska, vilket den har fortsatt att göra under Trumps tid i Vita huset.

Bland republikaner är stödet för Donald Trumps politik fortfarande starkt, även i invandringsfrågan, vilket också bekräftas i Gallups undersökning.

Oron har minskat

Ändå visar undersökningen alltså att många republikaner har blivit mindre skeptiska till invandring den senaste tiden. Det kan bero på att den allmänna oron över frågan har minskat.

– Ökningen av illegala gränsövergångar under Biden-administrationen utlöste ökad allmän oro över invandring och ökat krav på strängare tillämpning. Trump-administrationens snabba och synliga reaktion verkar ha avvärjt den oron, särskilt bland republikaner, säger Gallups Lydia Saad, enligt tidningen.

– Som ett resultat har amerikanernas attityder till invandring i stort sett återgått till hur de var före den senaste ökningen vid gränsen, tillägger hon.

Foto: Dyana Wing So

Text: Redaktionen