Polisen utfärdar WhatsApp-varning

2022 11 15

Polisen varnar för nya former av bedrägeri som äger rum via populära chattappen WhatsApp.

Efter att en kvinna blivit utsatt för ett bedrägeriförsök har polisen i region Nord gått ut med en särskild varning till allmänheten.

Anledningen är att brottet skedde via den oerhört populära sociala mediekanalen WhatsApp. En chattapp som enligt Studieförbundet Vuxenskolan används av 35 procent av Sveriges befolkning – det vill säga nästan 3,7 miljoner av invånarna.

Fattade misstanke

Enligt polisen blev kvinnan, via WhatsApp, kontaktad av en person som utgav sig för att vara en nära anhörig till personen. Bedragaren försökte därefter genom flera meddelande i appen förmå kvinnan att genomföra en banktransaktion.

– Kvinnan fattade dock misstanke och ställde kontrollfrågor till avsändaren. När hon inte fick relevanta svar på sina frågor fattade kvinnan misstanke om att det kunde röra sig om en bedragare, framhåller polisregion Nord på sin hemsida under tisdagsförmiddagen.

Raderade alla meddelande

Efter en stund återvände kvinnan till chatten för att ta skärmdumpar av konversationen. Då upptäckte hon att avsändaren hade raderat samtliga meddelande.

I bakgrunden av händelsen vill polisen nu rikta en skarp påminnelse till alla användare av WhatsApp om hur man ska hantera frågor om värdefull information.

– Lämna aldrig ut koder eller andra känsliga uppgifter till någon. Någonsin. Kortuppgifter och koder är nycklar till dina pengar, framhåller polisen.

Uppmaning från polisen

Myndigheten poängterar även att bedragare lätt kan hitta information om dig på nätet för att lura dig. Att den som kontaktar dig har personliga uppgifter om dig är därmed inte en garanti för att du ska lita på personen.

– Om någon du inte känner ringer och du blir osäker, lägg på luren eller be att få ringa tillbaka på ett nummer som du själv tar reda på. Det gäller oavsett om personen säger sig vara en nära släkting eller från banken, ett företag eller en myndighet, framhäver polisen i sitt pressmeddelande.

Över två miljarder använder

WhatsApp är en mycket populär app som används för att skicka meddelanden både i ljud och skrift samt annan media till andra användare världen över.

I början av 2020 klättrade appen över två miljarder användare, enligt Dagens Media. Meddelandetjänsten är både gratis och annonsfri och grundades 2009.

Sedan 2014 ägs tjänsten av Meta Platforms, det vill säga före detta Facebook Inc.

Foto: D. Karastelev

Text: Redaktionen


JUST NU: Putin hotar att ”förinta Natosoldater”

2025 09 05

Rysslands diktator Vladimir Putin håller tal på den internationella konferensen Eastern Economic Forum som årligen anordnas i ryska Vladivostok.

I sitt tal riktar Putin ett militärt hot mot de Natoländer som överväger att skicka fredsbevarande styrkor som en del av säkerhetsgarantier till Ukraina.

Enligt diktatorn kommer Natosoldater i Ukraina  att vara ”legitima mål” för den ryska militären.

– Om Natosoldater dyker upp, särskilt mitt under militära operationer, då utgår vi från att dessa är legitima måltavlor att förinta, säger Putin enligt Sky News.

Diktatorn tillägger att han inte ser ”någon som helst anledning” att utländska soldater stationeras i Ukraina, även om ett fredsavtal undertecknas.

Putins uttalande kommer efter att 26 Natoländer i den så kallade ”koalitionen av villiga” enats om att skicka fredsbevarande trupper till Ukraina efter ett fredsavtal.

Vädjar till Zelenskyj

I ett senare skede av sitt tal vänder sig Vladimir Putin direkt till Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj.

Putin ber Zelenskyj att komma till Moskva för att inleda ”fredsförhandlingar”.

– Den ukrainska sidan vill ha detta möte och jag är redo att anordna det. Snälla kom hit, vi kommer definitivt skapa förutsättningar för framtida säkerhet, säger han.

Zelenskyj har öppnat för att träffa Putin i ett neutralt värdland. Den ryske diktatorn anser dock att ett möte måste äga rum i Moskva.

– Den bästa platsen för ett möte är Ryska federationens huvudstad, säger Putin.

LÄS MER: Fientliga stridsflygplan vid USA-fartyg

Ingen respekt för fredsavtal

Ryssland har en tradition av att bryta mot olika fredsavtal. År 1994 undertecknade landet Budapestmemorandumet, som fastslog att Ryssland, USA och Storbritannien skulle garantera Ukrainas territoriella integritet. Tjugo år senare annekterade Ryssland den ukrainska krymhalvön och i dag för landet ett anfallskrig mot hela Ukraina.

LÄS MER: Trumps besked – ”Putin kommer att fatta ett beslut” 

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


Fientliga stridsflygplan vid USA-fartyg

2025 09 05

Utländska stridsflygplan har flugit nära ett amerikanskt krigsfartyg.

Enligt USA:s försvarsdepartement handlar det om två stridsflygplan från Venezuela. Planen ska ha befunnit sig över missiljagaren USS Jason Dunham.

– I dag flög två stridsflygplan från Maduroregimen nära ett amerikanskt marinfartyg i internationellt vatten. En mycket provokativ åtgärd, avsedd för att störa våra operationer mot terroristerna i drogkartellerna, framhåller försvarsdepartementet i ett uttalande.

Efter incidenten utfärdar USA en skarp varning till den venezuelanska regimen.

– Kartellen som styr Venezuela avråds starkt från att hindra, avskräcka eller störa operationer som den amerikanska militären utför mot narkotikasmuggling och terrorism.

F 16-flygplan

De venezuelanska stridsflygplanen var enligt uppgift av modellen F 16 – ett amerikanskt stridsflyg som används av flygvapen världen över.

USS Jason Dunham är en tungt beväpnad missiljagare som tjänstgjort i den amerikanska flottan sedan 2010. I augusti beordrades fartyget till vatten utanför Venezuela som en del i president Trumps operation mot narkotikahandel i regionen.

LÄS MER: USA svarar diktaturen – går samman med två andra länder

Flera krigsfartyg patrullerar

USA har utökat sin militära närvaro i närheten av Venezuela. Flera krigsfartyg har satts in för patrullering i farvattnen runt Latinamerika och Karibien.

Kampen mot den venezuelanska regimens påstådda narkotikasmuggling enar ett politiskt splittrat USA. Ledande demokrater har utryckt sitt stöd för militära insatser mot drogkarteller kopplade till Venezuela.

–  Jag stöder fullt ut kampen mot den plåga som drogkartellerna utgör mot vår nation, skriver den demokratiska senatorn John Fetterman på X.

LÄS MER: Trump rasar mot Europas ledare – ”Sluta omedelbart”

Arkivfoto: Ryuno

Text: Redaktionen