NYA SIFFROR: Diskriminering på jobbet – stor skillnad mellan grupper

2022 11 11

Utlandsfödda i EU-länder känner sig mer diskriminerade på jobbet jämfört med personer som är födda i samma land som de jobbar i.

Det visar en ny studie från Eurostat.

Enligt Eurostats siffror känner 7,7 procent av de utlandsfödda männen sig diskriminerade på arbetsplatsen. Kvinnor känner sig mer diskriminerade jämfört med män. Motsvarande siffra för utlandsfödda kvinnor landar på 8,8 procent.

I absoluta tal innebär det att  618 200 män och 564 600 kvinnor födda i ett land utanför EU och 193 500 män och 256 200 kvinnor födda i ett annat EU-land upplever diskriminering på jobbet.

– Den främsta orsaken till diskriminering av anställda födda i ett land utanför EU eller ett annat EU-land var deras utländska ursprung, rapporterar Eurostats.

Studien omfattar drygt 5,2 miljoner kvinnor och 3,6 miljoner män i åldrarna 15–74.

”En fråga om ledarskap”

EU-parlamentariker Abir Al-Sahlani (C), som sitter i EU-parlamentets sysselsättningsutskott, anser att studien måste tas på stort allvar.

– Vi måste motverka den negativa retoriken kring personer från tredjeland som finns i Europa, framhåller hon till Europaportalen.

Hon anser att samtalstonen i samhället har förändrats i stort och att det främst påverkar personer med utländsk bakgrund. Hon efterlyser bättre utbildning som leder till kunskap om hur man hanterar rasism på arbetsplatser.

– Jag tycker att det är ytterst en fråga om ledarskap, säger Abir Al-Sahlani till nyhetssajten.

”Behöver adresseras”

Sara Skyttedal (KD) sitter i likhet med Abir Al-Sahlani i parlamentets sysselsättningsutskott.

–  All diskriminering är naturligtvis ett problem som behöver adresseras. I första hand av medlemsstaterna, men också av EU. Vad gäller unionens egna roll så är EU:s mest effektiva verktyg – för mer positiva attityder till arbetstagare födda i andra länder – den inre marknaden och den fria rörligheten mellan medlemsländerna, säger hon till Europaportalen.

Foto: I. Team

Text: Redaktionen


1 nov 26

Biljätte kollapsar – halva försäljningen borta

2026 11 01

Teknikjätten Huawei har byggt upp en omfattande bilsatsning i Kina.

Men nu kommer ett tungt bakslag.

Leveranserna har rasat med över 50 procent på ett år.

Försäljningen störtdyker

Det är på den kinesiska marknaden som Huaweis bilsatsning nu möter stora problem. Under oktober levererade alliansen Harmony Intelligent Mobility Alliance, HIMA, 33 537 bilar.

Det kan jämföras med 68 216 bilar under samma månad i fjol. Minskningen landar därmed på 50,8 procent, vilket innebär att nästan 35 000 färre bilar levererades jämfört med oktober förra året.

Oktober är dessutom den femte månaden i rad då leveranserna minskar jämfört med motsvarande period året före.

Samtidigt har biljättens nya lyxbil Maextro hamnat i blåsväder efter att bromspedalen gått av under en testkörning. Företaget lovar nu att förbättra konstruktionen.

– Användarnas säkerhet är alltid vår högsta prioritet, uppger Maextro enligt kinesiska PCauto.

Läs också: 400 000 hushåll har fel avtal – uppmanas byta direkt

Stor aktör i Asien

Bakom satsningen står teknikjätten Huawei, som samarbetar med flera kinesiska biltillverkare. Det handlar bland annat om märkena Aito, Luxeed, Stelato, Maextro och Shangjie.

Huawei står för bland annat teknik, mjukvara och förarassistanssystem, medan fordonen utvecklas och tillverkas tillsammans med kinesiska bilföretag.

Ett av de mest framgångsrika märkena är Aito.

– Aito lanserades i december 2021 och är ett av Kinas största elbilsmärken. Under 2025 sålde märket 420 000 bilar och målet är att nå en årlig försäljning på en miljon fordon senast 2030, uppger branschsajten CarNewsChina.

Aito, har nyligen meddelat att man planerar att gå in på den europeiska marknaden under hösten 2027. Vilka länder som blir aktuella först är ännu inte fastställt.

Går åt motsatt håll

Samtidigt går utvecklingen betydligt bättre för en annan kinesisk biltillverkare.

Zeekr, som ingår i Geelykoncernen tillsammans med Volvo Cars, levererade 32 483 bilar under oktober.

Det är en ökning med 51,6 procent jämfört med samma månad i fjol, då leveranserna låg på 21 423 bilar.

Andra läser: Går i konkurs efter 80 år – bilföretag kastar in handduken

Foto: Obi

Text: Redaktionen


31 okt 26

Ny lågpriskedja utmanar Ica och Willys – öppnar jättebutik

2026 11 01

En ny livsmedelskedja expanderar i Sverige.

Det ser ut som att Ica och Willys har fått en ny utmanare på matmarknaden.

Lågprisuppstickaren Matrix växer och öppnar nu en jättelik butik, vilket blir kedjans femte i Sverige.

Öppnar jättebutik

Lågpriskedjan Matrix har skrivit avtal om en lokal på nästan 1 400 kvadratmeter i handelsplatsen Port 73 i Haninge i Stockholm.

Planen är att slå upp portarna under fjärde kvartalet 2027.

I handelsplatsen finns sedan tidigare både Coop och Willys. Därmed får Matrix ytterligare en etablering på en plats där flera stora matkedjor redan konkurrerar om kunderna.

– Det blir vår femte butik och vi tror mycket på att det ska bli en lyckad satsning samtidigt som vi tror att vi kan tillföra Port 73 något annorlunda. Vi ser fram emot att bli en del av handelsplatsen och att välkomna våra kunder, säger Murat Üzel, VD på Matrix Butikerna, i ett uttalande.

Läs också: Chocksiffra för V i ny mätning

Växer snabbt i Sverige

Med den nya etableringen växer Matrix till fem butiker med en sammanlagd yta på omkring 6 400 kvadratmeter.

Kedjans övriga butiker finns i Stockholmsområdena Skogås, Jordbro, Nynäshamn och i Norrköping.

Den senaste öppningen skedde i Hageby i Norrköping hösten 2024. Det blev kedjans första butik utanför Stockholmsregionen.

Trots att informationen om öppningen var begränsad blev intresset stort.

– Vi satte bara upp några lappar vid butiken om det, trots det var det jättelånga köer när vid öppnade, sade Marcela Pettersson, butikschef, för Norrköpings Tidningar, vid öppningen.

Utmanar med låga priser

Matrix har en tydlig lågprisprofil och kombinerar traditionella dagligvaror med mat från hela världen och erbjuder samtidigt ett stort utbud av frukt och grönt.

Utöver matvaror från olika delar av världen säljer kedjan även vanliga basvaror från välkända märken.

– Sedan är vi inte så låsta som de stora kedjorna. Kommer det in kunder och frågar efter en viss typ av vara kan vi ta in den redan nästa vecka om vi vill. Då känner man sig hörd som kund, sade Marcela Pettersson, som tidigare jobbat som butikschef på både Coop och Netto, till Fri Köpenskap, vid ett tidigare tillfälle.

Den nya etableringen är ytterligare ett steg i Matrix expansion på den svenska dagligvarumarknaden.

Andra läser: Ramaskri mot Willys-koncernen – tar in kritiserade varor 

Foto: POWER-Noel-Edling

Text: Redaktionen