Kina förbereder sig för krig

2022 11 10

Kinas diktator Xi Jinping har beordrat den kinesiska militären att förbereda sig för krig.

Den kinesiska ledaren utfärdade sin uppmaning i samband med att han besökte en militär kommandocentral, rapporterar The Guardian.

– Armén måste på ett omfattande sätt stärka sin träning i förberedelser för krig, betonade Xi Jinping som dagen till ära klätt sig i militäruniform.

Vidare hävdade diktatorn att Kina befinner sig i ett ”instabilt och osäkert”  säkerhetsläge.

– Armén måste resolut försvåra vår nationella suveränitet och säkerhet, fortsatte Xi Jinping.

Han vände sig sedan direkt till soldaterna på militäranläggningen.

– Fokusera all er energi på att slåss och arbeta hårt för att stärka vår förmåga att vinna, sa den kinesiska diktator enligt The Guardian.

Signal till USA

Enligt Willy Lam, Kinakännare vid stiftelsen Jamestown Foundation, är Xi Jinpings uttalande ett budskap till USA och Taiwan.

– Han sänder ett meddelande, säger Kinaexperten till The Guardian.

Taiwan lever under ett ständigt hot från Kina.

Peking ser den demokratiskt styrda ön som en del av sitt territorium. Diktatorn Xi Jinping har flera gånger upprepat att det är ”oundvikligt” att inte ”förena” Taiwan med det kinesiska fastlandet.

Spänningarna mellan Peking och Taipei eskalerade ytterligare efter den amerikanska talesmannen Nancy Pelosis besök i augusti.

Kommer inte avstå från våld

På det kinesiska kommunistpartiets 20:e partikongress, som avlutades i Peking förra månaden, upprepade Xi Jinping återigen sin vilja.

Han betonade att Taiwan tillhör Kina och varnade för att ”utländsk inblandning” förvärrar situationen.

Avslutningsvis utfärdade han en varning till omvärlden.

– Vi kommer aldrig lova att vi kommer avstå från att använda våld, sa Kinas ledare. 

USA:s löfte

USA:s president Joe Biden har vid flera tillfällen framhållit att USA kommer att försvara Taiwan om ön attackeras.

Han upprepade sitt budskap i september.

På en pressträff fick han svara på frågan om USA skulle kunna tänka sig att gripa in militärt om Peking försöker erövra Taiwan med våld. 

– Ja, det är det vi har åtagit oss, svarade Biden.

LÄS MER: BIDENS LÖFTE OM KINA FÖRKLARAR KRIG

Foto: President of Russia Office 

Text: Redaktionen


TYSKLAND HÄVDAR: Stort genombrott i Ukraina – inom två dagar

2025 05 11

Tysklands nya förbundskansler Friedrich Merz tror att en vapenvila i Ukraina kan träda i kraft inom två dagar.

Det rapporterar den tyska Bild.  

– Jag har stort hopp om att det kommer att nås en överenskommelse om eldupphör i Ukraina i helgen, säger Merz enligt tidningen.

– Med tanke på den tre dagar långa vapenvilan som Ryssland utlyst finns det stor chans att den kommer att förlängas till 30 dagar och att förhandlingar om ett fredsavtal sedan kan inledas, fortsätter förbundskanslern.

Vidare meddelar Merz att han skrivit under ett förslag om eldupphör tillsammans med Frankrikes president Emmanuel Macron, Polens premiärminister Donald Tusk och den brittiske premiärministern Keir Starmer.

– Det är i stort sett identiskt med det amerikanska förslaget. Vi hoppas verkligen att detta också kommer att accepteras av den ryska sidan, säger förbundskanslern och tillägger:

– Bollen ligger helt och hållet hos Moskva.

Zelenskyj ger besked om toppmötet

Samtidigt meddelar Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj att Ukraina ska anordna ett toppmöte med flera europeiska ledare på lördag.

– Vi förbereder oss för att träffa ledarna i ”Koalitionen av villiga länder”, säger Zelenskyj i ett uttalande.

Koalitionen består av ett 30-tal länder som arbetar för en hållbar fred i Ukraina. Sverige är ett av flera Natoländer i gruppen. USA tillhör inte koalitionen.

Foto: President of Ukraine

Text: Redaktionen


Folk tror det är förbjudet att göra på flygplan – är fullt tillåtet

2025 05 09

Det vimlar av förbud och regler ombord på flygplan.

Inga kompromisser kan göras med säkerheten när folk ska transporteras i luften med en mil ned till marken.

Exempelvis har flera flygbolag, inklusive Ryanair, övervägt att förbjuda powerbanks efter att ett flygplan i Sydkorea drabbats av en våldsam brand strax före avgång.

En del regler handlar dock om själva upplevelsen ombord.

Bland annat diskuteras förbud mot att kunna fälla ned stolen och så sent som i vintras planerade det amerikanska flygbolaget Spirit Airlines att upprätta klädkoder för sina passagerare.

Avlivar myten

En sak som många tror är förbjudet, men som i själva verket är tillåtet, är att ta med egen mat ombord.

Det berättar flygvärdinnorna Sophie Moss och Mikkel Dammen för den norska tidningen Din Side.

– Många är inte medvetna om att det är tillåtet att ta med matsäck. Om du vill kan du spara lite pengar på det. Jag packar ofta wraps i aluminiumfolie så att jag kan slänga omslaget när jag är klar med att äta, säger Sophie Moss.

LÄS MER: Flygbolag inför klädkod – passagerare kan stoppas i dörren

Betalar i onödan

Enligt flygvärdinnorna är det dessutom många som lägger onödigt mycket pengar på att köpa vattenflaskor efter säkerhetskontrollen, eftersom det inte är tillåtet att ta med sig mer än 100 milliliter vätska.

Men då tänker man inte tillräckligt långt.

– Det finns vattenstationer på de flesta flygplatser. Så ta med en tom vattenflaska och spara pengar, säger Mikkel Dammen.

Kan bli en dyr flaska

Det sistnämnda rådet kan dock bli dyrköpt. Åker du till exempel med Ryanair måste flaskan få plats i ditt handbagage. Sticker vattenflaskan ut riskerar väskan att bli för stor och du kan drabbas av höga böter.

Det fick journalisten Ruby Flanagan erfara när hon flög hem från Dublin med just Ryanair.

– Jag har hört talas om några galna Ryanairavgifter under mina år, men det här är den absolut värsta, sade konsumenträttsexperten Martyn James till Mirror efteråt.

LÄS MER: Skarp kritik mot petig regel hos Ryanair – Experten: “Värsta jag hört”

Foto: SAS Group

Text: Redaktionen