COP27: Människor i väst njuter – andra får betala

2022 11 03

Utspelen inför den stundande klimatkonferensen COP27 i den egyptiska semesterorten Sharm-el Sheikh blir fler och fler.

Den senaste är den pakistanska politikern, senatorn Sherry Rehman, minister för klimatförändringar. I en presskonferens inför COP27 relaterade hon till de förödande monsunregn som drabbat landet de senaste månaderna.

Många dödade och skadade

Under dem har 1 739 människor omkommit, 12 867 har skadats och fler än två miljoner hus har förstörts. Hon lade en stor del av skulden på att landet drabbats så hårt på väst.

– Människor njuter av livet i väst men någon här får betala priset, framhöll hon under presskonferensen, enligt tidningen Business recorder.

När klimatkonferensen drar igång kommer hon och representanter för det hårt drabbade landet, som med knappt 200 miljoner invånare är ett av världens sex folkrikaste, att framhålla omfattningen och effekterna av klimatkatastrofen som landet står inför.

Och redan påverkats av.

– Under de senaste två decennierna har 162 extrema händelser inträffat i landet, medan en 300-procentig ökning av miljörelaterade händelser märktes inom bara ett år, påpekade ministern.

Klara tecken på förändringar i landets klimat, påpekade hon, är de högintensiva värmeböljor som har gjort att temperaturen på sina håll har nått 53,7 grader.

Tydliga krav inför konferensen

Under COP27-mötet, påpekade hon under presskonferensen, kommer landets mål att vara tydliga:

– Våra ansträngningar kommer att fokuseras på att söka efter 100 miljarder dollar per år för klimatfinansiering.

Parallellt som katastrofen slagit hårt mot landet, invånarna och dess infrastruktur kommer förstås fattigdomen att tillta.

– Den kommer att öka i en alarmerande takt, varnade hon.

Foto: M. Spiske

Text: Redaktionen


Danmark har läxat upp USA

2025 05 10

Enligt uppgifter till The Wall Street Journal avser USA att öka spionaget mot Grönland, som tillhör det danska kungariket.

Uppgifterna har väckt starka reaktioner i Danmark. Den danska underrättelsetjänsten, PET, har konstaterat att det föreligger ett ökat hot om spionage efter att artikeln publicerats.

Nu har Danmark kontaktat USA.

Det bekräftar statsminister Mette Frederiksen.

– Det här är rykten i en internationell tidning, och som ni vet har vår utrikesminister redan haft ett samtal med USA. Självklart kan man inte spionera på en allierad, säger hon enligt nyhetsbyrån Ritzau.  

Danmarks utrikesminister Lars Løkke Rasmussen betonar att den danska regeringen har varit mycket tydlig i sin kommunikation.

– Det avgörande är att vi signalerat mycket tydligt till amerikanerna att kungarikets interna angelägenheter är kungarikets interna angelägenheter. Vi betraktar oss inte bara som en nära allierad till USA, vi är en nära allierad. Och därför kan vi naturligtvis inte tolerera om folk börjar spionera på varandra, säger han enligt TV2.

Utrikesministern betonar att det danska budskapet förmedlats till  den tillförordnade amerikanska ambassadören i Danmark, Jennifer Hall Godfrey, och att detta budskap nu sprids vidare i Washington.

Hotbild kvarstår

USA:s president Donald Trump har vid flera tillfällen framhållit att han vill se Grönland som en del av USA. Presidenten har dessutom vägrat att utesluta användning av militärt våld för att ta kontroll över världens största ö.

– För den nationella säkerhetens skull och för friheten i hela världen anser USA att ägande och kontroll av Grönland är av största vikt, har Trump utryckt på sin sociala medieplattform Truth Social.

USA har i dag en stor militär närvaro på Grönland. År 1951 ingicks ett försvarsavtal med Danmark som gav USA en betydande roll i försvaret av territoriet, inklusive rätten att bygga och upprätthålla militärbaser.

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet Official White House Photo by Shealah Craighead

Text: Redaktionen


TYSKLAND HÄVDAR: Stort genombrott i Ukraina – inom två dagar

2025 05 09

Tysklands nya förbundskansler Friedrich Merz tror att en vapenvila i Ukraina kan träda i kraft inom två dagar.

Det rapporterar den tyska Bild.  

– Jag har stort hopp om att det kommer att nås en överenskommelse om eldupphör i Ukraina i helgen, säger Merz enligt tidningen.

– Med tanke på den tre dagar långa vapenvilan som Ryssland utlyst finns det stor chans att den kommer att förlängas till 30 dagar och att förhandlingar om ett fredsavtal sedan kan inledas, fortsätter förbundskanslern.

Vidare meddelar Merz att han skrivit under ett förslag om eldupphör tillsammans med Frankrikes president Emmanuel Macron, Polens premiärminister Donald Tusk och den brittiske premiärministern Keir Starmer.

– Det är i stort sett identiskt med det amerikanska förslaget. Vi hoppas verkligen att detta också kommer att accepteras av den ryska sidan, säger förbundskanslern och tillägger:

– Bollen ligger helt och hållet hos Moskva.

Zelenskyj ger besked om toppmötet

Samtidigt meddelar Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj att Ukraina ska anordna ett toppmöte med flera europeiska ledare på lördag.

– Vi förbereder oss för att träffa ledarna i ”Koalitionen av villiga länder”, säger Zelenskyj i ett uttalande.

Koalitionen består av ett 30-tal länder som arbetar för en hållbar fred i Ukraina. Sverige är ett av flera Natoländer i gruppen. USA tillhör inte koalitionen.

Foto: President of Ukraine

Text: Redaktionen