EUROPA: Dömd knarksmugglare blir rådgivare till regering

2022 10 29

Trots ett 20 år långt fängelsestraff utses nu en grov brottsling till rådgivare på allra högsta nivå.

Mannen ifråga är 54-årige Konstantin Yaroshenko.

Flera ton kokain

Konstantin Yaroshenko arbetade tidigare som pilot åt både passagerarflygplan och fraktflygplan i Afrika. Men i själva verket var det en täckmantel för hans andra verksamhet enligt amerikanska myndigheter.

Han greps i Liberia i Västafrika 2010 och blev utlämnad till USA

– Enligt utredningen planerade han att smuggla flera ton kokain från Latinamerika till Liberia och sedan vidare till Ghana, rapporterar BBC News.

Dömdes i New York

Från Ghana var planen sedan att smuggla vidare knarket till USA.

– Han dömdes till 20 år i fängelse av en federal domstol i New York, uppger BBC som konstaterar att ryssen var skyldig till omfattande brottslighet.

9 år senare blev det emellertid klart att Yaroshenko skulle föras över till Ryssland som fått till ett fångutbyte med USA.

I gengäld släppte Ryssland den amerikanske studenten Trevor Reed.

Joe Biden grep in

Reed dömdes till 9 år i ryskt fängelse av ryska myndigheter som hävdade att han misshandlat en rysk polis.

Studenten nekade dock till alla anklagelser och familjen vädjade till Joe Biden som sade ja till fångutbytet.

För den ryska knarksmugglaren innebar resan till Ryssland inte bara att han återfick sin frihet. Nu står det även klart att han i den ryska regimens ögon får ett rejält karriärlyft.

Rysslands diktator har nämligen beslutat att utse Konstantin Yaroshenko till en viktig rådgivningsposition inom den ryska statsledningen.

Hyllas av Putin

Trots sin kriminella bakgrund väntas han därmed få möjlighet att hantera följande uppgifter:

- Analysera lagförslag

- Övervaka Rysslands parlament

- Stödja ryska medborgare

Vladimir Putins beslut meddelas i en så kallad presidentorder där Putin hyllar den dömda knarksmugglaren.

Påstås vara människorättsaktivist

– En människorättsaktivist och offentlig gestalt, framhåller Putin när han beskriver Yaroshenko.

Yaroshenko har sagt att han vill visa Ryssland vad amerikanarna går för.

– Det känns som att alla mina kunskaper och min kapacitet på något sätt bör tjäna det ryska offentliga livet, sa Yaroshenko tidigare i år.

– För att visa hur amerikanarna verkligen är, framhävde den dömda knarksmugglaren enligt BBC News.

Foto: L. Villasmil

Text: Redaktionen


JUST NU: Kaos i turistområde – evakueras med helikopter

2025 07 01

Ett stort antal människor har evakuerats efter kaotiska scener i ett turistområde.

Kaotiska scener har utspelat sig i Österrike på tisdagen.

En by i den populära turistregionen Tyrolen har drabbats av ett allvarligt jordskred.

Black Hawk-helikoptrar har satts in för att evakuera människor från området.

Evakuerades med helikoptrar

Ett hundratal människor har evakuerats med Black Hawk-helikoptrar från den lilla alpbyn Gschnitz och från fjällstugor i Gschnitztal i Tyrolen i Österrike, rapporterar AP.

Hus och stugor i byn och dess omgivningar har hamnat under stora jordmassor efter jordskredet.

Österrikisk militär var tvungen att sätta in Black Hawk-helikoptrar för att kunna evakuera invånarna.

Jordskredet uppges har orsakats av kraftiga åskväder på måndagen. Detta har lett till att hus och stugor i området har täckts av jord, vatten och bråte, enligt nyhetsbyrån.

Bäcken Gschnitzbach har också svämmat över till följd av ovädret och jordskredet, vilket har försvårat situationen ytterligare.

Människor har tvingats lämna sina hem och vägar är inte längre användbara.

”Övervakar situationen”

Runt 100 människor har alltså evakuerats. Det verkar dock som att ingen människa har kommit till skada i samband med jordskredet, rapporterar nyhetsbyrån.

Det har däremot uppstått andra skador, bland annat ska ett friluftsmuseum ha ödelagts.

Medan människor väntade på evakuering ombads de att hålla sig inomhus och att undvika garage och källare.

– Vi övervakar situationen noga och är i ständig kontakt med räddningstjänsten, säger Elmar Rizzoli, chef för Tyrolens center för kris- och katastrofhantering, enligt nyhetsbyrån.

Gschnitz har 466 invånare och ligger 1230 meter över havet.

Naturkatastrofen i området påminner om en liknande händelse i maj, då cirka 300 personer evakuerades från alpbyn Blatten i Schweiz. Bara några dagar senare rasade sten och is ned från en glaciär, och hela byn täcktes av lera, enligt nyhetsbyrån.

Foto: Acroterion, Wikimedia 

Text: Redaktionen


SPANIEN: Barn glömdes bort – förlorade livet

2025 07 01

Ett barn i Spanien har förlorat livet under tragiska omständigheter.

En liten pojke har dött i Spanien på tisdagen.

Pojken förlorade livet i byn Valls i nordöstra Spanien, efter att ha glömts bort av sin pappa.

Det tragiska händelsen inträffade samtidigt som Sydeuropa är mitt i en värmebölja.

Tragisk händelse

Det handlar om en 2-årig pojke som har dött.

Pojken glömdes kvar i bilen av sin pappa, rapporterar La Vanguardia.

Just den här dagen skulle pappan ta sin son till dagis, vilket han inte brukar göra, enligt tidningen.

På morgonen satte pappan pojken i bilbarnstolen och börja åka, men istället för att köra till förskolan, åkte han direkt till jobbet. Där glömde han kvar pojken i bilen.

Temperaturen i byn låg på 37 grader när pojken lämnades kvar i bilen.

Mannen anlände till arbetsplatsen vid 10-tiden, och barnet upptäcktes vid 15-tiden.

Flera personer slog larm, både genom att ringa 112 och försöka hitta barnets pappa.

Pappan i svår chock

De personer som slog larm hade också fått ut barnet ur bilen när räddningstjänsten anlände, enligt tidningen.

Det gjordes intensiva försök att rädda barnets liv. Men efter cirka 5 timmar i den kokheta bilen fanns det inget att göra.

Den räddningstjänst som anlände till platsen kunde inte göra mycket annat än att bekräfta att barnet hade avlidit.

Pojkens far anlände till platsen och försökte också själv hjälpa sitt barn. Pappan var i svår chock och behövde akut psykologisk hjälp efter sonens tragiska död. Det gick heller inte att förhöra honom efter händelsen, eftersom han var så chockad.

Händelsen ska nu utredas av polis.

Extremväder i Europa

Den tragiska händelsen har alltså inträffat i samband med en svår värmebölja som drabbat södra Europa.

Flera värmerekord har slagits bland annat i Spanien. I söndags uppmättes hela 46 grader i El Granado i sydvästra Spanien.

I flera städer i Sydeuropa har man stängt sevärdheter på grund av värmen. I Paris håller exempelvis Eiffeltornet stängt på grund av hettan.

Foto: P. Nicolello

Text: Redaktionen