SVERIGE: Hatstorm mot Moderaterna

2022 10 24

Flera M-toppar i Sölvesborg har behövt ta emot mängder med hot efter att partiet nobbat samarbete med SD.

Moderaterna lämnar det så kallade Samstyret i Sölvesborg.

Det innebär också att partiet officiellt avslutar samarbetet med Sverigedemokraterna – för att istället bilda en ny politisk allians med Socialdemokraterna.

Nu vittnar M-toppar i staden om att de har utsatts för omfattande hat och hot efter att beskedet stod klart, rapporterar SVT.

– Helgen har varit fruktansvärd. Folk ringer mig privat och skriker att jag ska “brinna i helvetet”, säger gruppledaren Kith Mårtensson (M) till kanalen.

Vågar inte gå ut

Gruppledaren berättar att det gått så långt att hon inte kunnat lämna sin bostad.

– Jag har haft mängder av telefonsamtal, jag har fått mejl och blivit utsatt i sociala medier. Jag har legat hemma med stresspåslag hela helgen och har inte vågat gå ut.

– Folk säger att jag är en “fittkärring som ska brinna i helvetet”. För att ta ett exempel.

Ska polisanmäla

Partiet har nu kopplat in Moderaterna på riksnivå och har även vänt sig till polisen.

Under morgondagen väntar ett möte med Sölvesborgs kommunjurist.

– Vi kommer att polisanmäla en del av det som kommit in, säger Kith Mårtensson till SVT.

På sociala medier röt M-profilen Jörgen Martinsson ifrån mot det grova hatet.

– Först måste jag tyvärr konstatera att det jag varnade för slog in. Alltför hårt. Nämligen den hagelstorm av hat och hot som några lokala politiker utsatts för i helgen. 

SD-ledaren upprörd över maktskifte

Det var i fredags som Moderaterna, Socialdemokraterna, Centerpartiet och det lokala Sölvesborg- och Listerpartiet (SOL) bildar ett nytt styre i Sölvesborg.

Någonting som också innebar att Sverigedemokraterna förlorar makten och hamnar i opposition i Jimmie Åkessons (SD) egen hemstad.

– Det är ett gigantiskt svek mot Moderaternas väljare. Det går inte att prata om några förhandlingar. Det enda Moderaterna varit intresserade av är att diskutera hur de ska få behålla alla sina välbetalda ordförandeposter, kommenterade Åkesson till BLT.

Han tillade:

– Det känns bedrövligt. De som röstade på Moderaterna röstade för ett fortsatt samstyre. Vi har gjort ett fantastiskt val och hade alla förutsättningar att skapa en stabil majoritet. 

Reaktioner på riksnivå

Maktskiftet i Sölvesborg har även lett till reaktioner på riksnivå.

Centerpartiets Annie Lööf framhåller att dagens besked indikerar att det finns plats för breda mittenlösningar i svensk politik.

– I SD:s skyltfönster Sölvesborg bildar S, M, C nytt styre - samarbete i mitten. Bra för kommunen, bra för Sverige. Det går att hitta stabila majoritetsstyren i mitten av svensk politik - det finns flera runt om i landet med både S och M och med dessa partier som samarbetar med flera andra, skriver hon på Twitter.

Socialdemokraternas partisekreterare Tobiaus Badin anser att händelseutvecklingen i Sölvesborg bådar illa för Sveriges nya regering.  

– Det här pekar på hur svårt det är att samarbeta med Sverigedemokraterna. Det bådar illa för Ulf Kristerssons regering när nu SD:s skyltfönster faller samman, säger han till Expressen.

LÄS MER: Tungt bakslag för SD i Jimmie Åkessons hemstad

Text: Redaktionen


Jättesmäll i Sverige – hundratusentals jobb i fara

2025 12 25

Elprisklyftorna fortsätter att öka.

Under årets första elva månader har de genomsnittliga spottpriserna i södra Sverige varit fyra gånger så höga som i norra delen av landet, rapporterar SVT. 

I det sydligaste elområdet E4 ligger snittspotpriset på 67,43 öre per kilowattimme. Det kan jämföras med 17,25 respektive 17,02 öre per kilowattimme i de norra elområdena E1 och E2.

Prisskillnaderna har ökat kraftigt under 2025.

– De senaste åren har vi haft ungefär dubbelt så höga priser i södra Sverige som i norra och det är det vi ser framför oss också. Men i år ser det ut att bli ännu större skillnader, säger Christian Holtz, elmarknadsanalytikern vid analysfirman Merlin & Metis, till tv-kanalen.

Larmet: Hundratusentals jobb i fara

Johan Eklund, vd för Sydsvenska handelskammaren, varnar för att de höga elpriserna kan få ödesdigra konsekvenser för företag i södra Sverige.

I ett värsta scenario kan hundratusentals jobb gå förlorade, varnar Eklund.

– Om vi inte löser situationen så kommer vi att tappa, i värsta fall, 200 000 sysselsättningstillfällen i elprisområde 3 och 4 på grund av höga och volatila elpriser, säger han till SVT.

"Väldigt skadligt"

Redan i dag syns konsekvenserna av de stora elprisskillnaderna. Många företag i södra Sverige väljer att flytta investeringar norrut, där elpriserna är lägre.

– Det är effekter av att man flyttar produktion och anställning över gränserna för att utnyttja prisskillnaderna. Det är väldigt skadligt och innebär samhällsekonomiska förluster, har Johan Eklund berättat för Affärsvärlden.  

Roger Bergström, vd på pappersbruket Hylte Papers, påpekar att en stor del av Sveriges industri finns i de södra elområdena SE3 och SE4. Dessutom slår de höga elpriserna också mot svenska företag på den internationella marknaden, enligt Bergström. 

– Elpriset slår hårt mot hela industrin. Både mot de som är små, och de som är stora, har han sagt till Affärsvärlden.

LÄS MER: Här är tre skatteförändringar som sker 2026

FAKTA: Elprisskillnaderna i Sverige

- Sverige består av fyra elområden:

  • Elområde Luleå SE 1
  • Elområde Sundsvall SE 2
  • Elområde Stockholm SE 3
  • Elområde Malmö SE 4

- Syftet med indelningen i olika elområden är att tydliggöra var i Sverige det finns behov av att förstärka elnätet och var det finns behov av ökad elproduktion.

- Elkunder i södra Sverige får tidvis betala ett högre pris jämfört med elkunder i norra Sverige. Orsaken till prisskillnaderna är att det normalt sett finns mer och billigare el att tillgå i norra Sverige. Hur mycket och hur ofta priserna kommer att skilja mellan norr och söder är svårt att förutsäga

Källa: Energimarknadsinspektionen

LÄS OCKSÅ: Clas Ohlson slår rekord – dyraste enskilda produkten någonsin 

Foto: Arniii

Text: Redaktionen


Tung dag för Zelenskyj – besked på julafton

2025 12 25

Zelenskyj riskerar en stor personlig förlust.

En ny ukrainsk opinionsundersökning visar att president Volodymyr Zelenskyj sannolikt skulle förlora presidentvalet om det hölls i dag.

Detta trots ett jämnt utgångsläge i den första valomgången, rapporterar Kyiv Independent.

Jämnt läge

Mätningen, som publicerats idag, julafton, har genomförts av det ukrainska opinionsinstitutet SOCIS och omfattar deltagare från hela landet.

Mätningen visar att Zelenskyj skulle få cirka 22 procent av rösterna i en första valomgång.

Den tidigare överbefälhavaren Valerii Zaluzjnyj ligger strax bakom med 21 procent.

Undersökningen bygger på personliga intervjuer och är utformad för att spegla olika regioner och grupper av befolkningen.

Samtidigt uppger drygt 24 procent av de tillfrågade att de ännu inte bestämt sig.

– Det finns en tydlig osäkerhet bland väljarna kring framtida ledarskap, konstaterar SOCIS i sin analys.

LÄS MER: Ukrainska stridsflyg har genomfört attack

Tydlig förlust

När de svarande fick ta ställning till en hypotetisk andra valomgång mellan Zelenskyj och Zaluzjnyj blev resultatet betydligt mer entydigt.

Enligt mätningen skulle Zaluzjnyj vinna med 64 procent av rösterna, medan Zelenskyj stannar på 36 procent.

Resultatet pekar på att Zelenskyj, trots sin roll som krigspresident, har ett svagare stöd i ett direkt möte med den tidigare militärledaren.

– Zaluzjnyj uppfattas av många som ett alternativt ledarskap i krigstid, uppger SOCIS i sin sammanfattning av mätningen.

Undersökningen visar även att Zelenskyj skulle förlora mot andra profiler med militär bakgrund.

I ett scenario där underrättelsechefen Kyrylo Budanov ställs mot Zelenskyj vinner Budanov med 56 procent mot 44.

Inget val under krig

Trots siffrorna är ett presidentval i nuläget inte möjligt.

Ukrainas lag förbjuder val under rådande krigstillstånd, och miljontals ukrainare befinner sig dessutom utomlands eller är internflyktingar.

Presidenten har tidigare sagt att val endast kan hållas om säkerheten kan garanteras.

– Vi kan inte hålla val när människor strider vid fronten eller lever under ständig beskjutning, sade han vid ett tidigare tillfälle.

LÄS MER: Ukraina varnas – ”Det är en trojansk häst”

Foto: President of Ukraine Office

Text: Redaktionen