Kaffedesperation eskalerar

2022 10 21

Under hösten har stölderna i Sveriges livsmedelsbutiker ökat.

Det menar flera handlare som nu slår larm om problemen, rapporterar Dagens Nyheter.

Mängden stulna produkter har ökat med fyra procentenheter jämfört med i våras – från 34 till 38 procent.

Bakom ökningen tros ligga inflationen och människors desperation när pengarna inte räcker till.

Kaffe och kött sticker ut

Enligt handlarna arbetar ligor systematiskt med att stjäla specifika sorters varor.

Tre produkter sticker ut i statistiken: kaffe, energidryck och kött.

– De går in och länsar köttdisken. Man är inte så diskret längre, berättar Nina Jelver, tillförordnad säkerhetsansvarig på Svensk handel, till tidningen.

Tvingas till åtgärder

Hon beskriver hur tjuvarna jobbar i grupp med olika uppgifter.

Medan en fyller väskorna uppehåller någon annan personalen eller håller utkik.

En tredje person tar emot väskorna från andra sidan grindarna vid entrén.

Nu överväger flera handlare åtgärder för att få bukt med kött- och kaffetjuvarna.

– Redan nu måste man gå till vår manuella deli-disk för att köpa snabbkaffe. Och på helger och kvällar plockar vi bort oxfilén från hyllorna, säger Jari Aalo, Ica-handlare i Uppsala och ordförande för distrikt öst på Ica-handlarnas förbund, till DN.

Snor produkter för löständer

Det är dock inte enbart ligor som stjäl mer.

Även “vanligt” snatteri har ökat. Schampo, hudvård, lösgodis och Samarin försvinner spårlöst.

Oförklarligt nog har stölder av produkter för att sköta löständer också eskalerat.

– Vi vet inte vem som stjäl dem, om det är ligor eller enstaka personer. Det vi vet är att det sticker ut bland de kemtekniska produkterna, säger Jari Aalto.

Inflationen rusar

Förra veckan kom beskedet att inflationen i Sverige fortsätter att öka.

Då noterades den på 9,7 procent enligt måttet KPIF, vilket förmedlades via en prognos från Statistiska centralbyrån.

Det är en klar uppgång jämfört med augusti då inflationstakten var 9,0 procent. Förhandsprognosen indikerade att inflationen skulle stiga till 9,4 procent i september.

– Högre elpriser och högre priser på livsmedel och alkoholfria drycker påverkade inflationen i september, säger Caroline Neander, prisstatistiker på SCB.

Höga elpriser

Enligt måttet KPI, som till skillnad från KPIF påverkas av ändrade räntesatser, var inflationen 10,8 procent i september.

– Inflationstakten enligt KPI blev högre än den enligt KPIF på grund av bolånens ökade räntesatser. Den effekten rensas bort från KPIF. I övrigt är de två måtten lika, säger Caroline Neander, prisstatistiker på SCB.

Den stigande inflationstakten kan härledas till  ökade priser på livsmedel och alkoholfria drycker, där det främst var priset på kött, mjölk, ost, bröd, spannmålsprodukter och kaffe som bidrog, uppger SCB.

– Elpriserna inverkade stort på inflationstakten. Likaså ökade kostnaderna för underhåll och reparationer av egna hem. Inventarier och hushållvaror steg också i pris, där möbler hade en stor inverkan, skriver myndigheten.

Foto: N. Dumlao

Text: Redaktionen


JUST NU: Bandidos kraftsamlar – kan attackeras av ny fiende

2025 07 01

Bandidos framstår som “den mest expansiva och brottsaktiva mc-klubben i Sverige”.

Det konstaterar Acta publica i en ny rapport om den kriminella mc-miljön i Norden.

Utvecklingen som pågår just nu kan leda till “stora förändringar”, menar researchföretaget.

I synnerhet är det Bandidos snabba expandering och nyrekrytering som bedöms kunna få lokala konflikter att eskalera till angelägenheter för hela Sverige.

– Det finns flera regionala spänningar som snabbt kan växa till nationella oroshärdar om Bandidos fortsätter sin offensiva strategi, framhåller Acta Publica.

"Har hög förmåga"

Enligt rapporten sker Bandidos rekryteringar via supportergruppen X-team, som ska ha varit inblandade i utpressningar och grova narkotikabrott som berör “hela Bandidos-sfären”.

Mc-klubben har dessutom börjat etablera sig på mindre orter som Gotland och Borlänge.

– Detta aggressiva expansionsmönster riskerar att skapa lokala och regionala konflikter, särskilt eftersom Bandidos i Sverige enligt polisen bedöms ha hög förmåga att planera och genomföra avancerade brottsupplägg som ofta inkluderar våld, framhålls vidare i kartläggningen

Ny motståndare

Bandidos historiska rival är Hells Angels.

Enligt uppgifter från polisen är det dock det kriminella nätverket Foxtrot som är mc-klubbens nya fiende, åtminstone i Stockholm.

– I ett PM från polisens insatsledning nämns att Foxtrot bedöms som en trolig aktör i konflikten mot Bandidos. Det anges även att Bandidos "rustar för motstånd mot antagonister", vilket antyder att klubben är medveten om hotet och förbereder sig, skriver Acta Publica.

Kan förbjudas

I både Finland och Danmark pågår en rättslig process om att förbjuda Bandidos.

Även i Sverige arbetar regeringen och SD med en ny lag som ska kunna döma människor för samröre med gängkriminella. Ett lagförslag väntas läggas fram, men som kan bli verklighet först efter nästa riksdagsval.

– Om så blir fallet torde Bandidos få svårt att undvika att sorteras inom den grupp som kriminaliseras, har Acta Publica tidigare förklarat.

Även Hells Angels "betydande säkerhetsrisk"

Bandidos MC finns på nio orter i Sverige: Stockholm, Karlstad, Vänersborg, Skara, Kungälv, Göteborg, Växjö, Höör och Helsingborg.

Även Hells Angels har kartlagts i Acta Publicas rapport. Där bedöms rekryteringen vara mer restriktiv.

– Sammantaget kan Hells Angels situation beskrivas som en paradox: på ytan är klubben stabil och försiktig i sin rekrytering, men under den finns en betydande närvaro av grov brottslighet och potentiella konflikter.

– Det gör att Hells Angels fortsätter att vara en betydande säkerhetsrisk, både ur ett lokalt perspektiv och i ett större mc-kollektivt sammanhang.

Hells Angels finns i Luleå, Uppsala, Stockholm, Eskilstuna, Karlstad, Göteborg, Helsingborg, Hässleholm och Malmö.

Foto: Joe Mabel respektive Matt McGee 

Text: Redaktionen


JUST NU: Bill Gates går ut med skarp uppmaning till Sverige

2025 07 01

Multimiljardären Bill Gates vänder sig direkt till Sverige.

Nyligen stoppade USA bistånd till Gavi, den globala alliansen som arbetar för att utöka tillgången till vaccin för barn i några av världens fattigaste länder.

Beskedet kom direkt från USA:s hälsominister Robert F. Kennedy Jr.

– När frågor om vaccinsäkerhet har kommit upp för Gavi har Gavi inte behandlat dem som ett patienthälsoproble, utan som ett PR-problem, säger han enligt Washington Post, utan att presentera belägg för anklagelsen.

Till dess att Gavi börjar “överväga den bästa tillgängliga vetenskapen” och “återvinna allmänhetens förtroende” kommer USA att sätta stopp för biståndet.

Uppmanar Sverige istället

Nu reagerar filantropen och miljardären Bill Gates, tillika ordförande i Gates Foundation, på beskedet.

– Det är ett ovetenskapligt beslut som drabbar låginkomstländer, säger han i en exklusiv intervju med DN.

Han vänder sig direkt till Sverige, som tillsammans med fem andra andra länder var med och banade väg för just Gavi.

Enlgit Bill Gates har Sverige en nyckelroll. Han uppmanar den svenska regeringen att fortsätta stödet – annars kan det leda till förödande konsekvenser för folkhälsan i de berörda länderna.

– Ni är ett föredöme när det gäller generositet, tillsammans med Norge. Om Sverige skär ner på sitt bidrag kan det leda till att andra länder också drar sig tillbaka helt eller minskar sitt stöd, säger han.

"Ovetenskapligt antivaxx"

Enligt RFK Jr har Gavi försummat “den viktigaste frågan om vaccinsäkerhet”. 

Han refererar till en studie som kopplade DTP-vaccin, ett kombinationsvaccin som skyddar mot difteri, stelkramp och kikhosta, till ökad barnadödlighet.

Bill Gates säger dock att studien som Kennedy hänvisar till inte alls är representativ för forskningen. Han kallar det ett "ovetenskapligt antivaxx-inslag”.

Flera folkhälsoexperter säger dessutom att USA:s besked kan få dödliga konsekvenser.

Har halverat barnadödligheten

Gavi har motsatt sig hälsoministerns anklagelse.

Enligt gruppen är vaccinet “en viktig del i vår rutinmässiga vaccinportfölj”, skriver WP.

Vaccinet har dessutom bidragit till att halvera barnadödligheten i länder där Gavi är verksamma i de senaste 25 åren.

– På platser där tillgången till sjukhus är begränsad och sjukdomsrisken är hög, uppväger det starka stödet från DTP mot dessa livshotande sjukdomar vida de tillfälliga biverkningar som detta vaccin ka orsaka, framhåller Gavi i ett uttalande.

Foto: World Economic Forum/Sebastian Derungs

Text: Redaktionen