JUST NU: Glädjande nyheter för elkonsumenter

2022 10 18

De höga elpriserna har fått de svenska hushållen att dra ner på elförbrukningen i september.

Det indikerar den senaste prognosen från Svenska kraftnät.

Hushållsägare har dragit ordentligt i handbromsen.

Hushållen drog ner sin elförbrukning med 18 procent i september jämfört med samma månad förra året. 

En inbromsning som kan underlätta för elkonsumenter under årets kyligaste månader.

– Kan hushållen fortsätta på detta sätt under hela vintern minskar risken för bortkoppling på grund av effektbrist påtagligt. Därtill pressar det tillbaka elpriset, säger  Erik Ek, strategisk driftchef på Svenska kraftnät, i ett pressmeddelande.

Minskad risk

Svenska kraftnät hat tidigare varnat för att risken för bortkoppling av el i vinter har ökat i södra Sverige.

Enligt Erik Ek innebär en nedgång av elförbrukningen på bara några procent att risken för bortkoppling minskar flera gånger om.

Tidigare i höst redovisade Svenska kraftnät att Sveriges importbehov ökat från 36 till 149 timmar på grund av att Ringhals 4 inte kan återstarta som planerat. Myndigheten bedömde även att risken för elbrist vid enstaka tillfällen har ökat betydligt.

En bedömning som förändras om nuvarande tendens håller i sig.

– Om vi antar att Ringhals 4 är borta hela vintern, men att den minskade elförbrukningen i september håller i sig under hela vintern krymper antalet timmar. Då vi har ett importberoende under en normal vinter till cirka 30, säger Erik Ek.

Han tillägger:

– När vi sedan tittar var i landet som elförbrukningen minskar mest är det i södra Sverige, alltså elområdena 3 och 4, vilket är mycket positivt en kall vinterdag eftersom det gör mest nytta där.

Uttryckt i procent minskar hushållens förbrukning i elområde 1-4 (från norr till söder) med följande procentsiffror:  - 12, - 14, - 18 och - 21.

Fakta

  • Under den största delen av året är Sverige helt självförsörjande på el. Men under kommande vinter visar beräkningar gjorda i mitten av september ett importberoende på 149 timmar. Risken att importen inte finns när den som mest behövs har ökat denna vinter.
  • När produktion och import inte kan matcha elförbrukningen uppstår effektbrist. Då måste Svenska kraftnät koppla bort elanvändare i en utsträckning som gör att balans råder mellan förbrukning och tillgång av el. Om inte så sker riskeras hela elsystemet av en kollaps, med svåra efterverkningar.
  • Under september 2022 var det lite varmare i norra Sverige (SE1 och SE2) än under 2021. I södra Sverige var det tvärtom lite kallare. Skillnaderna är dock små.
  • Källa: Svenska kraftnät

Foto: N.Tho.Duc

Text: Redaktionen


JUST NU: Bakslag för Biltema

2025 07 03

Biltemas vinstmarginal faller.

Biltema har på torsdagen släppt rapport.

Där framgår att varuhuskedjans omsättning ökar – men rörelseresultatet minskar.

Biltema hänvisar till inflation och störningar i leveranskedjor som anledningar till den nedpressade vinstmarginalen.

Det rapporterar Market.

Nya siffror

Rapporten visar att Biltemas omsättning ökar från 7 164 miljoner under 2023 till  7 402 miljoner kronor för 2024.

Däremot minskar rörelseresultatet.

Förra året landade siffran på 474 miljoner.

Nu faller resultatet till 436 miljoner kronor.

“Betydande osäkerhet”

Biltema framhåller i årsredovisningen att “det gångna året har präglats av ett globalt klimat med hög komplexitet och betydande osäkerhet”.

– Geopolitiska spänningar, ihållande inflationstryck och fortsatta störningar i de globala leveranskedjorna har utgjort påtagliga utmaningar för vår bransch och för näringslivet i stort, meddelar kedjan.

Läs mer: Ica-butik vädjar till kunder – ofräscht beteende i affären

Det är Biltema

Biltema har länge varit en populär varuhuskedja och har sedan länge även närvaro utomlands.

Kedjan har butiker i Sveriges grannländer – det rör sig om 19 varuhus i Danmark, 17 i Finland och 68 i Norge.

I Sverige har kedjan 62 varuhus.

Biltema startade i Sverige år 1963, i en källarlokal i Linköping, under namnet "BIL-TEMA". 

Verksamheten bestod på den här tiden av postorderförsäljning av bildelar och biltillbehör. 

Sveriges första riktigt stora varuhus öppnade sedan portarna 1976 i Linköping, och var Biltemas allra första varuhus av det större slaget i Norden. 

Biltema Sveriges huvudkontor ligger i samma byggnad som varuhuset i Partille, Göteborg.

Starka i Norge

Norge är det land som i dag har flest Biltemavaruhus.

– Det första varuhuset öppnade upp dörrarna redan år 1983, och expanderingen sedan dess har alltså varit stor. I de norska varuhusen arbetar idag cirka 1700 anställda, förklarar kedjan.

– Biltema Norges huvudkontor är beläget i samma byggnad som varuhuset i Jessheim, en bit utanför Oslo. 

Läs mer: TV4 säljs

Foto: Biltema

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: Massiv smäll för Putins armé – kritiskt mål attackerat

2025 07 03

En av Rysslands viktigaste vapenfabriker kan ha slagits ut.

Det handlar om batterifabriken Energia i staden Jelets.

Fabriken, som är belägen i Lipetsksregionen i sydvästra Ryssland, har attackerats med flera drönare.

Det bekräftar Lipetsks guvernör Igor Artamonov och flera lokala vittnen.

Enligt den ryska guvernören utbröt en brand i ”närheten av anläggningen” i samband med attacken. Vidare uppger Artamonov att närliggande byggnader har evakuerats och att inga dödsoffer har rapporterats.

Lokalinvånare vittnar i sin tur om att flera explosioner hörts i området där fabriken ligger, rapporterar den ryska nyhetskanalen Telegram Astra.

Ukraina kommenterar

Ryska myndigheter har inte uttalat sig om eventuella skador på fabriken.

Den ukrainska generalstaben antyder dock att attacken var framgångsrik.

– Försvarsmakten fortsätter att vidta åtgärder för att undergräva de ryska truppernas militära förmåga och tvinga Ryssland att upphöra med sin väpnade aggression mot Ukraina, framhåller generalstaben i ett uttalande.

LÄS MER: Amerikanskt jätteavtal med Ukraina

”Kritisk anläggning”

Om fabriken har förstörts vore det ett stort bakslag för den ryska krigsmakten.

Energia är Rysslands största tillverkare av batterier och ackumulatorer till den ryska militären. Både EU och USA har infört sanktioner mot fabriken på grund av dennas viktiga roll för den ryska krigsmakten.

Komponenter som tillverkas i fabriken används i bland annat drönare, stridsflygplan, radioapparater och ledningssystem.

– Energia är en av de mest kritiska anläggningar för Ryssland, säger Andriy Kovalenko, chef för Ukrainas center mot desinformation, enligt Kyiv Independent.

LÄS MER: Ukraina storsatsar – för nästan 100 miljarder kronor

Foto: Sociala medier 

Text: Redaktionen