Varnar för världens undergång

2022 10 07

USA:s president Joe Biden varnar för att Vladimir Putin menar allvar med sina kärnvapenhot.

– Han bluffar inte, säger presidenten under ett kampanjtal, enligt CNN.

Vidare konstaterar Biden att hotet om världens undergång är det största sedan början av 1960-talet.

–  Vi har inte ställts inför ett potentiellt Armageddon sedan Kennedy och Kubakrisen 1962. För första gången sedan Kubakrisen står vi inför ett direkt hot om användning kärnvapen om saker och ting faktiskt fortsätter på inslagen väg.

Källor: Ingen rysk upptrappning

Trots återkommande hot från Putin har USA inte noterat ryska förberedelser för en kärnvapenattack i Ukraina, rapporterar CNN med hänvisning till flera amerikanska regeringskällor.

–  I det här skedet har vi ingen information som får oss att ändra vår strategiska hållning. I nuläget bedömer vi inte att Putin har fattat ett beslut om att använda kärnvapen, säger Pentagons talesman Pat Ryder.

Förvånad över Bidens uttalande

En annan högt uppsatt amerikansk tjänsteman utrycker en förvåning över president Bidens uttalande och säger att det inte finns några uppenbara tecken som tyder på ett eskalerande hot från Ryssland.

– Ingenting har upptäckts som återspeglar en upptrappning, säger tjänstemannen enligt CNN.

Men Biden betonar att väst och USA måste ta Putins hot på allvar.

– Vi har att göra med en kille som jag känner ganska väl. Han skämtar inte när han pratar om potentiell användning av taktiska kärnvapen eller biologiska och kemiska vapen eftersom hans militär, minst sagt, tydligt underpresterar, säger presidenten.

Putins hot

I ett tal till nationen den 21 september hotade Vladimir Putin återigen med att Ryssland kan använda kärnvapen i Ukraina.

– Vårt land har också en rad massförstörelsevapen, inom vissa områden mer avancerade än de som finns i Natoländer. Om vårt lands territoriella integritet hotas kommer vi utan att tveka använda alla tillgängliga medel för att skydda Ryssland och vårt folk, sa Putin och tillade:

– Det här är ingen bluff.

Foto: Joe Biden

Text: Redaktionen


13nov25

Varningstriangeln kan skrotas – nytt krav på gång inom EU

2025 11 13

Den klassiska varningstriangeln förbjuds nu i ett land inom EU.

Istället krävs en ny obligatorisk utrustning som ska användas vid olyckor eller liknande, för att varna andra trafikanter.

– Redan från och med den 1 januari 2026 kommer Spanien att förbjuda den klassiska varningstriangeln på motorvägar och motortrafikleder, uppger den tyska bilorganisationen ADAC.

– I stället förlitar sig den spanska trafikmyndigheten på ett batteridrivet alternativ, ett speciellt blinkande ljus.

På mindre vägar i Spanien får varningstriangeln fortsatt användas.

Många fördelar

I Spanien ser man flera fördelar med att ersätta den klassiska varningstriangeln med den nya blinkande lampan.

Och ADAC håller med

– Fördelarna med ett blinkande ljus är uppenbara. Bilister slipper lämna sina fordon för att ställa upp varningstriangeln på tillräckligt avstånd, vilket är en risk som de nya blinkande lamporna eliminerar, uppger organisationen.

De blinkande lamporna ska kunna upptäckas på upp till en kilometer och vara lätta att känna igen även vid dåliga siktförhållanden som dimma, regn eller mörker.

– En annan stor fördel med det nya blinkande ljuset är att det har anslutning till mobilnätet. Så snart det tänds kan det sända fordonets position till räddningstjänsten vilket kan vara till hjälp i en nödsituation, uppger ADAC.

LÄS MER: Nytt besked om bensin och diesel – har blivit för dyrt

Utländska turister

Om man reser till Spanien med egen bil så gäller inte kravet på den blinkande varningslampan.

Anledningen är att de nya reglerna endast gäller fordon som är registrerade i Spanien.

– De nya reglerna påverkar endast fordon som är registrerade i Spanien. Semesterfirare som reser i Spanien med hyrbil påverkas däremot av det nya kravet på det blinkande ljuset, uppger ADAC.

Det kan då också vara bra att be uthyraren att visa hur de fungerar.

Övriga EU

I nuläget finns inga planer hos vare sig Tyskland eller Sverige att följa i Spaniens fotspår.

Transportmyndigheter i flera olika EU-länder uppger att det i dagsläget saknas bevis för att det blinkande ljuset är säkrare än den klassiska triangeln.

Men på sikt kan det bli aktuellt för fler länder inom EU att följa i Spaniens fotspår.

LÄS OCKSÅ: Akut kris: alla kan tvingas lämna Irans huvudstad 

Foto: Besikta

Text: Redaktionen


JUST NU: Ryskt stridsflygplan har kraschat

2025 11 13

Ett ryskt stridsflyg har kraschat och samtliga i besättningen är döda.

Uppgifterna kommer på torsdagskvällen.

Det ska röra sig om ett ryskt stridsflygplan av typen Su-30 som har kraschat.

Kraschen ska ha inträffat i Karelska Republiken i de västra delarna av landet, rapporterar Ukrainska Pravda.

Su-30 har kraschat

Enligt det ryska försvarsministeriet kraschade flygplanet cirka klockan 19:00 Moskva-tid – runt klockan 17:00 svensk tid.

Det finns i nuläget inga uppgifter om någon förklaring till kraschen.

Flygplanet var ute på ett träningsuppdrag när det av oklar anledning störtade, det framgår inte vad för slags uppdrag det var.

Samtliga medlemmar ur besättningen dog.

Bekräftar

Rysslands försvarsministerium bekräftar under torsdagskvällen händelsen.

– I dag, runt klockan 19:00 i Republiken Karelen, kraschade ett Su-30-flygplan under en planerad övningsflygning, lyder meddelandet.

– Planet gick ner i ett obebott område. Flygningen genomfördes utan ammunition. Besättningen omkom.

Läs mer: USA inför sanktioner – mot två ukrainska företag

Inga kommentarer

Karelens guvernör Artur Parfenchikov sade att händelsen inträffade i Prionezhsky-distriktet.

Han ska själv ha åkt dit efter kraschen men inte gett några ytterligare kommentarer.

Det är Su-30

Su-30 är ett tvåsitsigt, multirollstridsflygplan som utvecklats från Su-27-plattformen. 

Det har två motorer och är konstruerat för luftherravälde, eskortuppdrag, attacker mot mark- och sjömål, samt radarövervakning, rapporterar RBC Ukraine.

Olika modifikationer av Su-30, inklusive exportversioner och specialiserade modeller som Su-30MKI, Su-30MKK och Su-30SM, skiljer sig åt i utrustning, från radar till vingar och motorer, vilket påverkar manövrerbarhet, räckvidd och vapenlast. 

Vissa versioner bär luft-till-luft och luft-till-yta styrda vapen, med nyttolaster som når flera tusen kilogram.

Läs mer: Sjukdom från första världskriget upptäckt i Ukraina

Foto: Av Toshi Aoki - JP Spotters - Gallery page

Text: Redaktionen