DRIVMEDEL: Chockhöjt literpris i dag

2022 10 09

Hann du inte tanka i går? Då blir det en rejäl slant dyrare i dag. 

Drivmedelspriserna i Sverige har gått upp och ner länge. I dag höjs de igen. Om du tankade 95-oktanig bensin i går för 20 kronor litern, kostar motsvarande mängd 21,31 i dag. Samma höjning gäller dieseln.

Och i måndags stod var det betydligt lägre priset på tankstationernas pumpar.

Det var i slutet på april i år som riksdagen biföll ett regeringsförslag om att energiskatten skulle tas bort under en period.

Stor börda

– I dag läggs en alltför stor börda på dem som är beroende av bilen som transportmedel för att färdas i vardagen, underströk bland andra moderaten och riksdagsledamoten Niklas Wykman när förslaget klubbades igenom i våras.

Han tillade:

– Propositionens förslag är ett viktigt steg för att reducera den höga skattebördan som regeringen har lagt på de som behöver bilen i vardagen och för jobbet.

Nu läggs alltså skatten på igen.

Kan sänkas igen

Men en kraftfull sänkning på flera kronor kan aktualiseras igen. Detta eftersom Sverige fått ja på sin förfrågan till EU:s ministerråd, om att under en begränsad period få krypa ner under den lägsta nivån för unionens energiskattedirektiv.

Om sänkningen, som kan bli närmare tre kronor för bensinen och runt kronan för diesel, ska slå igenom krävs det dock att den blivande svenska regeringen tar emot EU:s utsträckta hand.

Historisk perspektiv

För att sätta prisutvecklingen i ett historiskt perspektiv kan man roa sig med att se vad det genomsnittliga bensinpriset var 1950: 74 öre.

1960 betalade vi 73 öre, för att 1970 tvingas punga ut med 84 öre.

Tio år senare slantade vi upp sex kronor och 29 öre.

Omsätter vi respektive prisuppgift till i dag motsvarar 74 öre år 1950 13,60 kronor per liter, medan priset 1960 skulle bli 8,64 och priset 1970 skulle bli 6,64 och jämförelsen 1980 skulle landa i 9,42.

Det berättar sajten Bilnyckeln som använt sig av SCB:s prisomvandlare.

Foto: E.Maclean

Text: Redaktionen


Glädjande nyhet för kaffeälskare

2025 06 15

Nu kommer ett glatt besked för alla som älskar kaffe.

Den som älskar kaffe har haft det tufft de senaste åren.

Kaffet har rusat i pris under en längre tid, samtidigt som även andra livsmedelsvaror har blivit dyrare i inflationen.

Men nu kan utvecklingen vända, enligt experter.

”Mycket talar för en sänkning”

Mycket talar för att kaffepriset har nått sin topp, rapporterar DI.

Flera bedömare tror att priset på kaffe kan börja gå ned nu, enligt tidningen.

– Jag har sagt det länge nu. Den senaste månaden har vi haft en nedgång på 15 procent, säger den fristående råvaruanalytikern Torbjörn Iwarson till tidningen.

Andra gör samma bedömning. Till och med Värlsbanken tror att kaffepriset nu har nått sin topp.

På Löfbergs tror man också att kaffepriset kan sluta öka och istället gå ned den kommande tiden.

– Mycket talar för en sänkning nu, säger Löfbergs kommunikationschef Anders Thorén.

Detta efter flera år av rekordstor ökning. Priset på en säck kaffebönor har fyrdubblats sedan 2021, enligt tidningen.

8 av 10 dricker kaffe regelbundet

Prisökningarna på kaffe har varit svåra att acceptera för svenska konsumenter.

Svenskar är kaffeälskande folk, vilket bekräftas i Kafferapporten 2025 från Löfbergs.

– Undersökningen bekräftar att kaffe är en nationaldryck i Sverige, säger Anders Thorén i ett uttalande.

Kafferapporten visar att 8 av 10 svenskar dricker kaffe regelbundet, vilket innebär att många påverkas starkt av kaffepriserna.

Helst bryggkaffe – på morgonen

Undersökningen visar också att svenska folket helst av allt dricker bryggkaffe. 73 procent av kaffedrickarna uppger att bryggkaffe är den sort man dricker oftast, medan snabbkaffe kommer tvåa med blygsamma 7 procent.

Svenskar dricker allra helst kaffe på morgonen. 69 procent svarar att morgonkaffet är den viktigaste koppen på dagen, enligt Löfbergs rapport.

55 procent uppger att de börjar dricka kaffe innan klockan 8 på morgonen, och 95 procent dricker kaffe före klockan 12, enligt Kafferapporten 2025.

Foto: shixugang

Text: Redaktionen


IMORGON MÅNDAG: Spänt ödesmöte väntar Zelenskyj

2025 06 15

Ett spänt ödesmöte väntar Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj.

I en allt mer orolig omvärld tvingas Volodymyr Zelenskyj kämpa för omvärldens, och framför allt USA:s, stöd.

Nu väntar ett nytt ödesmöte för Zelenskyj med start imorgon.

Vid G7-mötet i Kanada den 15-17 juni har Zelenskyj bjudits in som gäst, och väntas bland annat prata på tu man hand med USA:s president Donald Trump.

Viktigt möte för Ukraina

Kriget i Ukraina kommer att vara en av de centrala frågorna på G7-mötet, vid sidan av konflikten mellan Israel och Iran samt det pågående handelskriget.

Men G7-länderna (Frankrike, Italien, Japan, Kanada, Storbritannien, Tyskland och USA) har blivit allt mer splittrade i synen på Ukrainakriget, framför allt på grund av att Trumps USA har vacklat i sitt stöd till Ukraina.

I samband med toppmötet kommer Zelenskyj att träffa Trump för tredje gången sedan Trump återvände till Vita huset. Det kan bli ett avgörande möte för Ukraina, rapporterar Kyiv Independent.

Det första mötet mellan de två ägde rum i Vita huset och slutade i storbråk.

Det andra mötet ägde rum i Vatikanen, och beskrevs som lyckat.

Mån om att träffa Trump enskilt

Inför G7-mötet i Kanada har Zelenskyj insisterat på att han vill ha ett enskilt möte med Trump.

– Båda våra team arbetar för att säkerställa att vi träffas, sade Zelenskyj till reportrar igår.

Zelenskyj kommer ägna G7-mötet och mötet med Trump åt att försöka få stöd för nya sanktioner mot Ryssland, något som Trump har visat sig skeptisk till.

Det är också viktigt för den ukrainska presidenten att överlag stärka relationen till Trump. Den senaste tiden har spänningarna mellan de två ledarna återigen stärkts.

Zelenskyj har bland annat kritiserat Trumpadministrationens ovilja att införa sanktioner och sätta press på Putin.

– Ryssland ljuger för Trump, sade Zelenskyj tidigare i veckan, enligt tidningen.

Den ukrainska presidenten menar att Putin lurar Trump genom att upprätthålla illusionen av att man vill föra en dialog om fred.

Det återstår att se om Zelenskyj lyckas övertala Trump under G7-mötet, som börjar imorgon måndag. Det enskilda mötet mellan Zelenskyj och Trump kan dock dröja till tisdag den 17 juni, enligt tidningen.

Foto: President of Ukraine

Text: Redaktionen